Starostwo
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  wiadomości  >  Current Article

Sędzia od sprawy adwokata delegowany do Wrocławia

Przez   /   16/03/2021  /   No Comments

Sędzia Andrzej Szliwa, który prowadzi skomplikowaną i trudną sprawę oskarżonego o oszustwa adwokata Zbigniewa K., został delegowany przez ministra sprawiedliwości z Sądu Okręgowego w Legnicy do pracy w Sądzie Apelacyjnym we Wrocławiu. Ministerstwo twierdzi jednak, że nie będzie to miało wpływu na bieg postępowania. 

Wśród postępowań, jakie w Sądzie Okręgowym w Legnicy prowadzi sędzia Andrzej Szliwa, jest licząca sto tomów akt, wielowątkowa, skomplikowana i trudna sprawa mecenasa Zbigniewa K. oraz dwóch pracownic legnickiej kancelarii adwokackiej. Akt oskarżenia, w którym prokuratura zarzuca im przywłaszczenie ponad 1,8 mln zł na szkodę 163 osób, został odczytany na sali sądowej prawie dwa i pół roku temu.  Choć sędzia Andrzej Szliwa robił co w jego mocy, aby rozprawy przebiegały sprawnie, postępowanie nie wyszło poza wstępny etap (tj. swobodne wyjaśnienia oskarżonych). Duży wpływ na miała postawa obrony, w tym powtarzające się nieobecności obrońców.

Informacja o delegowaniu sędziego Andrzeja Szliwy do pracy w wydziale karnym Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu wzbudziła dodatkowy niepokój o prawidłowy bieg tego postępowania.

“Zgodnie z art. 47b § 4 prawa o ustroju sądów, delegowanie sędziego do innego sądu nie stanowi przeszkody w podejmowaniu przez sędziego czynności w sprawach przydzielonych mu w dotychczasowym miejscu pełnienia służby aż do ich zakończenia. Zatem delegowanie do innego sądu nie ma bezpośredniego wpływu na bieg spraw prowadzonych w sądzie macierzystym” – przekonuje nas Biuro Komunikacji Ministerstwa Sprawiedliwości.

Jak ustaliliśmy, sędzia Andrzej Szliwa został delegowany do Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu na czas określony, od 1 października 2020 r. do 30 września 2021 r., na podstawie decyzji Ministra Sprawiedliwości z 28 września 2020 r. Minister działał na wniosek prezesa Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu z 19 sierpnia 2020 r., który zwrócił się do niego o delegowanie dwóch sędziów sądów okręgowych do wzmocnienia pionu karnego. Minister delegował do Wrocławia dwóch sędziów z okręgu, w tym Andrzeja Szliwę.

“Zgodnie z Prawem o ustroju sądów powszechnych, minister może delegować sędziego, za jego zgodą, do pełnienia obowiązków sędziego w innym sądzie równorzędnym lub niższym, a w szczególnie uzasadnionych wypadkach także w sądzie wyższym, by racjonalnie wykorzystane były kadry sądownictwa oraz uwzględnione potrzeby wynikające z obciążenia sądów pracą na czas określony, nie dłuższy niż dwa lata, albo na czas nieokreślony.” – wyjaśnia Biuro Komunikacji Ministerstwa Sprawiedliwości.

Na 19 marca jest wyznaczona najbliższa rozprawa w sprawie Zbigniewa K., Elżbiety W. i Doroty Ś.

FOT. PIOTR KANIKOWSKI

    Drukuj       Email
  • Publikowany: 194 dni temu dnia 16/03/2021
  • Przez:
  • Ostatnio modyfikowany: Marzec 18, 2021 @ 8:34 am
  • W dziale: wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

106686778_10223354987453371_4244387397478511715_n

Lekarka Kaja Filaczyńska i inni chcą pomagać na granicy

Read More →