Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  wiadomości  >  Current Article

Mafia paliwowa z Legnicy wyłudziła 5 mln zł VAT-u

Przez   /   04/02/2021  /   No Comments

Na około 5 mln zł oszukała Skarb Państwa zorganizowana grupa przestępcza obracająca olejem napędowym. Do przekrętu wykorzystano oficjalnie działającą spółkę z siedzibą w Legnicy. Prokuratura Okręgowa w Legnicy przygotowała akt oskarżenia dla jej prezesa Bogdana C., prokurenta i dyrektora Ryszarda K. oraz Sebastana B., który faktycznie zajmował się sprawami firmy.

Spółka powstała w październiku 2009 roku w Koninie. Jej kapitał był niewielki: 5 tysięcy złotych. Miała zajmować się hurtowym obrotem paliwami płynnymi. Na 10 lat takiej działalności dostała zgodę Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki.

- W styczniu 2010 roku funkcję prezesa tej spółki objął pochodzący z Gdańska  oskarżony Bogdan C, który udzielił prokury do jej reprezentowania Ryszardowi K. z Legnicy – opowiada prokurator Lidia Tkaczyszyn, rzeczniczka prasowa Prokuratury Okręgowej w Legnicy. – Dokonano również zmiany siedziby spółki na  adres legnicki. Jako miejsce działalności gospodarczej  spółki podano miejscowość położoną pod Bolesławcem.

Prokuratorskie śledztwo, ale także wyniki kontroli przeprowadzonych przez wrocławską skarbówkę, wykazało, że spółka prowadziłą działalność jedynie na początku swego istnienia, tzn przez osiem miesięcy 2010 roku.  W tym czasie posiadała zezwolenie na nabywanie wyrobów akcyzowych jako zarejestrowany handlowiec. W bazie pod Bolesławcem dokonywała odpraw paliwa zakupionego w Niemczech, a następnie dostarczała je do końcowych odbiorców.

Jak informuje prokurator Lidia Tkaczyszyn, po tym krótkim okresie, latach 2011 i 2012, spółka ta nie prowadziła już żadnej działalności gospodarczej. Była za to wykorzystywana do popełniania przestępstw. Wystawiała nierzetelne faktury VAT, których następnie używano do nieuprawnionego obniżenia podatku VAT przez jej rzekomych kontrahentów – dwie spółki z Poznania.

- Działając w ten sposób oskarżeni wystawili łącznie około 3000 nierzetelnych faktur VAT dokumentujących w rzeczywistości niedokonane transakcje sprzedaży paliw płynnych  o łącznej wartości ponad 300 milionów złotych – dodaje Lidia Tkaczyszyn.

Do oszustw dochodziło także wcześniej – tzn między majem a grudniem 2010 roku, gdy spółka rzeczywiście obracała sprowadzonym z Niemiec paliwem. W owym okresie to oskarżeni członkowie grupy przestepczej wykorzystywali lewe faktury na olej napędowy wystawiane przez partnerów z Legnicy i Poznania, do wyłudzania zwrotu podatku VAT.

- Oskarżeni  wykazywali nadwyżki podatku naliczonego od zakupów nad podatkiem należnym  Skarbowi Państwa ze sprzedaży paliwa. Posłużenie się nierzetelnymi fakturami na zakup paliwa  spowodowało nierzetelne prowadzenie ksiąg podatkowych, a następnie podanie nieprawdy w deklaracjach podatkowych VAT-7 w zakresie kwot podatku naliczonego VAT, co ostatecznie skutkowało spowodowaniem uszczuplenia podatkowego w kwocie około 5 milionów złotych – mówi prokurator Lidia Tkaczyszyn. – W tym przestępczym procederze każdy z oskarżonych realizował określone, ujawnione dowodami czynności – dodaje.

Akt oskarżenia, skierowany w ostatnich dniach do Sądu Okręgowego w Legnicy, dotyczy przestępstw popełnianych w tym okresie (tzn. roku 2010, rozliczonym w roku 2011). Oskarżeni będą odpowiadać za udział w zorganizowanej  grupie przestępczej, oszustwa podatkowe w stosunku do  mienia znacznej wartości oraz nierzetelne prowadzenie ksiąg rachunkowych.

- Przesłuchani w charakterze podejrzanych Sebastian B. i Ryszard K. nie przyznali się do popełnienia zarzucanych im czynów. Bogdan C. przyznał się częściowo do popełnienia zarzucanych mu czynów, opisując swoją rolę w przestępczym procederze – mówi Lidia Tkaczysznyn. -Za zarzucane oskarżonym przestępstwa grożą surowe kary pozbawienia wolności i wysokie grzywny oraz przepadek korzyści majątkowych osiągniętych z przestępstw. W zakresie uszczupleń zobowiązań podatkowych w podatku VAT powstałych w spółkach z Poznania, dla których w spółce wystawiano fikcyjne faktury sprzedaży oleju napędowego oraz w zakresie wystawiania fikcyjnych faktur VAT na rzecz spółki oskarżonych przez podmioty z Poznania i Legnicy toczą się odrębne śledztwa w innych jednostkach prokuratury na terenie kraju oraz trwają procesy przed sądami.

FOT. PIOTR KANIKOWSKI

    Drukuj       Email
  • Publikowany: 297 dni temu dnia 04/02/2021
  • Przez:
  • Ostatnio modyfikowany: Luty 6, 2021 @ 8:30 am
  • W dziale: wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

obraz_2021-11-26_113904

Jawor. 40-latek urządził w domu piekło swojej partnerce

Read More →