Akademia
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  wiadomości  >  Current Article

Minister obiecał szybki przetarg na S3 z Legnicy do Bolkowa

Przez   /   30/12/2013  /   No Comments

Zgodnie z obietnicą wiceministra infrastruktury i rozwoju Czechy, Austrię, Słowenię, Chorwację, w lutym Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad rozpisze przetarg na budowę odcinka drogi ekspresowej z Legnicy do Bolkowa. Z dociągnięciem S3 do granicy w Lubawce rząd zamierza poczekać aż Czesi będą gotowi kontynuować budowę trasy po swej stronie granicy.

37 kilometrów drogi S3 z Legnicy do Bolkowa, wraz z obwodnicami Jawora i Bolkowa, będzie kosztować 1,1 mld zł. Ma być gotowa za trzy lata. Pieniądze na jej budowę będą pochodzić z Pieniądze mają pochodzić z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Przeciwko niedawnemu wykreśleniu S3 z Programu Budowy Dróg Krajowych protestowali parlamentarzyści z całej zachodniej Polski oraz wielu samorządowców i mieszkańców z Dolnego Śląska. Nowa koncepcja rządu, zaprezentowana podczas wizyty wiceministra Romasiewicza we Wrocławiu, stanowi kompromis. Droga do Bolkowa ułatwi szybki dojazd z północy Polski  do atrakcji turystycznych w Karkonoszach i Górach Izerskich. Ciągle nie daje jednak szans na napływ cudzoziemskich turystów z południa Europy.
Rząd deklaruje, że zależy mu na dociagnięciu S3 do granicy w Lubawce. Ze względu na czeskich partnerów, którzy nie spieszą się z przedłużeniem trasy od przejścia granicznego w Lubawce do Kralovca, będzie to jednak możliwe najprawdopodobniej dopiero po 2016 roku (Czesi chcą przystąpić do budowy w roku 2018). Ministerstwo Infrastruktury liczy, że ostatni fragment S3 będzie można sfinansować z unijnego instrumentu finansowego Łącząc Europę +.

Rozpoczęcie prac i etapowanie dolnośląskiej inwestycji (najpierw 37 km z Legnicy do Bolkowa, potem 38 z Bolkowa do Lubawki) daje szansę na uratowanie  dokumentacji zgromadzonej przez GDDKiA na tę inwestycję. Gdyby nie ten ruch, w kwietniu 2014 roku straciłaby wazność decyzja środowiskowa i całą długotrwałą, kosztowną procedurę jej uzgadniania trzeba by zaczynać od początku.

Wojewoda dolnośląski na wniosek GDDKiA we Wrocławiu wszczął już postepowanie administracyjne w sprawie wydania decyzji o zgodzie na realizację inwestycji drogowej pod nazwą ” Budowa drogi S3 Legnica (A4) – Lubawka odcinek II: 2+420,47 ? 38+255,00?. Chodzi o odcinek do Bolkowa (z węzłem włącznie).

Poza jakimikolwiek perturbacjami jest odcinek S3 z Nowej Soli do skrzyżowania z autostradą A4 w Legnicy. Na przetarg ogłoszony przez GDDKiA wpłynęło ponad pół setki ofert. W styczniu wybrane firmy zostaną zaproszone do drugiego etapu postępowania i składania konkretnych propozycji cenowych.

Droga ekspresowa S3 ma być częścią międzynarowego korytarza transportowego prowadzącego od zespołu polskich portów w Świnoujściu i Szczecinie poprzez Lubuskie, Zagłębie Miedziowe i dalej Czechy, Austrię, Słowenię, Chorwację aż do portu w Rijece.

 

RYC. MOSTY KATOWICE

    Drukuj       Email
  • Publikowany: 2459 dni temu dnia 30/12/2013
  • Przez:
  • Ostatnio modyfikowany: Grudzień 28, 2013 @ 10:40 am
  • W dziale: wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

nowa-rada-357-1024x683

Niemiec: Przenieśmy kładkę z Piastowskiej nad autostradę

Read More →