wakacje
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  wiadomości  >  Current Article

Ostatnie dni z pomnikiem na pl. Słowiańskim w Legnicy

Przez   /   16/03/2018  /   1 Comment

Legnickie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej rozbierze i zdemontuje Pomnik Wdzięczności dla Armii Radzieckiej. Spółka komunalna zaoferowała najkorzystniejszą cenę za wykonanie tych prac. Monument najprawdopodobniej do końca przyszłego tygodnia zniknie z placu Słowiańskiego.

Propozycje na rozbiórkę pomnika (w procedurze zapytania ofertowego) złożyły trzy firmy. Najkorzystniejszą cenę zaoferowało LPGK – ok. 53 tys. zł. Firmy: Rivascarp – ok.87 tys. zł., Gastrobud – ok. 105 tys. zł.

Przekazanie placu budowy nastąpi we wtorek przyszłego tygodnia. A najprawdopodobniej rozbiórka odbędzie się w sobotę (24 marca). Pracownicy LPGK już rozpoczęli przygotowania do tej operacji. W czwartek (15 marca) dokonywali na monumencie pomiarów, które są niezbędne by rozpocząć demontaż.

- Na pewno pomnik z centrum miasta zniknie do 30 marca – mówi Jadwiga Zienkiewicz, zastępca prezydenta. – Wówczas będziemy mogli ubiegać się od wojewody o refundację poniesionych kosztów. Pomnik wraz z tablicami trafi najpierw do magazynów LPGK. A później do lapidarium, które dopiero zostanie stworzone przez Muzeum Miedzi. Tam będą eksponowane podobne pamiątki.

Pomnik Wdzięczności dla Armii Radzieckiej projektu Józefa Guzego odsłonięto w 1951 roku. Po 1990 próbowano go wielokrotnie usunąć z placu Słowiańskiego. Sam Guzy po latach przyznał, że nie jest to arcydzieło i zaproponował, żeby je zakopać.

Źródło: Urząd Miasta w Legnicy

FOT. URZĄD MIASTA W LEGNICY

    Drukuj       Email
  • Publikowany: 920 dni temu dnia 16/03/2018
  • Przez:
  • Ostatnio modyfikowany: Marzec 16, 2018 @ 1:29 pm
  • W dziale: wiadomości

1 komentarz

  1. Kałamarnica pisze:

    … a wystarczyłoby pomalować cokół w barwy tęczy i mielibyśmy pomnik LGBT albo nowoczesnej rodziny europejskiej :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

vaccination-2722937_1920

Legnica łamie się w sprawie szczepionek HPV? Za późno

Read More →