Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  styl życia  >  Current Article

“Odbudowa niepodległej Polski po I wojnie światowej”

Przez   /   25/10/2018  /   No Comments

Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Witelona w Legnicy „Wspólnota Akademicka”, Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego, Starostwo Powiatowe w Legnicy, Akademickie Liceum Ogólnokształcące w Legnicy oraz Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Witelona w Legnicy zapraszają do udziału w konferencji popularno-naukowej pt., która odbędzie się 25 października 2018 roku w Centrum Konferencyjno-Widowiskowym naszej Uczelni.

Wydarzenie odbywa się pod honorowym patronatem Starosty Powiatu Legnickiego Janiny Mazur oraz Rektora Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Witelona w Legnicy prof. dra hab. inż. Ryszarda K. Pisarskiego.
Konferencja została dofinansowana ze środków: Fundacji KGHM Polska Miedź, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego we Wrocławiu oraz Starostwa Powiatowego Legnicy.
Głównym celem konferencji jest upamiętnienie i uczczenie wydarzeń oraz osób związanych z odzyskaniem przez Polskę niepodległości; poszerzenie i ugruntowanie wiedzy wśród odbiorców, szczególnie młodych osób (studentów, licealistów) o bohaterach i wydarzeniach związanych z działaniami prowadzącymi do odzyskania niepodległości przez Polskę; kształtowanie wśród młodzieży postaw obywatelskich i patriotycznych, budowanie poczucia odpowiedzialności za losy państwa i narodu, ocalenia pamięci o tych wszystkich, dzięki którym możemy cieszyć się Wolną Polską; stworzenie przestrzeni do dyskusji na temat znaczenia Kresów i udziału Kresowian w walce o niepodległość i pielęgnowanie polskości; umożliwienie uczestnikom zapoznania się z wystawą eksponatów fotograficznych i dokumentacyjnych obrazujących fakty związane z wydarzeniami omawianymi podczas konferencji; zachowanie ścisłych związków i współpracy z towarzystwami naukowymi, stowarzyszeniami i organizacjami działającymi nie tylko na terenie Legnicy, ale też całego województwa i kraju w zakresie podejmowania kolejnych wspólnych inicjatyw.
Rok 2018 jest dla naszego Państwa szczególnie doniosły z uwagi na jubileusz 100-lecia odzyskania niepodległości. Organizowane na terenie całego kraju ceremonie stanowią niepowtarzalną okazję do spotkań, których uczestnicy będą przywoływać w świadomości społecznej historyczne wydarzenia i czcić bohaterów walk o wolną Polskę.
Włączenie się w obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości stanowi okazję do spotkania międzypokoleniowego, którego uczestnicy upamiętnią wydarzenia z przeszłości. Spotkanie umożliwi bezpośrednią prezentację faktów historycznych nieznanych młodemu pokoleniu, integrację i zacieśnienie więzi z otoczeniem wewnętrznym i zewnętrznym oraz budowanie wspólnej przyszłości w wymiarze lokalnym, regionalnym i ogólnopolskim.
Tematyka poruszana w planowanej konferencji dotyczyć będzie m.in. wizji i działań podejmowanych w odbudowie niepodległej Polski w latach 1914-1921 oraz sytuacji międzynarodowej Polski w latach 1918-1921. Chcemy także zaznaczyć udział i rolę Kresowiaków w walkach związanych z procesem budowania wolnej Polski pamiętając, że pozostało już niewielu naocznych świadków tamtych czasów, którzy pamiętają i zechcą podzielić się swoimi doświadczeniami.
Spotkanie uświetnią prezentacje „Pieśni niepodległości” w wykonaniu chóru „Skoranta” z Chojnowa. Organizatorzy przewidują także możliwość obejrzenia wystawy zawierającej eksponaty w formie fotografii i innej dokumentacji obrazującej fakty związane z wydarzeniami omawianymi podczas konferencji.
Konferencja skierowana jest do szerokiego grona odbiorców zainteresowanych proponowana tematyką: do społeczeństwa legnickiego oraz Dolnego Śląska, jak również z terenu całej Polski.
Szczególną grupę adresatów stanowić będzie młode pokolenie – uczniowie szkół średnich i studenci, którzy pragną zgłębiać historyczną wiedzę i rozwijać swoją edukację patriotyczną.
Zaproszenie kierujemy również do środowiska kulturalno-naukowego, podmiotów administracji samorządowej, polityków, przedstawicieli Kościoła i innych związków wyznaniowych, stowarzyszeń i organizacji społecznych, dla których pielęgnowanie pamięci i przekazywanie wiedzy o ważnych wydarzeniach historycznych związanych z walką o niepodległość stanowi priorytet w kształtowaniu obywatelskich i patriotycznych postaw młodego pokolenia.

HARMONOGRAM KONFERENCJI

950 – 1010 – Rejestracja uczestników
1010 – 1020 – Otwarcie Konferencji – powitanie – Rektor PWSZ im. Witelona w Legnicy, przedstawiciele współorganizatorów: dr Tadeusz Samborski – Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego; Janina Mazur – Starosta Powiatu Legnickiego

1020-1250 I CZĘŚĆ KONFERENCJI
1020 – 1050 – „Polskie drogi do niepodległości w XIX i XX wieku” – prof. Stanisław Dąbrowski, PWSZ im. Witelona w Legnicy
1050 – 1120 – „Gospodarczy i społeczny aspekt odzyskania niepodległości w 1918 roku” – prof. nadzw. dr hab. Tomasz Głowiński, Uniwersytet Wrocławski
1120 – 1150 – „Rada Regencyjna Królestwa Polskiego w dziejach odbudowy państwowości” – prof. zw. dr hab. Zdzisław Winnicki, Uniwersytet Wrocławski
1150 – 1220 – „Ustalenie granicy polsko-niemieckiej po I wojnie światowej” – prof. nadzw. dr hab. Joanna Nowosielska-Sobel, Uniwersytet Wrocławski
1220 – 1250 – „Ojcowie Niepodległości” – Jan Engelgard, Redaktor Naczelny Tygodnika „Myśl Polska”
1250 – 1330 – przerwa kawowa, zwiedzanie wystawy

1330 – 1645 II CZĘŚĆ KONFERENCJI

1330 – 1530 – wystąpienia zgłoszonych osób – miłośników historii, przedstawicieli stowarzyszeń
i organizacji pozarządowych, instytucji kulturalno-naukowych, doktorantów, wolontariuszy akcji „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia” o Kresowych Bohaterach, dyskusja, prezentacja filmów
1530 – 1615 – występ uczniów ALO
1615 – 1645 – „PIEŚNI NIEPODLEGŁOŚCI” w wykonaniu chóru „SKORANTA” z Chojnowa
1645 – Zakończenie konferencji, wręczenie certyfikatów, obiad

Źródło: Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Witelona w Legnicy

FOT. PWSZ im. WITELONA W LEGNICY

    Drukuj       Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

Wind generator turbines in sky

Zapisz się na Energetykę w PWSZ im. Witelona w Legnicy

Read More →