Kraina
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  kultura  >  Current Article

Srebrne wystawy: papuzi wielbiciele i slow fashion

Przez   /   13/05/2021  /   No Comments

Podczas tegorocznej edycji Legnickiego Festiwalu SREBRO można zwiedzać wystawy biżuterii artystycznej z całego świata. To świetna okazja ku temu, aby przekonać się, jak oryginalna i niespotykana może być biżuteria autorska, to znaczy tworzona przez artystów własnoręcznie i w pojedynczych nakładach. Zaskakujące, konceptualne obiekty czekają na zwiedzających w siedmiu lokalizacjach w centrum miasta.

W tym roku podczas Srebra dostępnych jest 14 ekspozycji autorstwa ponad 500 współczesnych twórców z całego świata – łącznie około 1000 obiektów biżuterii i designu. Pośród nich znajdują się prezentacje twórczości francuskich artystek Marion Delarue i Delphine Perrache. Delarue z nich w swojej twórczości porusza tematy imitacji i iluzji. Na wystawie Dziwn(i)e znaczące zobaczymy m.in. bransolety z kolekcji Biżuteria z Agatu i Papuzi wielbiciele. Pierwsza z serii nawiązuje do zjawiska podróbek – autorka, tworząc „fałszywe agaty”, stworzyła geometryczne kształty, niespotykane w naturze. Z kolei Papuzi wielbiciele są opowieścią o wizerunku papugi, która – dzięki swojemu strojnemu wyglądowi – jest obiektem podziwu otoczenia.

Jak wyjaśnia artystka: – Ptactwo hodowlane omdlewa z podziwu i zazdrości o papugę: ten niewiarygodnie piękny Ptak cieszy się szczególną zażyłością z panem, na którego ramieniu przysiada, by pogawędzić.

Podobnie biżuteryjne obiekty z tej kolekcji „przysiadają” na ramieniu właściciela, aby być w centrum uwagi. – Obraz papugi jest tutaj wcieleniem idei naśladownictwa, sztuczności i obłudy – dodaje Marion Delarue. Artystka jest absolwentką Ecole Supérieure des Arts Décoratifs w Strasburgu. Uczestnicząc w rezydencjach artystycznych w Polsce, Korei Południowej, Chinach i Japonii, eksperymentowała z wszelkiego rodzaju materiałami. W swojej twórczości korzysta z nowych technologii, wykorzystując je w tradycyjny lub nowatorski sposób. Jej twórczość prezentowana jest w różnych muzeach w Europie, Azji i Ameryce Północnej, a dzieła włączone zostały do kolekcji takich instytucji jak Muzeum Sztuk w Paryżu, Palazzo Cominelli we Włoszech czy Stedelijk Museum w Holandii.

Nie mniej ciekawie prezentuje się ekspozycja prac Delphine Perrache, absolwentki prestiżowego londyńskiego Central Saint Martin’s College, która zdobywała swoje doświadczenie zawodowe jako projektantka biżuterii w domach mody CHANEL i Jean Paul Gaultier, jednak rozczarowana pośpiechem i prawami świata mody, porzuciła tę drogę, by zwrócić się ku unikatowej, powolnej i oddającej hołd naturze twórczości. Na wystawie zobaczymy naszyjniki, broszki, pierścionki i kolczyki wykonane m.in. ze srebra i kamieni naturalnych. To wykonane w duchu slow fashion naturalne formy o przemyślanej, geometrycznej strukturze, jednocześnie zachwycające lekkością. Artystka znana jest ze swej fascynacji przestrzennością i architektonicznymi, trójwymiarowymi kompozycjami.

 

O swojej twórczości Perrache mówi tak:  -Większość moich projektów ma na celu stworzenie pewnej wewnętrznej przestrzeni, jest próbą uchwycenia światła lub koloru poprzez otwory, pęknięcia lub pustkę. Będąc przez wiele lat związana z przemysłem modowym, z jego nieubłaganym tempem nowych kolekcji, skierowałam moją praktykę w stronę świadomej, niemal powolnej pracy, unikatowych egzemplarzy, bez odlewów i powtórzeń.

Wystawom prezentowanym stacjonarnie towarzyszą wydarzenia online, o których Organizatorzy informują na swoim profilu na Facebook. Kulminacja Festiwalu odbędzie się online – jej program, wraz z programem wystaw znajduje się na stroniewww.silver.legnica.eu.

Źródło: Galeria Sztuki w Legnicy

FOT. GALERIA SZTUKI W LEGNICY

    Drukuj       Email
  • Publikowany: 1077 dni temu dnia 13/05/2021
  • Przez:
  • Ostatnio modyfikowany: Maj 13, 2021 @ 6:26 pm
  • W dziale: kultura

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

96f1d-438163170_942776454517924_4384832171293555713_n

Werdykt 69. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego

Read More →