schronisko
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  wiadomości  >  Current Article

Atak radnego PiS na chłopca z Ukrainy i Ukraińców

Przez   /   08/03/2021  /   7 Comments

“Kultywuje najgorsze, prymitywne geny przywiezione ze swoich stron (…) Niedługo nałoży dyrektorowi, pedagog szkolnemu lub wychowawczyni kosz śmieciowy na głowę i poszkodowani będą zadowoleni z postępów edukacyjnych Ukraińca” – pisze o trzynastolatku narodowości ukraińskiej, uczniu swojej żony, Lech Olszanicki, powiatowy radny Prawa i Sprawiedliwości. 

Lech Olszanicki odgrywa się za zrobione przez chłopca 35-sekundowe nagranie z lekcji w świerzawskiej podstawowówce. Filmik ukazał się w listopadzie na portalu YouTube.pl. Słychać na nim, jak żona Olszanickiego, nauczycielka chemii, mówi o uczniu do reszty klasy: “idiota”, “gówniarz”, “dziadostwo”. Dyrektor szkoły powiadomił policję o nagraniu. Zgłosił też sprawę komisji dyscyplinarnej przy Wojewodzie Dolnośląskim w związku z popełnieniem czynu naruszającego dobro i prawo dziecka. Postępowanie jest w toku.

Wczoraj radny Lech Olszanicki anonimowo ujawnił w komentarzu na naszym portalu imię i nazwisko chłopca oraz poinformował, do której klasy chodzi. Napisał, że “ukraiński uczeń (…) przyznał się do zakłócania lekcji. Rysował penisy i puszczał wulgarną muzykę. Teraz Ukraińcem zajmie się prokuratura.” Wpis został przez nas usunięty jako naruszający dobra osobowe dziecka (imię, nazwisko, narodowość).

Zapytaliśmy Czesława Leśniaka, dyrektora Zespołu Szkolno Przedszkolnego w Świerzawie, co sądzi o upublicznieniu takich informacji o uczniu, w tym danych osobowych chłopca, w internecie. – Takie zdarzenie nie powinno mieć miejsca – mówi Czesław Leśniak.

Również wczoraj podobny wpis Lech Olszanicki zrobił na swoim Facebooku, tyle że tym razem zamiast powtórzyć nazwisko chłopca posłużył inicjałem. Radny Prawa i Sprawiedliwości napisał: ” (…) – Ukrainiec , uczeń klasy (…) . przeszkadzał nauczycielowi w prowadzeniu zajęć. Uczeń potrafił rysować penisy oraz puszczać wulgarne teksty piosenek. Przeszkadzał też przede wszystkim innym uczniom, którzy chcą się uczyć. Nie wiem po co ten Ukrainiec przyjechał do Polski. Czy (…) zna historię banderowców mordujących moich rodaków ? Czy (…) wie dlaczego Ukraina straciła Krym i część swojego terytorium ? (…) kultywuje najgorsze, prymitywne geny przywiezione ze swoich stron. Jak (…) wyobraża sobie dalszą egzystencję w szkole i gminie ?  (…) Gdzie była jego matka, opiekunka prawna dzieciaka? Niedługo nałoży dyrektorowi, pedagog szkolnemu lub wychowawczyni kosz śmieciowy na głowę i poszkodowani będą zadowoleni z postępów edukacyjnych Ukraińca. Rząd pomaga Ukraińcom w naszym kraju, mogą legalnie pracować, układać sobie życie, uczyć się i zdobywać wiedzę na wyższych uczelniach. Ten Ukrainiec nie zasługuje swoim postępowaniem na mieszkanie wśród nas. Nie chce się uczyć, to niech wraz z matką wyjedzie walczyć u siebie. Dyrektor Szkoły Podstawowej, nauczyciel historii powinien przedstawić uczniowi historię polsko- ukraińską oraz obecną.”

Kilkanaście godzin po publikacji wpis Lecha Olszanickiego został zgłoszony administracji Facebooka i usunięty za naruszenie standardów społeczności, wśród których są m.in. godność i bezpieczeństwo. Sprawa została zgłoszona również do Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka oraz Ośrodka Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych.

O komentarz do internetowej aktywności Lecha Olszanickiego zwróciliśmy się do pochodzącej z Jeleniej Góry wiceminister edukacji Marzeny Machałek. Poprosiliśmy o wypowiedź również marszałek Sejmu Elżbietę Witek, która jest nie tylko pełnomocnikiem okręgowym Prawa i Sprawiedliwości, ale też pedagogiem, doświadczoną nauczycielką i dyrektor szkoły. Próbowaliśmy ponadto porozmawiać z Lechem Olszanickim na temat jego wpisów.

Lech Olszanicki był przez rok zawieszony w prawach członka partii w związku z tym, jak, prostując nieprawidłowości w swoim oświadczeniu majątkowym, w niewybredny sposób zaatakował tragicznie zmarłego prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Gdy radnym zainteresowały się ogólnopolskie media, ówczesny wiceprezes partii Adam Lipiński złożył wniosek o jego ukaranie. Po odejściu Lipińskiego z partii karę dla Lecha Olszanickiego anulowano. “Adam Lipiński został odsunięty od podejmowania jakichkolwiek decyzji w partii. W nagrodę za wcześniejszą działalność otrzymał synekurę w NBP. Jego ciągoty w kierunku Platformy Obywatelskiej były nie do zaakceptowania przez Prezesa i członków partii” – pisze w internecie Lech Olszanicki.

    Drukuj       Email
 • Publikowany: 37 dni temu dnia 08/03/2021
 • Przez:
 • Ostatnio modyfikowany: Marzec 10, 2021 @ 10:00 pm
 • W dziale: wiadomości

7 komentarze

 1. lustrator pisze:

  no coz zdziwiło sie panisko polskie ze na niego tez mozna.Tyle ze jak sie czyta wspomnienia nawet polskie o poczynaniach zarzadcow polskich na terenach Ukrainy kiedy to jeszcze nieslismy tam swiatlo, milosc i oliwe dla tych opuszczonych i zniedbanych przez los i boga to tez tak wygladało .Kochali nas do nieprzytomnosci jak wszyscy na swiecie.

 2. Klemi pisze:

  Przecież to jest radny z PiS to wiele tłumaczy – po prostu jest lekko upośledzony jak większość z PiSu. I po co te nerwy..?

 3. lustrator pisze:

  jako panie bezradny ze nie grzeszysz rozumem to taki przyklad jak wpisy takich …tu wykropkowane….dzialaja na podobnych tobie …tu wykropkowane….To tez był ukrainiec jak mniemam.>>>Nożownik zaatakował na ulicy mężczyznę, który szedł na warszawskim Mokotowie ulicą ze swoim partnerem – podał Konrad Dulkowski z Ośrodka Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych.

  Kierowany przez Konrada Dulkowskiego Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych nagłośnił sprawę homofobicznego ataku w poniedziałek. Doszło do niego 17 lutego około godz. 21 w okolicy stacji Metra Wierzbno. Jak podaje OMZRiK, Maciej i Vitaliy szli tamtędy trzymając się za ręce.

 4. Legniczanin pisze:

  Głupota nie ma barw politycznych tylko jest cechą osobniczą.
  Radny winien spotkać się z ostracyzmem całego społeczeństwa jak i kolegów partyjnych. Szef jego partii wskazywał wielokrotnie jak bardzo nam są potrzebni imigranci zza wschodniej granicy, którzy są kulturowo bardzo mocno związani z naszym krajem, wszak byli drzewiej jego częścią…

  Nadchodzą wybory i radny powinien rozstać się z samorządową synekurką… o ile społeczeństwo Złotoryi wykaże się rozsądkiem!

 5. Anonim pisze:

  swoja droga przeczytalem dopiero teraz co ten ..tu wykropkowane ….opowiada o historii Ukrainy i jej przyczynach.O zaleznosciach i swoich fobiach. To jest generalnie WSTYD…ale dla nas.Ale jaki wyborca taki radny.

 6. lustrator pisze:

  mamy ci tych orłow radnych pod dostatkiem>>>rezes Ośrodka Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych Konrad Dulkowski opublikował na Facebooku nagranie z warszawskiego Dworca Centralnego. Widać na nim dwóch ochroniarzy, którzy wulgarnie odzywają się w stosunku do jednego z podróżnych, który mówił po polsku ze wschodnim akcentem.
  Jeden z nich podchodzi bardzo blisko do mężczyzny i każe mu “iść na pociąg”. W tym momencie podchodzi drugi ochroniarz i grozi mu. – Przez antresolę cię wyp… zaraz – zwraca się do podróżnego. Nie wiadomo, dlaczego w taki sposób zareagowali ochroniarze ani dlaczego w ogóle interweniowali. Dalej pojawiają się mocniejsze słowa.
  – Idź stąd ukraińska k***o, szmaciarzu – mówi ochroniarz. Mężczyzna mówi mu, że jest obywatelem Polski. Ochroniarz mu nie wierzy. – Ty jesteś obywatelem Polski? Ty i Polska? Weź się wal na łeb – odpowiada mu jeden z pracowników ochrony Dworca Centralnego.

 7. o pisze:

  Czy redakcja ma screen tego komentarza???
  Radny naruszył dane osobowe ucznia, które są prawnie chronione.
  Nie należy usuwać komentarza tylko go zabezpieczyć i wysłać zgłoszenie do prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.
  To skandal.
  Ewidentne łamanie prawa.
  O radnych i jego kolegach już nie ma co pisać, tylko egzekwować prawo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

jedzieszmysl-36-1024x573

Wyrok utrzymany. 3 lata więzienia za śmierć 2 dzieci

Read More →