PWSZ1
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  wiadomości  >  Current Article

Sąd uznał news o specustawie za… agitację wyborczą

Przez   /   11/10/2019  /   No Comments


Posłanka PiS Ewa Szymańska wygrała wytoczony redakcji portalu Lca.pl proces w trybie wyborczym. Sąd Okręgowy w Legnicy potraktował artykuł prasowy o możliwości powstania odkrywkowej kopalni węgla pod Legnicą jako agitację wyborczą. Nakazał redakcji usunięcie tytułu i zdjęcia. Postanowienie wydała sędzia Joanna Tabor-Wytrykowska. Postanowienie jest nieprawomocne. Redaktor naczelna Lca.pl Lilla Sadowska zapowiada jego zaskarżenie. 

W poniedziałek portal Lca.pl opublikował artykuł pt. “Realne widmo odkrywki wraca dzięki posłom PiS”. Artykuł został zilustrowany zdjęciem posłanki Ewy Szymańskiej z PiS-u, która jako jedyna parlamentarzystka z naszego okręgu podpisała się pod projektem specustawy, która ma ułatwić firmom wydobywczym eksploatację złóż węgla. Specustawa pozwala zignorować głos samorządów oraz mieszkańców terenów, które rząd uzna za “obszary specjalnego przeznaczenia”. Specustawa stwarza zagrożenie m.in. dla mieszkańców okolic Legnicy i Lubina, gdzie znajdują się największe w Polsce pokłady węgla brunatnego. Ma być głosowana przez Sejm we wtorek po wyborach.

Sąd Okręgowy w Legnicy uznał, że artykuł Lca.pl stanowi niedozwoloną agitację wyborczą, bo – według niego – “zawiera nieprawdziwy opis zdarzeń, wpływający na ocenę osoby kandydującej w wyborach” i “został wytworzony w czasie trwania kampanii wyborczej”. Sędzia Joanna Tabor-Wytrykowska w uzasadnieniu postanowienia zwróciła uwagę na tytuł ”Realne widmo odkrywki wraca dzięki posłom PiS” i wyrwane z kontekstu zdanie nawiązujące do wydarzeń sprzed 10 lat: “Walka, którą jeśli posłowie Prawa i Sprawiedliwości przyjmą nowelizację ustawy, zostanie przegrana a mieszkańcy na zawsze pozbawieni prawa głosu, będą mieć za oknami odkrywkę której powstania nie chcieli”. Sąd pisze, że połączenie tych dwóch fragmentów ze zdjęciem Ewy Szymańskiej “ma na celu wyrobić w wyborcach przekonanie o negatywnych cechach kandydatki w wyborach parlamentarnych”.  “Sąd nie dopatrzył się przy tym innego celu artykułu niż wpływ na preferencje wyborców” (sic!) , jakby informacja o tym, jakie projekty zgłaszają przedstawiciele wyborców z okręgu legnickiego w Sejmie, nie była wyborcom do niczego potrzebna. Dla legnickiego sądu ” jest oczywiste, że poprzez informacje zawarte w artykule, stwarzane jest wrażenie, że udzielenia poparcia dla osób wywodzących się z Prawa i Sprawiedliwości, w tym Ewy Szymańskiej, której zdjęcie stanowi ilustrację dla artykułu, szkodzi mieszkańcom okolic Legnicy”. Na tej podstawie sąd przyjął, że artykuł Lca.pl jest agitacją wyborczą.

Sąd Okręgowy w Legnicy nakazał redakcji Lca.pl, aby w ciągu 48 godzin od uprawomocnienia się postanowienia usunęła z artykułu tytuł (sic!) i zdjęcie Ewy Szymańskiej (sic!). Reszta artykułu może zostać, łącznie ze zdaniem przytoczonym przez sąd w uzasadnieniu jako przykład złamania kodeksu wyborczego (“Walka, którą jeśli posłowie Prawa i Sprawiedliwości przyjmą nowelizację ustawy, zostanie przegrana a mieszkańcy na zawsze pozbawieni prawa głosu, będą mieć za oknami odkrywkę której powstania nie chcieli” sic!). Redakcja ma również opublikować informację (sic!) o treści: “Tytuł “Realne widmo odkrywki wraca dzięki posłom PiS” w zestawieniu ze zdjęciem poseł Ewy Szymańskiej był niefortunny, wprowadzał w błąd czytelnika i był zrozumiany w ten sposób, że chce ona i partia Prawo i Sprawiedliwość, aby w okolicach Legnicy powstała kopalnia węgla brunatnego”.

Publikujemy skany 10 stron postanowienia.

FOT. PIOTR KANIKOWSKI

    Drukuj       Email
  • Publikowany: 238 dni temu dnia 11/10/2019
  • Przez:
  • Ostatnio modyfikowany: Październik 14, 2019 @ 2:56 pm
  • W dziale: wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

KD03-1024x683

Czy Koleje Dolnośląskie stać na hybrydowe pociągi?

Read More →