wakacje
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  styl życia  >  Current Article

Seniorzy z Legnicy wśród młodych malarzy

Przez   /   30/11/2012  /   No Comments

Uczestnicy trwającego od kilku tygodni programu ?Kultura dojrzałości? prowadzonego przez Fundację Sztuka dla Ludzi nie tylko tworzą, ale również obcują ze współczesnymi dziełami. Raz w miesiącu odwiedzają ekspozycję w Galerii Sztuki, która jest partnerem przedsięwzięcia. Sześćdziesięciolatkowie podczas warsztatów zajmują się na razie się ceramiką i grafiką (z czasem dojdą kolejne zajęcia), a w czwartek obejrzeli współczesne malarstwo ? prace ponad 30-stu młodych artystów z całego kraju, prezentowane w ramach 22. Ogólnopolskiego Przeglądu Malarstwa Młodych PROMOCJE 2012. Coroczny konkurs dla świeżo upieczonych absolwentów akademii artystycznych przyciągnął w tym roku prawie stu młodych malarzy z trzynastu wyższych uczelni, od Gdańska po Cieszyn, od Wrocławia po Lublin. Ekspozycja liczy ponad 70 prac ? tyle zostało z trzystu po selekcji dokonanej przez jurorów ? znanych krytyków i artystów. Seniorzy nie kryli zaskoczenia prezentacją. Byłam zdumiona, że w naszym mieście organizowany jest jeden z największych w kraju przeglądów malarstwa współczesnego dla młodych artystów i że ma on tak długą tradycję ? zwierza się jedna z obecnych na wystawie pań. Nie wiedziałam także, że odwiedzający Galerię Sztuki mogą liczyć na rozmowę z kuratorami wystawy i oprowadzanie ? dodaje.

Uczestnicy spotkania mieli tremę. Wzdragamy się przed kontaktem ze sztuką współczesną, bo boimy się, że nam się nie spodoba lub wyjdziemy na ?zielonych?. Ale gdy ktoś nam ją przybliży, oswoi, trochę objaśni, nagle okazuje się, że zaczynamy ją rozumieć ? przyznaje inna uczestniczka projektu. Seniorzy po wysłuchaniu kuratorki nie tylko zadawali wnikliwe pytania, ale również odważyli się na formułowanie własnych ocen i interpretacji. Z zainteresowaniem obejrzeli nagrodzone prace i dopytywali o uzasadnienie jurorów co do werdyktu. Żartowali także, że niepotrzebnie byli uprzedzeni do sztuki współczesnej, ale to dlatego, że ona przecież ?o tyle młodsza? od nich. W końcu zarzekali się, że do Galerii przyciągną rodziny i znajomych. Tym bardziej, że od 9 grudnia czynna będzie ekspozycja ?Drogi twórcze?, która dokumentuje dalsze dokonania artystyczne malarzy lata temu biorących udział w legnickich ?Promocjach?.

Zgodnie z zamierzeniem projektodawców ?Kultury dojrzałości? seniorzy mają partycypować w kulturze artystycznej nie tylko jako naśladowcy, ale także jako jej aktywni odbiorcy. W grudniu grupa pojedzie do Wrocławia zwiedzać wystawy i wysłuchać koncertu symfonicznego. Niestety nie ma już wolnych miejsc ani na wyjazd, ani na warsztaty. Mamy nawet nadkomplet i długą listę rezerwową ? mówi koordynator projektu Bartłomiej Sroka ? to pokazuje jak ogromne jest  zapotrzebowanie na tego typu inicjatywy oraz że ludzie starsi są aktywni społecznie i bardzo spragnieni kontaktów, działań, nauki. Fundacja ma już kolejne pomysły na podobne akcje edukacyjne. Ta ? finansowana z Rządowego Programu ASOS (na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych) Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej potrwa do wakacji 2013.  

TEKST I FOT.: FUNDACJA SZTUKA DLA LUDZI

    Drukuj       Email
  • Publikowany: 2782 dni temu dnia 30/11/2012
  • Przez:
  • Ostatnio modyfikowany: Listopad 30, 2012 @ 10:34 am
  • W dziale: styl życia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

meeting-2810541_1280

Rajd oldtimerów z Jawora na Rozewie. Dla zuchwałych

Read More →