Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  wiadomości  >  Current Article

Program Huzarskiego: “Legnica z wizją dla pokoleń”

Przez   /   27/09/2018  /   No Comments

Karta osoby niepełnosprawnej uprawniająca, specjalistyczne usługi opiekuńcze dla szerszej grupy maluchów, wszechstronna pomoc w rehabilitacji, mieszkania treningowe, zakład aktywności zawodowej, aktywizacja dzielnic zagrożonych wykluczeniem… Tak Michał Huzarski – kandydat komitetu SLD Lewica Razem na prezydenta Legnicy – chce dbać o najsłabszych />

Michał Huzarski oraz kandydaci na radnych z jego komitetu – Alicja Bombała (okręg nr 1) i Rafał Ciak (okręg nr 2) przedstawili 18 działań, które ich zdaniem znacznie ułatwią życie niepełnosprawnym legniczanom oraz rodzinom osób niepełnosprawnych. W tym pakiecie są też pomysły mające przeciwdziałać wykluczeniu społecznemu innych grup. Lewica ujmuje się za najsłabszymi.

Pierwszy pomysł to wprowadzenie karty osoby niepełnosprawnej, na wzór już funkcjonującej legnickiej Karty Dużej Rodziny. O jej posiadanie mogłyby się ubiegać nie tylko wszyscy niepełnosprawni mieszkańcy Legnicy do 25 roku życia, ale także ich rodzeństwo (do 18 lat), rodzice i opiekunowie. Karta uprawniałaby do 80-procentowej zniżki na zajęcia (wydarzenia) z oferty miejskich placówek kultury i sportu. Jej posiadaczom przysługiwałyby też inne preferencje, np. miejsce w żłobkach poza kolejnością oraz dodatkowy katalog ofert prywatnych podmiotów świadczących różne usługi.

Rodzinom, w których na świat przyjdzie niepełnosprawne dziecko, Michał Huzarski obiecuje wsparcie w obszarze wczesnej interwencji. Również SUO ( specjalistyczne usługi opiekuńcze), które obejmą szerszą grupę maluchów wymagających opieki specjalistów. Jego zdaniem, miasto musi pomagać w rehabilitacji dzieci. Sieć wsparcia ma być dostępna dla wszystkich potrzebujących, od urodzenia do seniora. Przy rehabilitacji niepełnosprawnych Legnica mogłaby nawiązać współpracę z NGO-sami i zlecać im to zadanie.

Michał Huzarski uważa, że konieczny jest rozwój infrastruktury służącej  tej grupie legniczan. Zakreśla szereg wyzwań na najbliższą kadencję: pomoc w rozwoju warsztatów terapii zajęciowej, powstanie Zakładu Aktywności Zawodowej, dostosowanie placów zabaw do potrzeb dzieci z dysfunkcjami, stworzenie systemu pomocy interwencyjnej dla osób niepełnosprawnych na wypadek nagłej nieobecności opiekuna. Chce, by w Legnicy powstawały mieszkania treningowe, gdzie osoby niepełnosprawne będą mogły przez cztery miesiące pod okiem opiekuna przygotowywać się do samodzielnego życia, nim przeprowadzą się do – równie niezbędnych – mieszkań socjalnych.

Jako prezydent Legnicy Huzarski chce zachęcać do zakładania przedsiębiorstw społecznych i zachęcania do przeznaczania zysków na cele społeczne. Tak funkcjonują np. spółdzielnie socjalne.

Kandydat Lewicy Razem obiecuje pomoc finansowa z budżetu miasta w zakresie pokrywania wkładów własnych w projektach inwestycyjnych pochodzących z Państwowego Funduszy Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych oraz Unii Europejskiej i innych. Zainicjuje cykliczne, comiesięczne spotkania prezydenta z organizacjami wspierającymi osoby niepełnosprawne i wykluczone. Będzie aktywizował dzielnice zagrożone wykluczeniem, bezczynnością i tworzył warunki do przeciwdziałania tym niekorzystnym zjawiskom. Deklaruje możliwość odliczania od czynszu kosztów inwestycji w budynkach należących do zasobu gminy. Chce wprowadzić klauzule społeczne do postępowań przetargowych.

Michał Huzarski proponuje ponadto wykorzystanie potencjału intelektualnego i kadrowego osób z niepełnosprawnościami poprzez zlecanie przez gminę i jej jednostki różnego rodzaju usług przedsiębiorstwom społecznym (np. mycie autobusów, pielęgnacja zieleni, produkcja gadżetów promocyjnych itp.), umożliwianie odbywania praktyk w urzędzie i w jednostkach podległych, inspirowanie przedsiębiorstwom działającym w granicach miasta do zatrudniania osób z niepełnosprawnościami.

FOT. PIOTR KANIKOWSKI

 

    Drukuj       Email
  • Publikowany: 549 dni temu dnia 27/09/2018
  • Przez:
  • Ostatnio modyfikowany: Wrzesień 27, 2018 @ 3:24 pm
  • W dziale: wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

virus-4937553_1920

Raport epidemiologiczny dla terenu LGOM

Read More →