AGEM new
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  kultura  >  Current Article

Świat pod Kyczerą. Legnica bawi się na festiwalu

Przez   /   29/06/2017  /   No Comments

Artyści z Kostaryki, Chin, Gruzji, Turcji,  Czech, Rumunii oraz Polski – uczestnicy XX Międzynarodowego Festiwalu Folklorystycznego Świat pod Kyczerą – śpiewali i tańczyli na legnickim Rynku. Do niedzieli będą wędrować po dolnośląskich miastach i wioskach, występując na koncertach dla ich mieszkańców, odwiedzając chorych ze szpitalnych oddziałów i pensjonariuszy domów pomocy społecznej.

Od 10 lat gospodarz festiwalu, Łemkowski Zespół Pieśni i Tańca Kyczera z Legnicy, wozi też swoich gości na Łemkowynę, czyli do Małopolski i na Słowację. Podczas trzech dni koncertowania w Krynicy Zdroju, Sękowej, Tyliczu i Kurovie oklaskiwało ich tam ponad 5 tysięcy ludzi. Inaugurujący dolnośląską część festiwalu korowód na ul. Najświętszej Marii Panny i gala w legnickim Rynku przyciągnęła – lekko licząc – kolejne 2 tysiące widzów. Dziś przed południem zaplanowano kameralne koncerty i animacje w domach pomocy społecznej w Legnicy i Mierczycach, a potem artyści przeniosą się na kilka godzin do Wołowa. Od jutra będzie ich można spotkać m.in. w Świdnicy, Chocianowie, Rudnej, Zamienicach i Liścu.

Jerzy Starzyński, pomysłodawca i dyrektor festiwalu, potwierdza, że do Polski dotarły wszystkie zaproszone zespoły, choć niektóre z przygodami. Horror w podróży przeżyli Kostarykanie. Gdy ich samolot wylądował w Amsterdamie, rozpętała się burza, przez którą Holendrzy odwołali wszystkie loty. Artyści z Ameryki Łacińskiej dobę spędzili na lotnisku, a potem kolejne kilkadziesiąt godzin w zastępczym autokarze do Berlina podstawionym przez linie lotnicze. Tam okazało się, że w zamieszaniu zgubiono ich bagaże. Zostali bez kostiumów, bez instrumentów, bez ubrań i rzeczy osobistych. Przedwczoraj niewielką część walizek udało się odnaleźć, ale i tak nie mogli zaprezentować się legnickiej publiczności w pełnej krasie, tak jak o tym od miesięcy marzyli. Są potwornie umęczeni tą sytuacją, ale uśmiechy nie schodzą z ich twarzy a podczas korowodu przez Legnicę kupili serca mieszkańców obezwładniającą, totalną spontanicznością. Wciągali przechodniów do zabawy, obtańcowywali, kokietowali i przytulali.

Hitem koncertu galowego w Rynku był występ artystów z praskiego zespołu Rosenka, którzy w bloku odtwarzającym ludowe zabawy dziecięce – udając instrumenty muzyczne, przerażone bocianem żaby czy uczestników pogrzebu –  do łez rozbawili dzieci i dorosłych. Swoim układem Czesi dowiedli nie tylko fantastycznej muzykalności, sprawności fizycznej, ale też talentów aktorskich, fantazji i poczucia humoru. Równie wielką klasę pokazała złożona z młodziuteńkich chłopców i dziewcząt Georgian Folk Dance Group Marula ze stolicy Gruzji Tbilisi. Żywiołowe podskoki, piruety, obroty, przemieszczanie się na czubkach palców, tańce z lampami i nożami – to się musiało podobać. Choć istnieją zaledwie 10 lat, gościli już na wielu międzynarodowych festiwalach m.in. w Indonezji, Chinach, Meksyku. Także w Iraku, gdzie kilka lat temu Łemkowie z Legnicy pomagali Kurdom w zorganizowaniu imprezy podobnej do “Świata pod Kyczerą”. W kompletnie inny świat przeniósł publiczność występ złożonej z zawodowych, emerytowanych tancerek grupy Beijing Gaowa Dance Art Troupe z Pekinu, bo chiński taniec jest misterium wystudiowanych, precyzyjnych kroków, gestów, póz, min i spojrzeń. Z Rumunii przyjechała jedyna (poza gospodarzami imprezy) grupa reprezentująca mniejszość etniczną i narodową: Węgrów z Siedmiogrodu (Hungarian Bojzas Fokl-Dance Group). Udanie zadebiutował na festiwalu Kyczery zespół Furmani z podlegnickich Rzeszotar z zaskakującą, bardzo stylową i dowcipną, prezentacją polskiego folkloru miejskiego. Ciarki chodziły po plecach na dźwięk bębna towarzyszącego Turkom z TUFAK Youth Club w Ankarze. Fantastycznie zaprezentowali się legniczanie: Zespół Pieśni i Tańca Legnica oraz Łemkowski Zespół Pieśni i Tańca Kyczera.

Program na pozostałe dni festiwalu Świat pod Kyczerą

 

Piątek 30 czerwca

16.30 – Korowód i animacje uliczne w Świdnicy, Rynek – stadion

17.00 – Koncert galowy „Kyczera i jej goście dla Świdnicy”, scena w Rynku

Sobota 1 lipca

15.00 – Korowód i animacje uliczne w Chocianowie, Rynek – stadion

15.30 – Koncert galowy „Kyczera i jej goście dla Chocianowa”, scena na stadionie

17.00 – „Łemkowski Kermesz” w Zamienicach, scena przy cerkwi greckokatolickiej

19.00 – Koncert galowy „Kyczera i jej goście dla gminy Lubin”, Lisiec, boisko piłkarskie

Niedziela 2 lipca

16.00 – Korowód i animacje uliczne w Rudnej, Rynek

17.00 – Koncert finałowy „Kyczera i jej goście dla gminy Rudna”, scena na stadionie

FOT. PIOTR KANIKOWSKI

 

 

    Drukuj       Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

boar-2504313_1280

Rzeź dzików. Wojewoda każe zabić prawie 5 tys. sztuk

Read More →