Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  kultura  >  Current Article

Studenci ASP restaurują cenną ceramikę z Muzeum Miedzi

Przez   /   30/03/2021  /   No Comments

Podjęta dwa lata temu współpraca Muzeum Miedzi z wrocławską Akademią Sztuk Pięknych owocuje na kilku polach. Dzięki niej w Pracowni Konserwacji i Restauracji Ceramiki i Szkła rekonstruowane są obecnie artefakty ze zbiorów muzeum, odnalezione podczas wykopalisk archeologicznych.


Chodzi o wyjątkowo cenną ceramikę grobową z epoki brązu, którą odkryto w latach 70. XX wieku w Legnicy przy ul. Spokojnej, gdzie znajdowało się cmentarzysko kultury łużyckiej pochodzące z okresu epoki brązu (1100-750 p.n.e.).
Restaurowane naczynia wykorzystywano podczas rytuału pogrzebowego. Wśród nich jest unikatowa zdobiona waza będąca popielnicą na szczątki i pięć podarowanych do grobu naczyń, które napełniano pokarmem i składano z nadzieją, że to pomoże się przenieść umarłemu do świata przodków. Dary ofiarne w trakcie ceremonii napełniać się miały energią, stając się w ten sposób talizmanami rytuału. We wspomnianych czasach pochówek ciałopalny był dominującą praktyką funeralną, a ceramika jest śladem po zwyczaju, od którego pochodzi nazwa kultury pól popielnicowych. Konserwacja i restauracja naczyń mając zapobiec destrukcji i utrwalić strukturę dzieł.
– Aby przywrócić odnalezionym naczyniom pierwotną formę, należało najpierw wiernie odtworzyć brakujące ich fragmenty, co zrobiono wzorując się na analogicznych naczyniach z tamtego okresu, a następnie wszystkie elementy posklejać w całość. Teraz z powodzeniem będą mogły stać się częścią muzealnej ekspozycji – mówi Tomasz Stolarczyk, kierownik Działu Archeologii Muzeum Miedzi w Legnicy.
Prace – prowadzone pod kierunkiem dr Marii Gąsior – stanowią pracę magisterską studentki Pauliny Kobieli. Korzyść jest obopólna. Muzeum, dzięki współpracy, bezkosztowo otrzyma zrekonstruowane eksponaty, studenci natomiast mogą wykorzystać zdobytą w czasie studiów wiedzę i doświadczenie.

Źródło Muzeum Miedzi. Fotografie pochodzą z archiwum Akademii Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu.

 

    Drukuj       Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

jedzieszmysl-36-1024x573

Wyrok utrzymany. 3 lata więzienia za śmierć 2 dzieci

Read More →