BAZA_WYNOS
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  wiadomości  >  Current Article

Miejski rzecznik konsumentów walczy z nieuczciwymi pokazami w mieście i powiecie

Przez   /   22/08/2019  /   No Comments

- W powiecie legnickim znacznie ograniczyliśmy liczbę nieuczciwych pokazów handlowych – mówi Tomasz Strojek, miejski rzecznik konsumentów. – Naszą akcję, zainicjowaną przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów prowadzimy we wszystkich gminach powiatu i w Legnicy.

Jest ona skierowana także przeciwko pokazom pseudomedycznym, reklamującym się jako bezpłatne badania.

- Mimo, że udało się ograniczyć liczbę pokazów, odbywają się one nadal – dodaje Tomasz Strojek. – I zapewne będą się odbywać, dopóki znajdą się chętni do uczestniczenia w nich. Dlatego nadal trzeba uświadamiać ludzi.

Aby dotrzeć do jak największego grona mieszkańców, rzecznik wraz ze swoimi współpracownikami spotyka się z nimi w miejscowościach całego powiatu. – Rozmawiamy z ludźmi na ulicach. Informujemy o przysługujących im prawach. Ostrzegamy przed konsekwencjami nieuczciwych pokazów handlowych. – Tylko w tym tygodniu rozmawialiśmy już z mieszkańcami Chojnowa oraz Miłkowic. Odwiedzimy też gminy Kunice, Prochowice, Legnickie Pole i Ruję oraz w Krotoszyce – wylicza rzecznik.

Tomasz Strojek radzi i przestrzega

Najbardziej narażeni na nieuczciwe praktyki podczas sprzedaży na prezentacjach są ludzie starsi. Handlowcy wykorzystują ich problemy ze zdrowiem. Zapraszają na spotkania, których rzekomym celem są bezpłatne badania, a w rzeczywistości odbywa się tam sprzedaż produktów. Seniorzy podczas pokazów ulegają manipulacji , wprowadzani są w błąd lub mają problemy z późniejszym odstąpieniem od umowy.

Trzeba wiedzieć, że w przypadku umów zawieranych poza lokalem firmy (np. na pokazach) zawsze obowiązuje zasada, że konsument może od niej odstąpić w ciągu 14 dni. Nie ufajmy całkowicie zapewnieniom sprzedawcy. Samodzielnie poszukajmy w umowie informacji o tym, czy mamy prawo odstąpienia od umowy. Jeżeli sprzedawca unika odpowiedzi na pytanie, namawia do podpisania kontraktu bez czytania – nie ulegajmy presji. Obowiązuje to, co jest napisane w umowie, a nie zapewnienia sprzedawcy. Należy również pamiętać, że jeżeli już weźmiemy udział w takim pokazie, sprzedawca powinien poinformować nas o prawie do odstąpienia od umowy oraz wręczyć nam wzór oświadczenia, które pomoże nam tego dokonać. Jeżeli tego nie zrobi, to i tak formularz możemy sporządzić samodzielnie.

    Drukuj       Email
  • Publikowany: 523 dni temu dnia 22/08/2019
  • Przez:
  • Ostatnio modyfikowany: Sierpień 22, 2019 @ 10:01 am
  • W dziale: wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

Przechwytywanie w trybie pełnoekranowym 25.01.2021 180746.bmp

Dolny Śląsk apeluje o większe unijne pieniądze. PiS przeciw

Read More →