PWSZ_targi
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  wiadomości  >  Current Article

Prestiżowa nagroda dla Kościoła Pokoju w Jaworze

Przez   /   29/04/2019  /   No Comments

Ewangelicki Kościół Pokoju w Jaworze otrzymał prestiżową nagrodę od Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Generalnego Konserwatora Zabytków w konkursie “Zabytek Zadbany”. To ogromne wyróżnienie jest docenieniem pracy włożonej w troskę nad tym unikalnym w skali światowej obiektem. Gala wręczenia nagród odbyła się 24 kwietnia w Gdyni na gali z okazji Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków.

Kościół Pokoju w Jaworze jest największą drewnianą budowlą o funkcjach religijnych na świecie. W roku 2001 został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Kościoły Pokoju powstały w II poł. XVII wieku w następstwie pokoju westfalskiego kończącego wojnę trzydziestoletnią (1618-1648). Naciskany przez protestancką Szwecję katolicki cesarz Ferdynand III Habsburg przyznał śląskim luteranom prawo do wybudowania trzech świątyń na podległych mu terytoriach — w Głogowie, Jaworze oraz Świdnicy. Do dzisiaj przetrwały dwa Kościoły Pokoju — w Jaworze i Świdnicy — natomiast kościół w Głogowie spłonął w XVIII w. w pożarze wywołanym uderzeniem pioruna.

Otrzymanie przez Kościół Pokoju w Jaworze tej prestiżowej nagrody w kategorii “Architektura i budownictwo drewniane” to podziękowania dla osób zaangażowanych w opiekę nad zabytkiem i troską o wzbogacanie światowego dziedzictwo kulturowego.

Więcej informacji na:

http://www.mkidn.gov.pl/pages/posts/miedzynarodowy-dzien-ochrony-zabytkow-9457.php?fbclid=IwAR2UEmZ5Uz9ahbW7ETkYH54Dft_UpoyJBDIM29tPaoxPAyKVK1ejAf5K1b0

    Drukuj       Email
  • Publikowany: 638 dni temu dnia 29/04/2019
  • Przez:
  • Ostatnio modyfikowany: Kwiecień 29, 2019 @ 8:40 am
  • W dziale: wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

Przechwytywanie w trybie pełnoekranowym 25.01.2021 180746.bmp

Dolny Śląsk apeluje o większe unijne pieniądze. PiS przeciw

Read More →