Starostwo1
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  wiadomości  >  Current Article

Prezydent Legnicy chce oszczędać na żłobkach

Przez   /   28/01/2022  /   4 Comments

Prezydent Tadeusz Krzakowski złożył w biurze Rady Miejskiej Legnicy projekt uchwały znoszącej dofinansowanie do działalności prywatnych żłobków i klubów malucha. Zmiana, jeśli do niej dojdzie, od marca mocno uderzy rodziców po kieszeni. Może też  skłaniać przedsiębiorców do zamykania żłobków, co ograniczy ofertę Legnicy w tym zakresie. W poniedziałek sesja rady miejskiej, m.in. w tej sprawie.

Od 2017 roku Legnica wspierała rodziny dopłatami dla prywatnych żłobków i przedszkoli. Przez rok obowiązywała przeforsowana przez nieistniejącą już koalicję PO-PiS stawka 500 złotych za każde dziecko w żłobku i 200 zł za każde dziecko w klubie malucha. Potem dopłaty zmniejszyły się odpowiednio do 300 i 150 zł. Teraz prezydent chciałby zrezygnować z nich całkowicie. W uzasadnieniu uchwały napisano, że miasta nie stać już na tę pomoc. “Mając na względzie lawinowo rosnące koszty utrzymania miejskich jednostek w tym przedszkoli, szkół, MOPS, domu pomocy społecznej i innych zmuszeni jesteśmy do szukania oszczędności, których wygenerowanie pozwoli nam na pokrycie między innymi zwiększonych kosztów płac, energii, gazu itd.” – argumentuje prezydent. Decyzja przyniesie ok. 1 mln zł oszczędności (przy budżecie miasta rzędu 600 mln zł)

Poza 4 samorządowymi żłobkami, w Legnicy funkcjonuje aż 15 prywatnych żłobków i klubów malucha.

Przed 2017 rokiem, gdy wprowadzono dopłaty, nie było w Legnicy ani jednego prywatnego żłobka. Liczba miejsc w publicznych żłobkach nie wystarczała dla wszystkich chętnych. Dzięki pomocy miasta powstały nowe placówki i zapisanie dziecka do żłobka przestało być problemem. Nietrudno się domyśleć, jaki efekt przyniesie wycofanie się z dotacji.

Tadeusz Krzakowski dysponuje w radzie miasta wystarczającą większością, by przeprowadzić tę zmianę. Od kilku dni przeciwko zniesieniu dopłat dla prywatnych żłobków i przedszkoli wypowiadają się radni opozycji. Według radnego Arkadiusza Baranowskiego, chcąc przeciwdziałać zapaści demograficznej lokalne samorządy muszą wspierać rodziny w  opiece i wychowaniu dzieci. Pomysłem prezydenta jest zszokowany.

- Obecnie średnia cena pobytu dziecka w żłobku niepublicznym w Legnicy wynosi ok. 700 – 800 zł (czesne), a po planowanych podwyżkach, wynikających z cofnięcia dotacji, opłata za dziecko może już dochodzić nawet do kwoty 1300 zł – szacuje radny Arkadiusz Baranowski. – Wielu mieszkańców Legnicy otrzymuje najniższe krajowe wynagrodzenie. Oczywiście, jest świadczenie 500+ ale przy obecnej drożyźnie, inflacji siła nabywcza złotówki relatywnie spada, co w dużej mierze obniża wsparcie z tego tytułu dla polskich rodzin. Jeżeli korzystanie ze żłobka będzie oznaczać wydanie prawie połowy wynagrodzenia za opiekę nad dzieckiem w godzinach ich pracy, jeżeli rodzic ma więcej niż jedno dziecko w wieku niekwalifikującym się do przedszkola, to bezwzględnie będzie zmuszony do zrezygnowania z pracy i usług placówki żłobkowej.

Komentatorzy zwracają uwagę, że propozycja oszczędzania na żłobkach pojawiła się zaledwie dwa miesiące po tym, jak prezydentowi zwiększono wynagrodzenie do maksymalnego poziomu przewidzianego w ustawie i znacząco podniesiono wysokość diet wypłacanych radnym.

FOT. PIXABAY.COM

    Drukuj       Email
 • Publikowany: 159 dni temu dnia 28/01/2022
 • Przez:
 • Ostatnio modyfikowany: Styczeń 28, 2022 @ 12:14 pm
 • W dziale: wiadomości

4 komentarze

 1. lustrator pisze:

  popandemiczny cyrk w burdelu>>>Po wprowadzeniu Polskiego Ładu posłowie otrzymali wypłaty niższe o ok. 1400 zł. Teraz w ministerstwie trwają prace nad rozwiązaniami, które pozwoliłyby uniknąć parlamentarzystom strat – wynika z nieoficjalnych informacji, do których dotarło Radio Zet.

 2. lustrator pisze:

  jest swietnie popandemicznie a bedzie juz tylko lepiej >>>Prestiżowe czasopismo medyczne “Lancet” opublikowało artykuł o Polsce jako kraju z jednym z najwyższych na świecie współczynników umieralności na COVID-19. “Polska wreszcie zdobyła sławę w renomowanych periodykach naukowych. Niestety jako siedlisko bezprzykładnej ciemnoty” – komentują eksperci.

 3. lustrator pisze:

  z trzeciej strony malo ktory stary idota z legnicy wie ze nastepuje dramatyczne ograniczenie pieniedzy w samorzadach spowodowane faktem ze wszyscy mali przedsiebiorcy w ramach polskiego ladu przejda na opodatkowanie ryczaltem.A ten bierze morawiecki.Tak jest gorniczki teraz bedzie juz za wlasne.Ale macie z czego jak mowi wasz prezes.

 4. lustrator pisze:

  alez to scisle wspolgra z poczynaniami tych idiotow z rzondu. Znaczy ze to cecha genetyczna tego talatajstwa.Z drugiej strony jest swietnie .Gorniczki dostali podwyzki ,premie bo jest swietnie to moze to i dobrze.Poradza sobie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

IMG_20220705_122331

Petycja w obronie teatru przed prezydentem Legnicy

Read More →