AGEM new
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  kultura  >  Current Article

Po apelu z Legnicy TVP uwolnił część spektakli

Przez   /   15/05/2020  /   No Comments

Opublikowany 27 marca br. w Międzynarodowym Dniu Teatru, ale też w czasie pandemii, apel legnickiego Teatru Modrzejewskiej do Zarządu TVP S.A. o bezpłatne udostępnienie na stronie Teatru Telewizji spektakli zarejestrowanych z udziałem polskich zespołów teatralnych, doczekał się odpowiedzi. Zarówno kurtuazyjnej, jak i praktycznej.

Bezpośrednimi powodem skierowania przez legnicki teatr apelu do władz TVP pod hasłem “Uwolnić teatr!” było zamknięcie teatrów dla artystów i publiczności w związku z zagrożeniem epidemicznym. Sytuacja teatrów stała się skrajnie trudna.

“W tych wyjątkowych okolicznościach pragniemy jednak podtrzymać kontakt i więzi, jakie łączą teatr z jego widzami. Nie jest to łatwe. Trudne tym bardziej, że nikt nie jest w stanie przewidzieć, jak długo potrwa przerwa w naszej publicznej działalności. Chcemy jednak umożliwić teatralnej widowni najszerszy z możliwych kontakt ze sztuką sceniczną. Telewizja Polska, dysponująca bogatym zasobem archiwalnym spektakli teatralnych, może tego dokonać. Dlatego w dniu teatralnego święta apelujemy: uwolnijcie teatr!

Wnosimy o udostępnienie naszej publiczności na stronie internetowej Teatru Telewizji wszystkich zarejestrowanych spektakli teatralnych pozostających w zasobach TVP, by w trybie VOD dostępne były bezpłatnie publiczności. W pierwszej kolejności apelujemy o udostępnienie tych przedstawień, które powstały poza studiami TVP, jako dorobek stworzony z naszej inicjatywy, z inspiracji i z udziałem polskich zespołów teatralnych. Z legnickich przedstawień są to: „Ballada o Zakaczawiu”, „Wschody i Zachody Miasta”, „Made in Poland”, „III Furie” oraz „Orkiestra”. Pięć dużych, ikonowych wręcz dla naszego teatru przedstawień” – czytaliśmy m.in. w apelu, który podpisał dyrektor Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy Jacek Głomb.

Odpowiedź p.o. prezesa Zarządu TVP S.A. Macieja Łopińskiego, nadeszła do dyrektora legnickiego teatru w pierwszych dniach maja: “Inicjatywa ta jest bardzo cenna i interesująca, zwłaszcza w okresie stanu epidemicznego. Jednak jako wieloletni twórca doskonale Pan wie, że udostępnianie na platformie VOD przedstawień Teatru Telewizji jest związane z zakresem praw autorskich lub udzielonych licencji. Dotyczy to przedstawień powstałych przed powstaniem Agencji Kreacji Teatru Telewizji Polskiej, czyli przed 1 czerwca 2017 roku. (…). Pragnę poinformować Pana Dyrektora, że wydałem polecenie sprawdzenia możliwości prawnych udostępnienia na platformie VOD tytułów wymienionych w pańskim liście spektakli, które wspólnie zrealizowaliśmy”.

“Cały czas pracujemy nad rozszerzeniem dostępności naszej teatralnej oferty na portalu Telewizji Polskiej” – dodał w swoim piśmie prezes Maciej Łopiński wymieniając podjęte działania.

Deklaracje te mają już praktyczny wymiar. Do licznych spektakli, które w ostatnich dniach powiększyły dostępny publicznie teatralny zasób archiwalny TVP dołączyły także te postulowane w apelu legnickiego teatru. Są to: “Wschody i Zachody Miasta”, “Orkiestra” oraz “III Furie” (“Zabijanie Gomułki” udostępnione zostało niezwłocznie po telewizyjnej premierze).

- To dla nas wielka radość, że każdy z naszych widzów będzie miał bezproblemowy dostęp do telewizyjnych wersji naszych spektakli. Bardzo ważnym jest, by w sieci pojawiały się tylko przedstawienia o wysokiej jakości artystycznej i technicznej. Inaczej teatr, przeniesiony z konieczności do sieci, bardzo traci – komentuje decyzje TVP dyrektor Głomb.

“Mam głęboką nadzieję, że po tym trudnym okresie wrócimy do normalnej pracy i spotkamy się z twórcami teatralnymi na planach zdjęciowych, co zaowocuje na naszych antenach kolejnymi premierami Teatru Telewizji” – podkreślił w zakończeniu swojego pisma Maciej Łopiński.

Grzegorz Żurawiński, @kt Legnicka Gazeta Teatralna

FOT. TEATR MODRZEJEWSKIEJ W LEGNICY

    Drukuj       Email
  • Publikowany: 20 dni temu dnia 15/05/2020
  • Przez:
  • Ostatnio modyfikowany: Maj 15, 2020 @ 8:49 am
  • W dziale: kultura

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

2329_1591055105

Galeria Satyrykon znowu otwarta dla zwiedzających

Read More →