Basia
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  wiadomości  >  Current Article

Spór o złotoryjską oświatę z polityką w tle

Przez   /   28/11/2014  /   No Comments

Przy okazji wyborów wicedyrektor Gimnazjum w Złotoryi Artur Ćwiek i dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Złotoryi Barbara Mendocha pospierali się o wyniki egzaminów maturalnych.

Artur Ćwiek kandydował do rady powiatu złotoryjskiego z Komitetu Wyborczego Wyborców 2014+. W wydanej przez to ugrupowanie gazetce wyborczej zamieścił swoją analizę sytuacji szkół. Postawił w niej tezę, że niespójność polityki oświatowej miasta i powiatu doprowadziła do skłócenia kadry nauczycielskiej.

“Od lat słyszymy o niskich wynikach z matematyki na maturze, egzaminie gimnazjalnym, czy słabym poziomie na sprawdzianie po szkole podstawowej. Zaczynają się wzajemne oskarżenia nauczycieli szkół ponadgimnazjalnych, gimnazjalnych i tych pracujących w szkołach podstawowych, że uczniowie są źle przygotowani do dalszych etapów kształcenia. Fakty są natomiast takie, że dyrektorzy szkół ponadgimnazjalnych aby zagwarantować godziny, a więc miejsca pracy swoim nauczycielom, muszą otworzyć odpowiednią liczbę oddziałów. Przyjmuje się zatem do liceum, czy technikum uczniów, którzy ledwo skończyli gimnazjum, często z ocenami dopuszczającymi. Zatem trudno oczekiwać, by po 3 lub 4 latach wyniki na maturze były zadawalające. Szkoły z powiatu złotoryjskiego plasują się w rankingach maturalnych daleko za najlepszymi w województwie dolnośląskim, a trzeba tu podkreślić, że i średnia naszego województwa jest jedną z najniższych w kraju” – czytamy w tekście Artura Ćwieka.

Barbara Mendocha, dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących, poczyła się dotknięta takimi sądami. Broniąc dobrego imienia swojej placówki, w samorządowej Gazecie Złotoryjskiej zarzuciła autorowi tekstu tendencyjność, złośliwość, manipulacje i rozpowszechnianie “kłamliwych informacji na temat koncepcji funkcjonowania i wyników maturalnych osiąganych przez uczniów Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Pawła II w Złotoryi”.

“Jesteśmy szkołą, która od lat osiąga wysoki poziom zdawalności egzaminu maturalnego, a wyniki egzaminu z matematyki, które tak bardzo „niepokoją” jednego z autorów, są o kilka, a nawet kilkanaście procent wyższe od średniej dolnośląskiej.” – pisze Barbara Mendocha i przytacza dane Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej we Wrocławiu na temat zdawalności egazminu maturalnego i matematyki na poziomie podstawowym ( ZOBACZ POLEMIKĘ BARBARY MENDOCHY)

Komitet Wyborczy Wyborców 2014+ wydał oświadczenie, w którym zaznacza, że jego publikacja “nie była wymierzona w Zespół Szkół Ogólnokształcących, lecz poruszała ważne problemy dotyczące oświaty w całym powiecie złotoryjskim”. Ich zdaniem, dyrektor Barbara Mendocha nie dowiodła Arturowi Ćiwkowi żadnych kłamstw ani manipulacji a podane w publikacji dane zostały zestawione w sposób, który dyskwalifikuje je jako podstawę do merytorycznej dyskusji.  “Szkoła, w zamierzeniu apolityczna, zabrała oficjalne stanowisko polityczne” -oburza się komitet wyborczy. (ZOBACZ TEKST OŚWIADCZENIA KWW 2014+) .

    Drukuj       Email
  • Publikowany: 2858 dni temu dnia 28/11/2014
  • Przez:
  • Ostatnio modyfikowany: Listopad 28, 2014 @ 9:03 pm
  • W dziale: wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

Przechwytywanie w trybie pełnoekranowym 2022-09-23 161232.bmp

Nadciąga ciemność. Urząd Miasta w Złotoryi gasi światło

Read More →