Zagrodno
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  wiadomości  >  Current Article

Pielęgniarki odchodzą z DPS-u. Mieszkańcy się niepokoją

Przez   /   08/10/2021  /   10 Comments

Mieszkańcy Domu Pomocy Społecznej przy ul. Grabskiego w Legnicy zwrócili się do prezydenta Tadeusza Krzakowskiego z prośbą o podwyżki dla personelu. Pielęgniarki i opiekunki medyczne gremialnie odchodzą z DPS-u do szpitala, bo tam mogą lepiej zarobić. Te, które zostały, są przeciążone pracą, bo podczas dyżuru muszą zastąpić niekiedy dwie nieobecne koleżanki.

 

W grudniu ub.r. dwie pielęgniarki z DPS przeniosły się do szpitala. Jedna przeszła na emeryturę. Kolejna zwolniła się w lipcu, bo znalazła pracę bliżej domu. Na tym nie koniec. Na biurku dyrektor Iwony Hyś leżą kolejne wypowiedzenia. Nieoficjalnie wiemy, że w najbliższych tygodniach do odejścia z legnickiego DPS-u szykuje się siedem pracownic, a kolejne trzy ze “starej” kadry wkrótce osiągną wiek emerytalny.

Niepokój udziela się podopiecznych placówki, bo widzą, że kobietom, które się nimi zajmują, coraz trudniej podołać dodatkowym obowiązkom. Mieszkańcy DPS-u ujęli się za nimi u prezydenta Tadeusza Krzakowskiego. Wysłali petycję.

“W związku z sytuacją, która zaistniała w naszym Domu, my mieszkańcy zwracamy się do odpowiednich instytucji o pomoc” – piszą. “Sytuacja, o której tu mowa, to (…) nagminne zwalnianie się opiekunek i pielęgniarek – wieloletnich sumiennych i oddanych nam pracowników, z którymi zżyliśmy się od wielu lat, czujemy się bezpiecznie i mieszkamy w życzliwej domowej atmosferze. Głównym powodem tych zwolnień są zbyt niskie zarobki, które powodują ogólne rozgoryczenie, bo praca w tym Domu, przy tak wielkim obłożeniu chorobami ludzi jest niezwykle ciężka fizycznie i psychicznie. Te zwolnienia powodują ciągłe braki w personelu opiekującym się nami i w rezultacie obciążenie tych osób, które pełnią dyżur i muszą wykonywać prace za dwie lub trzy osoby. Oczekujemy podwyżek płac dla załogi, godnych wynagrodzeń za tak ciężką pracę, aby Dom mógł funkcjonować w dobrej rodzinnej atmosferze.”

Czy przez brak rąk do pracy legnicki DPS nie będzie w stanie zapewnić mieszkańcom należytej opieki?

- Sytuacja jest rozwojowa – mówi dyrektor Iwona Hyś. – Myślę, że nie będzie aż tak źle. W miejsce zwalniających się pracowników przyjmujemy kolejne osoby, więc żadnego zagrożenia dla mieszkańców nie ma. Zgodnie z przepisami, zatrudnienie pielęgniarki w takiej placówce, jak nasza, nie jest wymogiem, co pozwala nam uzupełniać braki kadrowe opiekunkami medycznymi. Byłam u prezydenta Legnicy. Poinformowałam go o tym i innych problemach. Zaproponowałam dwie wersje podwyżek. Urząd liczy koszty, a my czekamy na decyzję.

Według dyrektor Iwony Hyś płaca zasadnicza pielęgniarki w DPS to ok. 3 270 zł.

FOT. PIXABAY.COM

 

    Drukuj       Email
 • Publikowany: 8 dni temu dnia 08/10/2021
 • Przez:
 • Ostatnio modyfikowany: Październik 8, 2021 @ 9:19 pm
 • W dziale: wiadomości

10 komentarze

 1. lustrator pisze:

  nawet jak poruszy to tylko na jeden dzien.Januszki i grazynki nadal nie rozumieja powagi sytuacji.Ale moze to i dobrze.Zmiane odczuja bezbolesnie z rozdziawianymi gembami jak to oni zawsze.A potem juz tylko beda narzekac…na Niemcow Zydow i marsjan.

 2. anonim pisze:

  a moze lepiej entelektualisto z dziury …. paci.

 3. Anonim pisze:

  cipa

 4. do lustrator pisze:

  pa

 5. Anonim pisze:

  W kupe?

 6. Anonim pisze:

  no co tam zapchajdziura gromadzisz entelkt?

 7. Anonim pisze:

  zebys nieboze rozwinał skrzydla odekwatnie do dziury bez strachu pajacyku.

 8. do lustrator pisze:

  po co ukrywasz sie lustratorku pod anonim

 9. Anonim pisze:

  a nie zauwazyles pajacyku ze teraz od logiki jestes ty wypelniajac dziure.

 10. do lustrator pisze:

  Odchodzą z dps-u do pracy w szpitalu bo tam moga lepiej zarobic a sluzba zdrowia strajkuje bo zamalo zarabiaja gdzie tu logika lustrator moze tylko to wytlumaczyc

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

SAVE_20211015_152000

Radny z Kunic: Spółka to najlepsza opcja

Read More →