schronisko
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  kultura  >  Current Article

Promocja książki – wywiadu z Lechem Raczakiem

Przez   /   13/01/2022  /   No Comments

W drugą rocznicę śmierci Lecha Raczaka – współzałożyciela Teatru Ósmego Dnia – legnicki Teatr Modrzejewskiej organizuje w Art Cafe Modjeska wspomnieniowe spotkanie z jego przyjacielem, Jackiem Głombem, i promocję książki “Życie niedokończone”. Sobota 15 stycznia, godz. 19. Bezpłatne wejściówki można odebrać w kasie teatru.

Lech Raczak, legendarny reżyser, współtwórca Teatru Ósmego Dnia, wielki przyjaciel Teatru Modrzejewskiej w Legnicy, zmarł 17 stycznia 2020 roku. Stworzył w Legnicy osiem niezapomnianych spektakli, pojawił się tu jednak jako człowiek niemal sześćdziesięcioletni, dojrzały twórca, mający za sobą dekady życia artystycznego w PRL, na emigracji i w nowej Polsce. Jacek Głomb, dla którego Raczak był przyjacielem i mistrzem, namówił go do podzielenia się swoimi wspomnieniami. W ten sposób zaczęła powstawać barwna, wciągająca opowieść o twórczym życiu jednej z wielkich postaci polskiego teatru i polskiej kultury XX wieku. Niestety przerwała ją śmierć.

W czerwcu roku 2019 Jacek Głomb, reżyser i dyrektor Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy, namówił zaprzyjaźnionego od lat z tą sceną Lecha Raczaka na przeprowadzenie wywiadu-rzeki. Według początkowych założeń miał on obejmować nie tylko dzieje słynnego Teatru Ósmego Dnia, który Raczak współzakładał i któremu przewodził w najbardziej twórczym i bojowym okresie, ale całe jego bogate życie – od dzieciństwa aż do dnia dzisiejszego.

Głomb wspomina: „Wszystkie inne wywiady z Nim zaczynają się od «Ósemek» – a ja chciałem pogadać o dzieciństwie i młodości. Gadaliśmy więc intensywnie w czerwcu 2019 roku i udało się wtedy doprowadzić rozmowę do początków 1982 roku, do początku stanu wojennego w Polsce. […] Potem obaj nie bardzo mieliśmy czas na «drugą połowę» rozmowy, to znaczy, jak ja miałem czas na rozmowę, On nie miał. I na odwrót. A potem Leszka zabrakło”.

Źródło: Teatr Modrzejewskiej w Legnicy

FOT. PRZEMEK ŁYSKAWA

    Drukuj       Email
  • Publikowany: 15 dni temu dnia 13/01/2022
  • Przez:
  • Ostatnio modyfikowany: Styczeń 13, 2022 @ 2:27 pm
  • W dziale: kultura

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

SONY DSC

Finał WOŚP w Legnicy. Kup dzieła sztuki na aukcji!

Read More →