wakacje
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  gospodarka i finanse  >  Current Article

Prognozy nie będzie. KGHM nie zamierza wróżyć z fusów

Przez   /   31/03/2014  /   No Comments

Niestabilne warunki makroekoniczne sprawiły, że KGHM postanowił nie publikować w tym roku prognozy wyników. Spółka nie chce dopuścić do powtórki z roku 2009, kiedy ze względu na wahania cen miedzi, srebra i kursu dolara w stosunku do złotówki, była zmuszona kilkakrotnie zmieniać informacje o spodziewanym zysku.

Najdrobniejsze wahania na rynku metali i rynku walutowym mają kolosalne znaczenie dla wyników KGHM. Wystarczy, aby w ciągu roku tona miedzi potaniała lub wzrosła o 100 dolarów, by roczny zysk spółki obniżył się lub wzrósł o 50 mln zł.  Każde wahnięcie kursu dolara w stosunku do złotówki o 5 groszy to 80 mln zł mniej lub 80 mln zł więcej w budżecie Polskiej Miedzi. Niestabilne warunki makroekonomiczne powodują, że prognozowanie wyników zaczyna przypominać wróżenie z fusów.

Konstruując budżet na 2014 rok KGHM założył jednak, że sytuacja się ustabilizuje, a ceny miedzi w perspektywie kilku miesiecy będą rosły. Przyjęto średnioroczną cenę miedzi na poziomie 7100 dolarów za tonę, kurs dolara 3,05 zł i notowania srebra w wysokości 22 dolarów za uncję. Ze względu na pogarszającą się  jakość urobku, nieznacznie spadnie produkcja miedzi w koncentracie. Aby optymalnie wykorzystać możliwości produkcyjne hut, KGHM będzie przetapiać więcej miedzi z wkładów obcych.

Program inwestycyjny zakłada odtworzenie majątku oraz kontynuację rozpoczętych w Grupie Kapitałowej projektów strategicznych głównie  w zakresie:
ukończenia budowy i wejścia w fazę eksploatacji kopalni Sierra Gorda, rozpoczęcie wydobycia oraz stopniowe uruchomienie instalacji, uzyskanie w okresie do 6 miesięcy docelowych zdolności przeróbczych. Także udostępnienia obszaru Głogów Głęboki Przemysłowy, wykonanie w 2014 r. wyrobisk udostępniających wraz z uzbrojeniem, rozpoczęcie głębienia szybu GG1, budowa centralnej klimatyzacji.  Kontynuowany będzie Programu Modernizacji Pirometalurgii w HM Głogów I  (zmiana technologii przetopu koncentratów) oraz modernizacja  pirometalurgii w HM Głogów II. KGHM planuje ponadto kontynuację prac przygotowawczych projektu budowy kopalni Ajax oraz rozpoczęcie prac związanych z przygotowaniem do budowy kopalni Victoria w Rejonie Sudbury w Kanadzie.

 

    Drukuj       Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

KD_SA109

Koleje Dolnośląskie modernizują swoje Kolzamy

Read More →