wakacje
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  wiadomości  >  Current Article

Prezydent odda 2 mln zł do dyspozycji legniczan

Przez   /   28/06/2013  /   No Comments

Legnica dołącza do miast, które wprowadzają budżet obywatelski. Miasto zostało podzielona na 10 obszarów. Każdy z nich dostanie po 200 tysięcy złotych z przeznaczeniem na inwestycje. Mieszkańcy sami będą się nimi rządzić. Jedni zrobią za te pieniądze plac zabaw, inni chodnik, jeszcze inni parking lub kawałek parku.

Prezydent Tadeusz Krzakowski podpisze dziś zarządzenie o wdrażaniu budżetu obywatelskiego w Legnicy. W jego ramach mieszkańcy Legnicy co roku będą mieli do swojej dyspozycji po 5 procent wartości wydatków inwestycyjnych zaplanowanych dla całego miasta. W przyszłym roku to będą w sumie 2 miliony złotych.

Gdyby całość została zainwestowana w jeden duży projekt, reszta dzielnic mogłaby mieć pretensje, że u nich nic się nie robi. By nie antagonizować mieszkańców i dopełnić wymogów społecznej sprawiedliwości, miasto zostało podzielone na 10 obszarów, możliwie zbliżonych pod względem ilości mieszkańców. Pulę budżetu obywatelskiego – 2 miliony złotych – podzielono równo pomiędzy te obszary, więc każdy będzie miał w swej gestii 200 tysięcy złotych. 

We wrześniu zainteresowani z poszczególnych obszarów będą mogli składać do Urzędu Miasta propozycje wykorzystania tych pieniędzy, opatrzone krótkim (1 tys. znaków) opisem, szacunkowym kosztorysem oraz 20 podpisami poparcia. W ratuszu wnioski trafią do dwóch komisji: pierwsza sprawdzi je pod względem formalnym, druga oceni ich zgodność z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego i umieści na liście, która zostanie poddana mieszkańcom pod głosowanie.

Między 14 a 21 października w szkołach, przedszkolach i innych miejskich instytucjach staną urny do głosowania. Legniczanie będą mogli wrzucać do nich formularze z zaznaczonymi inwestycjami, na których najbardziej im zależy. Każdy będzie miał do podziału pięć punktów. Będzie mógł przeznaczyć wszystkie pięć na jedną inwestycję lub rozdzielić je między kilka. Te inwestycje, które w poszczególnych obszarach Legnicy zyskają największe poparcie, zostaną wpisane do prezydenckiego projektu budżetu. W przyszłym roku ruszą przetargi na ich zaprojektowanie i realizację.

 

 

 

 

    Drukuj       Email
  • Publikowany: 2568 dni temu dnia 28/06/2013
  • Przez:
  • Ostatnio modyfikowany: Czerwiec 28, 2013 @ 1:58 pm
  • W dziale: wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

SONY DSC

Syreny zawyły pod legnickim ratuszem. To protest

Read More →