PWSZ1
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  rozrywka  >  Current Article

Przegląd pisanek z różnych stron Polski w Galerii Piastów

Przez   /   28/03/2018  /   No Comments

O ludowych pisankach, kroszankach, drapankach i oklejankach z różnych zakątków Polski opowiada wielkanocna wystawa w dużym patio Galerii Piastów w Legnicy.

Składa się na nią 10 wielkogabarytowych pisanek, przedstawiających różne techniki zdobienia jaj do świątecznego koszyka. Każda pochodzi z innego regionu Polski. Kaszubi, na przykład, do malowania pisanek używają farb plakatowych i lakieru jako utrwalacza. Mieszkańcy Podlasia upodobali sobie drapanki – jajka drapane brzytwą, pilniczkiem, szpilką lub innym ostrym narzędziem. W Lipsku nad Biebrzą do perfekcji doprowadzono technikę batikową: wzory są nanoszone na skorupkę za pomocą szpilki zanurzonej w wosku. Na Kurpiach jajka okleja się sitowiem oraz kolorową włóczką albo dzierga się dla nich na szydełku frywolitki. Łowiczanie do oklejania jaj używają kolorowego papieru. Ziemia opolska wymyśliła kroszonkę. Z ukraszonego jajka, zdrapuje się barwnik ostrym rylcem lub igłą.

Wystawa ma niezaprzeczalne walory edukacyjne, ale może też służyć jako inspiracja dla rodzin, które – jak każe tradycja – samodzielnie szykują pisanki do koszyczka.

FOT. PIOTR KANIKOWSKI

 

    Drukuj       Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

101616589_643608719524570_3365652552010956800_n

Legnickie kino Piast od 6 czerwca zaprasza na seanse

Read More →