Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  rozrywka  >  Current Article

Na dożynki do Zagrodna zajechał nawet Król Julian

Przez   /   03/09/2022  /   33 Comments

Sołectwo Zagrodno Osiedle było w sobotę gospodarzem gminnego święta plonów. Wójt Karolina Bardowska przekazała na ręce sołtys Joanny Ambroży i radnej Ewy Sitko kosze kwiatów i podziękowania dla mieszkańców, którzy zaangażowali się w przygotowanie dożynek. Będziemy je pamiętać jako piękne popołudnie, kolorowe i pełne radości.  

 

Do uśmiechów skłaniały setki kolorowych balonów napełnionych helem, które wójt, starostowie dożynek Angelika Kowcz i Adam Paluszek oraz uwielbiany przez wszystkich Król Julian rozdawali dzieciom.  Wiele osób skorzystało z okazji, by przybić piątkę lub cyknąć sobie selfie z sympatycznym lemurem.

Dożynki w Zagrodnie będą się kojarzyć również z rumianym chlebem, pokrojonym na kawałki i rozdawanym uczestnikom imprezy. To symbol szacunku dla pracy rolników, podobnie jak przygotowane przez sołectwa wieńce ze zbóż, ziaren, plonów zebranych w ogrodach i sadach. Poświęcono je podczas uroczystej mszy świętej, którą rozpoczęło się tegoroczne święto.

- Żniwa były trudne, towarzyszyły im upały przerywane falami deszczu. Ale zbiory, plony są  obfite – mówiła wójt Karolina Bardowska. – Rolnikom, którzy stanowią liczną i ważną grupę mieszkańców gminy Zagrodno, należy się święto. Oddajemy hołd dla ich ciężkiej pracy i wierzymy, że bez względu na sytuację na świecie, także za naszą wschodnią granicą, chleba nigdy i nikomu na stole nie zabraknie.

Osoby, które miały okazję skosztować krokietów upieczonych na dożynkowy konkurs kulinarny, bez wątpienia zapamiętają ich smak. Zdaniem złożonego z ochotników jury, najpyszniejsze podawano na stoisku sołectwa Zagrodno Osiedle. Drugie miejsce zajęły gospodynie z Grodźca, a trzecie – z Olszanicy.

Każda wieś przywiozła na dożynki to co najlepsze. Stoły uginały się od ciast, świeżego pieczywa, domowych przetworów, nalewek o nieodgadnionym składzie, dorodnych owoców i warzyw. Szczególne zainteresowanie wzbudził sposób kiszenia ogórków zaprezentowany przez gospodynie z Olszanicy. Pomiędzy ogórki prócz kopru, czosnku czy chrzanu panie wkładają małe buteleczki z nalewkami, do smaku.

Wśród gości dożynek w Zagrodnie był senator Krzysztof Mróz i złotoryjski starosta Wiesław Świerczyński. Obaj życzyli mieszkańcom udanego świętowania, jednak sami nie zabawili długo. Usprawiedliwiali się, że muszą pędzić do innych gmin, które fetują zakończenie żniw. Jedynym VIP-em, który pozostał prawie do końca, był Król Julian, co szczególnie podobało się dzieciom.

Zamek Grodziec zapraszał do odwiedzin, a na zachętę przywiózł rycerską szatnię, w której można było przymierzyć zbroję, różne rodzaje hełmów, rękawice, tarcze i miecze. Dzieci układały na trawie wielkie puzzle, rzucały szmacianymi kulkami do celu, ćwiczyły wędkowanie “na sucho”. To plebejskie zabawy popularne podczas turniejów rycerskich, które nowy kasztelan Mariusz Garbera przywrócił do zamkowego kalendarza.

Kawałek dalej na milusińskich czekały wielkie dmuchańce, trampolina do skakania, automaty do gier i plenerowe kino 9D z wirtualnymi cudami. Były lody, najsłodsza na świecie wata cukrowa i kolorowe napoje w wysokich szklankach z palemkami. Dla niektórych  – pełnia szczęścia.

Fantastyczny występ dał Zespół Pieśni i Tańca Legnica, łączący pokolenia. Zademonstrowali piękno kultury ludowej w pełnej krasie. Bardzo podobał się również półgodzinny set orkiestry z Miłkowic pod batutą Piotra Koziara. W repertuarze mają popularne polskie przeboje zaaranżowane wdzięcznie na dęciaki. Halina Kunicka miała stuprocentową rację: jest w orkiestrach dętych jakaś siła.

Młodzież porwał do zabawy pod sceną charyzmatyczny Kamil Kossakowski z zespołem DiscoBoys. Tłumy, jakie wieczorem zjechały się do Zagrodna na ich koncert, były potwierdzeniem, że Polacy wciąż kochają  disco polo. Ale starsi świetnie bawili się także podczas występów zespołów folklorystycznych Macierzanka z Wojciechowa oraz Swojacy z Zagrodna. Z początku tylko klaskano do rytmu i gibano się w ławeczkach, potem kilka par ruszyło do oberka. Późnym wieczorem zabawę pod chmurką na dobre rozkręcił Jarek Kaliciak. Aż nie chciało się wracać do domów.

FOT. PIOTR KANIKOWSKI

    Drukuj       Email

33 komentarze

 1. lustrator pisze:

  w zwiazku z tym ze moje pisanie jest ponizej krytyki i do bani mam nadzieje ze podzielisz sie ze mna informacja co czytac i gdzie zeby dobrze pisac.

 2. Anonim pisze:

  Daj spokój naprawdę żenujące są te twoje zaczepki i teksty. Przykro mi to stwierdzić ale głupszych nie czytałem. Poziom naprawdę poniżej zera. >>>alez pelna zgoda bez dwoch zdan.Jestem takiego samego zdania.Co do wtracania sie to zapewniam ze twoja wiara jest tak mi obojetna jak dokladnie twoja wiara w pania Wojt.I tez uwazam ze trzeba jej bronic prokuratorami sluzbami a nawet wojskiem.Wiary oczywiscie.

 3. Anonim pisze:

  Daj spokój naprawdę żenujące są te twoje zaczepki i teksty. Przykro mi to stwierdzić ale głupszych nie czytałem. Poziom naprawdę poniżej zera. Chcesz zostać rycerzem Pani Wójt to nim zostań ale nie wtrącaj w to czyjejś wiary i chęci pozostania bezstronnym.Naprawde nie interesuje mnie kto ,co i z kim i nie wciągaj mnie w swoje gierki bo i tak są mi one obojętne.

 4. lustrator pisze:

  aaa czyli Wojt nie istnieje a istnieja uczucia .No tak to jest glembokie.

 5. Anonim pisze:

  Nie interesuje mnie jakaś Wójt i jakąś tam strona. Czytam za to te artykuły i jestem z Gminy Zagrodno i nie życzę sobie takich tekstów z Pana strony i obrażania moich uczuć religijnych.Taki nieokrzesany gbur jak Pan chyba nie zrozumienie tego problemu. Za to myślałem że Pan redaktor będzie reagował na takie wpisy ale chyba się myliłem i niestety Zmieniłem zdanie co do jego osoby. A uważałem go za zdolnego dziennikarza. Bardzo mi przykro.

 6. lustrator pisze:

  Nikomu w Gminie nic nie zrobiłem i nie życzę sobie takiego>>>>>wyraznie facet jest niezorientowany, nie wie o stronce gdzie szkaluje sie Wojt specjalnie do tego stworzonej,nic nie wie o awanturze od momentu wybrania Wojt ale wie ze lustrator broni Wojt i trzeba sie go pozbyc. Moze on generalnie nie z Zagrodna bo jakis taki biedny jest.

 7. lustrator pisze:

  Pamietam 1968…..1976 jak na teksty gazet w miare niezaleznych w tym Tygodnika Powszechnego oburzali sie prawdziwi komunisci.Ale to byli prawdziwi komunisci……

 8. Anonim pisze:

  I co Panie Redaktorze bawi Pana takie zero jak lustrator obrażający wszystkich i wszystko w koło pod Pana artykułami? Gratuluję doboru komentatorów pod swoją pracą. Chyba to się Panu podoba i się Pan utożsamia z tym typem. Chce tylko zaznaczyć że sprawę skieruje do odpowiednich służb tak jak zaznaczyłem wcześniej jeżeli nadal będą zalegać w komentarzach te obraźliwe wpisy. Nie zniżę się do poziomu tego Pana pachołka lustratora który tu pisze i nie zamierzam z nim dyskutować bo nie widzę celu w dyskusji z takim patologicznym elementem. Nikomu w Gminie nic nie zrobiłem i nie życzę sobie takiego traktowania.Mam nadzieję że dotarło to do Pana.

 9. lustrator pisze:

  a jesli dalej anonimie wel homofobie nie rozumiesz to dodam ze Katolik to brzmi dumnie. Tyle ze katolik a nie pocieszna mieszanina blazna i pajaca.

 10. lustrator pisze:

  a jesli anonim i homofob to ty to nie mam wiecej pytan.

 11. lustrator pisze:

  tak na marginesie anonimie czy homofobie zalatwianie spraw nawet panstwowych czy gminnych wymaga odrobiny szacunku do atakowanego przedstawiciela gminy czytaj katolika. Jesli robi to katolik metodami nazwijmy to nie katolickimi zniewazajac Wojt od samego poczatku jej kadencji metodami raczej uznanymi za swinskie to zapada zasadnicze pytanie gdzie znajduje sie ta gmina w swiece katolickim .W centrum tego swiata czy na obrzezach czyli zadupiu.

 12. lustrator pisze:

  no wiadomo ze cienzko jest ,but gniecie ale gdzie trudno dociec.Tak jakos mi sie kojarzy anonim z homofobem.Ale tylko tak mi sie kojarzy.To z wiara chiba nie ma nic wspolnego?

 13. Anonim pisze:

  Ja Pana poinformowałem że nie godzę się na takie komentarze i że są pod Pana artykułami pisane przez lustratora. Nie będę Panu nic wskazywał, bo to w Pana interesie jest pilnować pod swoimi artykułam aby był zachowany choć minimalny poziom kultury i przyzwoitości. Jeżeli w Pana mniemaniu jest wszystko ok i w Pana odczuciu wszystkie wpisy lustratora w których dotykane są kwestie Religi są na miejscu, to proszę je zostawić. Dla mnie są obrazą moich uczuć religijnych ,są atakiem na wiarę i kościół i mieszkańców gminy Zagrodno którzy tą wiarę wyznaja. Pana sprawa co Pan z tym zrobić. Proszę tylko potem nie być zdziwionym że musi się Pan się z tego tłumaczy.

 14. DO ANONIM Proszę o wskazanie konkretnych komentarzy naruszających, Pańskim zdaniem, art 196 Kk lub inny przepis karny. Usunę je, jeśli stanowią nadużycie wolności słowa.

 15. Anonim pisze:

  Art. 196

  Kto obraża uczucia religijne innych osób, znieważając publicznie przedmiot czci religijnej lub miejsce przeznaczone do publicznego wykonywania obrzędów religijnych, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

 16. Anonim pisze:

  Co więcej żądam od Pana usunięcia z komentarzy pod wszystkimi Pana treściami wszelkich obraźliwych wpisów lustratora dotykających swer religijnych mieszkańców Gminy Zagrodno. Propagowanie nienawiści i obrażanie ludzi na podłożu religijnym i Pana zezwolenie na to ( o czym świadczy fakt że pozostawia Pan takie komentarze pod swoimi artykułami) jest niedopuszczalne. Poprosze Pana tylko raz o to aby Pan to pousuwał a jeżeli mnie Pan zignoruje nie omieszkam złożyć zawiadomienia do prokuratury w tej sprawie w związku z propagowaniem przez Pana zachowń na które nie ma przyzwolenia społecznego. Mam nadzieję że wyraziłem się jasno Panie redaktorze.

 17. Anonim pisze:

  Panie Kanikowski Pan taki niby wychowany ceniący kulturę i sprawiedliwość pozwala sobie pod swoimi artykułami na komentarze takiego oszołoma jak lustrator.Nie usuwa ich Pan bo co? Podoba się Panu jak obraża uczucia religijne innych ludzi i ich samych. To jest ta Pana kultura którą Pan propaguje? Czy to Pana odbicie lustrzane i celowe zagranie.Jako administrator tego portalu godzi się Pan na takie buractwo jakie prezentuje lustrator czy to pan pod zmienionym nikiem podkręca atmosferę na swoim portalu? Proszę odpowiedzieć.

 18. DO DO LUSTRATOR. Nie cierpię disco polo i nie cierpię wódy, ale nie gniewam się ani na disco polo, ani na wódę. Nie słucham, nie piję, ale jak ktoś chce słuchać i się napić, to jego sprawa. Gniewam się naq instytucje z kulturą w nazwie lub misji, które organizują koncerty disco polo.

 19. lustrator pisze:

  .Tyle co ona znosi upokorzeń od tych prostaczków to Nobel jej się należy>>>i tego sie trzymajmy. .

 20. Ala pisze:

  Bardzo bym chciała aby gmina była taka jak Pani Wójt.Tyle co ona znosi upokorzeń od tych prostaczków to Nobel jej się należy
  Pani Wójt dziękuję za wszystko co Pani robi i życzę dużo mocy.

 21. do lustrator pisze:

  jaka wójt taka gmina.Tak jak piszesz Aniu

 22. do lustrator pisze:

  Z ciebie nie zrobiła.Nie da rady sama jest z zadupia.Słucha disco polo kuma sie z Andrzejem wieje zasciankiem i zadupiem koscielnym jak to Ania nazywa.Jeszcze troche i zajedzie do Zagrodna TVP.Taką panią wójt macie.

 23. lustrator pisze:

  i nie zabierze wam ksiendza bo wpadniecie w czarna rozpacz jajcew.I piec lat pijanstwa.Taaaka gmina.

 24. lustrator pisze:

  moje ty biedactwo.Wojt probuje zrobic z was ludzi .Na to potrzeba jeszcze 50 lat jajcew.

 25. do lustrator pisze:

  Jaka wójt taka gmina taka własnie jest nowina.Aniu koscielnym zadupiem jak ty nazywasz rządzi koscielna pani wójt.Powiało chłodem.Czy to przez Mroza.

 26. lustrator pisze:

  i wyżyna ni nizina
  Ni krzywizna ni równina
  Taka gmina
  Ani piasek ani glina
  Tylko lasek i olszyna
  Taka gmina
  Ani pom u ani młyna
  Krzyż chałupy i krowina
  Taka gmina
  Od komina do komina
  Wiater hula deszcz zacina
  Taka gmina
  Taka gmina
  Ni wyżyna ni nizina
  Ni krzywizna ni równina
  Taka gmina
  Spotkasz chłopa gęba sina
  Oj nie wraca ci on z kina
  Taka gmina
  Miast kobiety śpiewu wina
  Wóda czkawka gwiżdż janina
  Taka gmina
  Nikt od ucha nie ucina
  Tylko czasem chrząszcz brzmi w trzcinach
  Taka gmina
  Ni wyżyna ni nizina
  Ni krzywizna ni równina
  Taka gmina
  Płacze dzieciak wyje psina
  Gdzieś ktoś kogoś czymś zarzyna
  Taka gmina
  Jaki powód czyja wina
  Czy to skutek czy przyczyna
  Taka gmina
  Tylko urżnąć się na chrzcinach
  L wziąć zwiać do wołomina
  Taka gmina
  Taka gmina

 27. Roman pisze:

  Był Król Julian ale nie było Cara Walentego wstyd.

 28. lustrator pisze:

  a co jajcew nie ma ci kto poluzowac .Szukaj w krzakach ….jak cisnie.

 29. do lustrator pisze:

  Anno zluzuj stringi.Pa

 30. lustrator pisze:

  mysle nawet jajcew ze sam sie niezle bawiles chwytajac te latajace jaja.

 31. lustrator pisze:

  to nie Pan Redaktor bedzie wybierał upodobania Taaakiej Gminie.

 32. lustrator pisze:

  pajacyku……. Taaaaka gmina.

 33. do lustrator pisze:

  Panie redaktorze to juz się pan nie gniewa na disco polo.Teraz tylko patrzeć jak zjedzie Zenek i Kurski do Zagrodna.Kolejny sukces pani wójt.Bogato było jak na pewnym weselu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

Przechwytywanie w trybie pełnoekranowym 2022-09-23 161232.bmp

Nadciąga ciemność. Urząd Miasta w Złotoryi gasi światło

Read More →