PWSZ_Legnica_Nabor
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  wiadomości  >  Current Article

Sąd warunkowo umorzył sprawę b. wójta Zagrodna

Przez   /   19/05/2021  /   16 Comments

Sąd Rejonowy w Jaworze 13 maja warunkowo umorzył postępowanie wobec byłego wójta gminy Zagrodno na okres 2 lat próby. Tadeusz Sz. musi też wpłacić 4 tys. zł nawiązki na Fundusz Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej oraz pokryć koszta sądowe. Wyrok jest nieprawomocny. Prokuratura jest z niego niezadowolona, więc pewnie będzie apelacja.

W lipcu 2020 roku Prokuratura Okręgowa w Legnicy oskarżyła Tadeusza Sz. o niedopełnienie obowiązków, które ciążyły na nim jako na wójcie, bo nie próbował wyegzekwować od dłużnika gminy należnej jej kwoty ponad 700 tysięcy złotych.

Ów dłużnik to urzędnik, który za kadencji wójta Mieczysława Słoniny w imieniu gminy nadzorował budowę wodociągu dla Olszanicy i Grodźca. Dopuścił się wówczas fałszerstwa: podrobił decyzje starosty złotoryjskiego z roku 2011 i 2012 o zatwierdzeniu projektu budowlanego i udzieleniu pozwolenia na budowę. W 2013 roku został za to prawomocnie skazany przez sąd.

W konsekwencji fałszerstwa gmina utraciła dotację z Europejskiego Funduszu Rolnego oraz poniosła opłaty bankowe w ramach zaciągniętej pożyczki z budżetu państwa w Banku Gospodarstwa Krajowego, wyprzedzającej unijne finansowanie. Strata wyniosła łącznie 426.839,43 złotych. Ponadto w związku ze zrealizowaniem inwestycji bez pozwolenia na budowę gmina Zagrodno została zobowiązana przez Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Złotoryi z 2015 roku do zapłacenia opłaty legalizacyjnej w wysokości 300 tys. zł.

Kwota ponad 700 tys. zł należała się gminie na mocy sądowego wyroku. Tadeusz Sz., według prokuratury, zataił sądowe rozsztrzygnięcie i nie zwrócił się do komornika o egzekwowanie należności. Prokuratura po zbadaniu sprawy uznała, że nie dopełniając swoich obowiązków jako funkcjonariusz publiczny, działał na szkodę gminy Zagrodno jako jednostki samorządu terytorialnego, a więc na szkodę interesu publicznego.

Sprawa trafiła pierowotnie do Sądu Rejonowego w Złotoryi, ale ten wyłączył się z jej rozpatrywania, więc proces toczył się w Jaworze. Ekswójt Zagrodna nie przyznawał się do winy. W wydanym 13 maja wyroku Sąd Rejonowy w Jaworze potwierdził jednak słuszność stawianego Tadeuszowi Sz. zarzutu. Warunkowe umorzenie postępowania oznacza, że jeśli w wyznaczonym okresie próby nie dopuści się podobnego przestępstwa, to w świetle prawa nie został skazany. Ma to m.in. takie konsekwencje, że wolno mu kandydować w wyborach, W roku 2018 Tadeusz Sz. zabiegał o reelekcję, ale przegrał w drugiej turze z Karoliną Bardowską.

Wyrok jest nieprawomocny i może jeszcze zostać zaskarżony. Prokuratura Okręgowa w Legnicy zwróciła się do sądu o sporządzenie uzasadnienia. – Po jego przeanalizowaniu zapadnie decyzja, czy odwołamy się do drugiej instancji – mówi prokurator Lidia Tkaczyszyn, rzeczniczka prasowa Prokuratury Okręgowej w Legnicy.

FOT. PIOTR KANIKOWSKI

    Drukuj       Email

16 komentarze

 1. DO ANNA. Proszę sobie dla odmiany poczytać istrefa.zagrodno.pl – wyjdzie na to samo.

 2. Anonim pisze:

  mozna tez o dupie maryny ktora urosła do nieslychanych rozmiarow i dorownuje dupie annny.

 3. Anna pisze:

  A może tak pan redaktor dla odmiany napisze coś o dofinansowaniu na wymianę źródeł ciepła w Zagrodnie albo o przegranych sprawach sądowych obecnej wójtowej?

 4. Do ryba pisze:

  Batonik kilkaset zlotych.A wojt jaka gotowka operowal skala inna czy batonik drogi.

 5. @Ryba pisze:

  Batonik musiałby kosztować kilkaset złotych aby była szansa na odsiadkę… Chyba, że czytasz same nagłówki gazet a w samym artykule chodzi o to, że ktoś ukradł batonika i pobił ochroniarza

 6. do ryba pisze:

  to niezmienia faktu ze sad uznal wine wojta.zobaczymy co przyniesie apelacja.za batonika ludzie siedza a urzednicy ktorzy zarzadzaja mieniem i pieniedzmi niedopelniaja obowiazkow wobec nich sie umarza

 7. @Ryba pisze:

  Na tym polega instytucja WARUNKOWEGO UMORZENIA POSTĘPOWANIA KARNEGO:

  Art. 66.
  § 1.
  Sąd może warunkowo umorzyć postępowanie karne, jeżeli wina i społeczna szkodliwość czynu nie są znaczne, okoliczności jego popełnienia nie budzą wątpliwości, a postawa sprawcy niekaranego za przestępstwo umyślne, jego właściwości i warunki osobiste oraz dotychczasowy sposób życia uzasadniają przypuszczenie, że pomimo umorzenia postępowania będzie przestrzegał porządku prawnego, w szczególności nie popełni przestępstwa.
  § 2.
  Warunkowego umorzenia nie stosuje się do sprawcy przestępstwa zagrożonego karą przekraczającą 5 lat pozbawienia wolności.

 8. do stronniczy pisze:

  czy komentarze pisze byly wojt

 9. ryba pisze:

  Sąd przyznał ze zarzuty są zasadne i były wójt niedopełnił obowiązków czyli jest winny z art 231kk.I umarza hmmmmm komedia czy dramat.

 10. czytelnik pisze:

  Do STRONNICZY a ja sie zastanawiam jak z oszusta można zrobić niewiniątko.

 11. DO STRONNICZY: Jak kot kopie w ogródku, to pewnie czuje mysz. Jak się ściemnia, to pewnie idzie wieczór. Jak na początku maratonu brakuje sił, to pewnie nie dobiegnie się do końca. Jak prokuratura występuje o uzasadnienie wyroku, to pewnie będzie apelacja.

 12. Krzysztof pisze:

  Tak dzisiaj działają sądy jak by ukradł batonika to byłby skazany a jak miliony to zawieszenie dziwny wyrok i niezrozumiały dla zwykłych ludzi.

 13. lustrator pisze:

  jakby ci tu powiedziec biedaku zeby nie obrazic. Nie nadajesz sie ani na wojta ani na pisarza .A jak to prosto mozna udawac inteligenta mysli taki…pisarz.

 14. lustrator pisze:

  Sąd Rejonowy w Jaworze 13 maja warunkowo umorzył postępowanie wobec byłego wójta gminy Zagrodno na okres 2 lat próby. Tadeusz Sz. musi też wpłacić 4 tys. zł nawiązki na Fundusz Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej oraz pokryć koszta sądowe. Wyrok jest nieprawomocny. Prokuratura jest z niego niezadowolona, więc pewnie będzie apelacja.ym 13 maja wyroku Sąd Rejonowy w Jaworze potwierdził jednak słuszność stawianego Tadeuszowi Sz. zarzutu. Warunkowe umorzenie postępowania oznacza, że jeśli w wyznaczonym okresie próby nie dopuści się podobnego przestępstwa, to w świetle prawa nie został skazany. Ma to m.in. takie konsekwencje, że wolno mu kandydować w wyborach, W roku 2018 Tadeusz Sz. zabiegał o reelekcję, ale przegrał w drugiej turze z Karoliną Bardowską.>>>>jesli ten prosty tekst nie jest dla milorda zrozumialy to jest watpliwe czy jakikolwiek inny da rade.

 15. Stronniczy pisze:

  Jeszcze się nikt nie odwołał ani nie złożył apelacji, więc takie pisanie, że prokuratura pewnie to zrobi jest tak samo beznadziejne jak wszystkie stronnicze teksty pisane przez pana redaktora. Trochę to słabe

 16. Stronniczy pisze:

  Jak to łatwo z człowieka zrobić przestępcę…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

421-89697

Jawor. Osiemnastolatek nie żyje, dwie osoby ranne

Read More →