Starostwo
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  rozrywka  >  Current Article

Mikołajkowo – świąteczny orszak na zamku w Grodźcu

Przez   /   18/12/2021  /   17 Comments

Niezapomniane widowisko dla mieszkańców gminy Zagrodno stworzyli artyści z Grupy Teatr Żywy z Bielawy. Oczarowali zarówno dzieci, jak i dorosłych.

 

Piątek, 17 grudnia. Zapada wieczór. Na rozświetlony kolorowymi lampkami zamek w Grodźcu ciągną z gminy całe rodziny, bo podobno ma się tu osobiście pojawić Święty Mikołaj. Jego wizytę anonsowały od początku grudnia porozwieszane po wsiach plakaty, Facebook i strona internetowa urzędu gminy.

I rzeczywiście, gdy nadchodzi pora za zamkowymi murami zaczyna się coś dziać. Najpierw pojawia się piękna pani w bieli w towarzystwie dwóch Aniołów. Aniołowie są olbrzymi i dostojni, a piękna pani sypie z koszyczka magiczny pył. Obczytane w baśniach dzieci rozpoznają bezbłędnie: to Śnieżynka, bez której trudno wyobrazić sobie prawdziwe święta. Na ogół lata w chmurach i prószy na ziemię świeżym śniegiem. Ludzie w Grodźcu mają ją na wyciągnięcie ręki.

W tumanie śniegu, który niespodziewanie zaczął padać na dziedziniec, wyłaniają się zaraz sanie ciągnięte przez Renifera. Siedzi na nich jak na tronie brzuchaty jegomość w czerwonej czapie charakterystycznym kubraku. Ma długą białą brodę oraz nadwagę. Święty Mikołaj jak z obrazka. „Ho – ho!” pokrzykuje i dzwoni dzwonkiem. Obok sań biegnie Elf. Jest też zabawny Bałwanek z marchewkowym nochalem.

Ale co to? Straszliwy Diabeł wyskoczył jak spod ziemi. Nie dopuszcza Mikołaja do dzieci. Śnieg przestaje prószyć, za to bucha ogień, snuje się dym, trzaskają iskry, i jeśli ktoś czegoś nie zrobi, to za chwilę całe Boże Narodzenie czarci wezmą. Na szczęście w magicznym orszaku jest dzielny Bałwanek, który się Diabła nie boi. Dobywa swej miotły i robi porządek. Jak w każdej bajce, 17 grudnia na zamku w Grodźcu dobro zwyciężyło. Oby tak było zawsze.

Tego wieczoru długo fetowano bałwankowe zwycięstwo. Święty Mikołaj wesoło przekomarzał się z dziećmi, sadzał je do zdjęć w swoich magicznych saniach, a największym łobuziakom – niedowiarkom – dawał się od czasu pociągnąć za brodę lub uszczypnąć w brzuszysko.

Najmłodsi będą pewnie jeszcze jakiś czas wierzyli, że naprawdę widzieli Świętego Mikołaja, jak jedzie do nich z prezentami. Ale to był teatr. Na szczudłach pośród ludzi krążyli aktorzy grający Aniołów, w koszyczku Śnieżynki nie było magicznego pyłu tylko pocięte na strzępy kawałki srebrnej folii, Diabeł okazał się nie taki straszny, a Bałwanek nie stopniał ani odrobinę, gdy od tego wszystkiego ludziom zrobiło się cieplej na duszy.

- Super – oceniały dzieci, nie potrafiąc zdecydować, co było najfajniejsze. – Wszystko – bezradnie wzruszały ramionami.

Zachwycony klimatem zamku w Grodźcu i fantastycznym przyjęciem był też Święty Mikołaj: – Od setek lat tu przyjeżdżam, ale tak pięknie jak teraz, to jeszcze nie było – komentował przed odjazdem. – Przeurocze dzieci, uśmiechnięte buzie, wierszyki, piosenki, ho – ho! Wszystko co Mikołaj lubi najbardziej!

Piotr Kanikowski

FOT. MICHAŁ RYBCZYŃSKI

    Drukuj       Email

17 komentarze

 1. lustrator pisze:

  i pozostan w tym stanie rycerzyku.

 2. Do lustrator pisze:

  Ale ty przygłupi jesteś jednak aż żal człowieka ogarnia.

 3. lustrator pisze:

  myślałeś 2vpowiem tylko że popieram to co robią ci jak to mówisz rycerzy>>>alez tak wiemy i popieramy.Wiedzielismy o tym jeszcze zanim nastała Wojt.Po prostu wiedzielismy i popieralismy…A nawet wiedzielismy juz nawet po miesiacach dwoch sprawowania wladzy przez Wojt. I bylismy tak upierdliwi od samego poczatku bo kto by nie wiedział…

 4. lustrator pisze:

  rycerzyku daj sobie spokoj z tym malutkim mieczykiem.To nie piotrus ani jas ani nawet wladzio.Musisz sobie z tym jakos poradzic sam.

 5. Do Piotruś pisze:

  Piotruś weź podpisuj się normalnie a nie jako lustrator bo nie idzie ci to podkręcanie dyskusji pod swoimi wypocinami poza tym tracisz kontrolę nad samym sobą pod tym nickiem

 6. Do lustrator pisze:

  No i źle myślałeś powiem tylko że popieram to co robią ci jak to mówisz rycerzyki i z miła chęcią podpisałem się pod wnioskiem o referendum i mi również nie podoba się co robi Wójtowa i pisze o tym i nie muszę ci się przedstawiać ani nikomu innemu.Wystarczy że referendarze to zrobili i ruszyli temat referendum. Ja się podpisze na wyborach że brałem udział.

 7. lustrator pisze:

  tak myslalem i tylko o to chodziło.Jeden z rycerzykow dał odpor.Taki na miare swoich mozliwosci.

 8. Do Lustrator pisze:

  Ty koleś przez cały okres kiedy wpierniczasz się w każdy temat nie napisałeś nic mądrego ani pouczającego. Myślę że nie warto nawet ci odpisywać bo jesteś nikim. A rycerzyka poszukaj sobie w swoich spodniach i z nim rozpocznij ćwiczenia. Myślę że może się okazać mądrzejszy od Ciebie mimo pewnie mikroskopijnych rozmiarów.

 9. lustrator pisze:

  cwiczenia skonczone??Slyszalem ze z mikrofonem jednak wam nie idzie.Stad ta frustracja?Tak na marginesie a czytam to juz dwa lata jeszcze ani raz nie zdolaliscie przedstawic konkretnego klamstwa.Tak wiec do dzieła rycerzyki…..

 10. Do Redaktorek pisze:

  Zastanawia mnie czy przyjdzie kiedyś taki dzień że przeprosi Pan mieszkańców Gminy Zagrodno za to co Pan do tej pory nawyprawiał w swoich jakże rzetelnych i szczerych opisach naszej Gminy i sytuacji jaka w niej panuje

 11. Anonim pisze:

  Panie Piotrze zarzuca mi Pan kłamstwo?. Proszę poczytać swoje wszystkie artykuły o Radzie Gminy i osiągnięciach którymi chwali Pan Panią Wójt. To jest dopiero szczera prawda nie naciągana i nie przekłamania?

 12. lustrator pisze:

  alez Panie Redaktorze od poczatku bylo wiadomo z uwagi na charakter wpisu ze to jeden z tych garazowych przejmujacych wladze.

 13. Wie Pan Anonim, znamienne jest to, że jak ktoś z Zagrodna paluszkami po klawiaturze przebiega w tym duchu, to nie przychodzi mu na myśl, żeby ściągnąć rajtuzy z głowy. Do mojego sformułowania “całymi rodzinami” dodał Pan kłamliwie “wszyscy mieszkańcy”. żeby zdeprecjonować cały tekst i ponaśmiewać się z imprezy, która była być może najciekawszą imprezą dla dzieci w całej historii gminy Zagrodno.

 14. lustrator pisze:

  z tego co wiadomo podobno cwicza w garazu przejmowanie wladzy .Krok, ubrania,miny i wlasciwy sposob trzymania mikrofonu. Podobno gowny staruszek juz zakupil garnitur w krate….pardon w kratke.

 15. zadowolony pisze:

  Rewolucjoniści z Zagrodna zamknęli dzieci w komórkach żeby Wójtowa czasem im zdjęć nie zrobiła ,bidule siedzą w ciemnościach a tu taka piekna impreza,ale na złość Wójtowej odmroże sobie uszy.

 16. Anonim pisze:

  Ale wiary z 35 osób będzie. Widać że ludzie walili oknami i drzwiami. Strasznie małą ta Gminę macie jak to wszyscy mieszkańcy całymi rodzinami. Musi być tam naprawdę rodzinna atmosfera

 17. Krzysztof pisze:

  Piekna impreza szczególnie dla dzieci .

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

sad121 (2)

25 lat więzienia dla ojca, który zabił swoje dziecko

Read More →