Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  wiadomości  >  Current Article

Medycy na granicy. Wbrew rządowi, jadą ratować ludzi

Przez   /   05/10/2021  /   39 Comments

Prawdopodobnie jeszcze tej nocy lekarze, pielęgniarki i ratownicy medyczni z różnych stron Polski wyruszą w pobliże granicy z Białorusią, by udzielać pomocy medycznej uchodźcom i migrantom, którzy przedarli się przez strefę stanu wyjątkowego. – Uruchomiliśmy internetową zbiórkę na wsparcie naszych działań – mówi Kaja Filaczyńska, lekarka z Legnicy.

To reakcja na doniesienia o śmiertelnych ofiarach wśród ludzi, których białoruskie i polskie służby wepchnęły w lasy wzdłuż granicy. Medycy zorganizowali się, sami pozyskali karetkę, sprzęt leki i od prawie dwóch tygodni zabiegają w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji o zgodę na wjazd do obszaru, gdzie obowiązuje stan wyjątkowy. Wspiera ich prymas Wojciech Polak, ale nawet po jego liście polskie władze nie zmieniły zdania. Odmawiają wpuszczenia lekarzy, pielęgniarek i ratowników medycznych do zakazanej strefy. MSWiA nie zgodziło się nawet na spotkanie w tej sprawie.

Wbrew rządowej narracji, jakoby straż graniczna udzielała wszystkim potrzebującym stosownej pomocy, medycy uważają, że są na granicy potrzebni. Argumentują, że skoro uchodźcy lub migranci umierają, to znaczy, że działania strażników nie są wystarczające. Piszą tak:

“Bardzo liczne informacje, które uzyskujemy od członków organizacji pomocowych (Fundacja “Ocalenie”, Grupa “Granica”) pracujących w rejonie przygranicznym mówią o tym, że rząd stosuje nielegalny proceder przewożenia imigrantów i uchodźców ze strony polskiej na stronie białoruską. Stamtąd białoruscy pogranicznicy przewożą ich z powrotem na stronę polską. Ludzie ci, jako ofiary brutalnej walki politycznej, utkwili w dramatycznym mechaniźmie, w którym po każdej ze stron są niechciani. Brak im wody, jedzenia, ciepłych ubrań. Są już ofiary śmiertelne (również po stronie polskiej) – w tym 16-letni chłopiec, który zmarł po stronie białoruskiej, ale według informacji Fundacji “Ocalenie” przebywał wcześniej po stronie polskiej. Temperatury w rejonie przygranicznym zbliżają się nocami do zera. Imigranci i uchodźcy są wychłodzeni. Nie mają leków, na choroby przewlekłe, na które cierpią. Umierają z zimna i głodu w środku Europy w XXI wieku. Jako osoby, które ślubowały ratować ludzkie zdrowie i życie bez względu na pochodzenie, religię czy płeć, nie zgadzamy się na to. Chcemy i umiemy pomóc tym ludziom. Potrzebujemy tylko zgody polskich władz.”

Na początku było ich 21, aktualnie grupa rozrosła się do 42 osób i – jak mówi Kaja Filaczyńska – ciągle zgłaszają się kolejne. Grafik dyżurów na najbliższe dni jest zapełniony, ale niewykluczone, że także oni zostaną zadysponowani do pomocy, jeśli okaże się to konieczne.

Grupa nie zamierza korzystać z jakiegokolwiek publicznego wsparcia finansowego. Organizacje pozarządowe i osoby prywatne zadeklarowały wystarczjącą pomoc w całej logistyce związanej z tym przedsięwzięciem. Na bieżącą działalność – np. zakup paliwa do karetki, łaczność, wyżywienie, zakwaterowanie, ubezpieczenie i tym podobne wydatki – jest od dziś prowadzona internetowa zbiórka (TUTAJ LINK DO ZBIÓRKI). Jeśli ktoś czuje się źle z tym, że przy polskiej granicy cierpią i umierają ludzie, może w ten sposób przyczynić się do ich ratowania.

Czekając na decyzje MSWiA, medycy przeszkolili wolontariuszy działających w rejonie przygranicznym z prawidłowego wzywania zespołów ratownictwa medycznego. Uruchomili medyczne konsultacje zdalne – wolontariusze działający w rejonie przygranicznym mogą dzwonić w każdej sprawie do dyżurnego medyka przez 24 godziny na dobę.
Jak zamierzają działać?

“Chcemy odpowiadać na informacje członków organizacji pomocowych, którzy otrzymują bardzo liczne, często dramatyczne prośby o pomoc od imigrantów i uchodźców przebywających w strefie stanu wyjątkowego. Będziemy gotowi na taki apel odpowiedzieć – wysłać do oczekujących pomocy ludzi wykwalifikowany i dobrze wyposażony zespół medyczny.

Deklarujemy też pełną współpracę ze Strażą Graniczną i przestrzeganie prawa. Jeśli jakikolwiek strażnik graniczny będzie chciał, abyśmy ocenili medycznie imigranta lub uchodźcę, którego strażnik ten napotka i udzielili takiej osobie pomocy medycznej – jesteśmy do dyspozycji.”

Medycy będą pełnić całodobowe dyżury w trzyosobowych zespołach złożonych z lekarza, ratownika z uprawnieniami do prowadzenia pojazdów uprzywilejowanych i pielęgniarki, drugiego lekarza lub drugiego ratownika. Wolontariusze w każdej chwili będą mogli ich wezwać na pomoc. Medycy dojadą na miejsce, zbadają człowieka, udzielą mu pierwszej pomocy i zdecydują o ewentualnej hospitalizacji. Chcą wspomagać oficjalny system ratownictwa medycznego. Zakładają, że zostaną na granicy do 15 listopada. Harmonogram przewiduje 40 dyżurów.
Medycy szacują, że 130 tys. zł wystraczy na bieżące wydatki. Wpłat przybywa błyskawicznie – w godzinę od uruchomienia zbiórki 160 osób wpłaciło łącznie pond 13 tys. zł. Kiilka godzn później na koncie widniało już prawie 40 tys. zł.
Pomóc można nie tylko finansowo. W internecie można poprzeć apel do władz o wpuszczenie medyków na granicę:
https://fb.me/e/40hCIfnRE

RYC. FACEBOOK.PL/ MEDYCY NA GRANICY

    Drukuj       Email
 • Publikowany: 53 dni temu dnia 05/10/2021
 • Przez:
 • Ostatnio modyfikowany: Październik 6, 2021 @ 6:31 pm
 • W dziale: wiadomości

39 komentarze

 1. lustrator pisze:

  nooo entelekt wali w gore .Zobaczymy jaki bedzie zjazd.

 2. do lustrator pisze:

  ty madry z obwoznego cyrku co wszystko wie jaki jest wplyw szumu fal morskich na zycie seksualne mew prosze o rzetelne doktoranckie wyjasnienie tylko ty potrafisz blyskotliwie wyjasnic medyczny aspekt zagadnienia pa pa pa helmut pozdrow helge

 3. lustrator pisze:

  duzy krok do gory koziolku…Dawaj dalej.Bez sensu ale wiatr robisz..

 4. do lustrator pisze:

  a ilu lekarzy zwolnilo sie ze szpitala psychiatrycznego gdzie sie leczysz

 5. do lustrator pisze:

  od lat alaromowali od ilu lat bo za kopac tez bylo biale miasteczko chyba ze tvp wtedy klamalo

 6. do lustrator pisze:

  ty obsrancu bedziesz podcieral jak niemca podcierasz.bo lekarze wyjada w ramach wolontariatu na granice z bialorusia i beda migrantami ekonomicznymi pa idioto

 7. lustrator pisze:

  a to tak dla jaj motlochowi i zeby nie musiał sie pytac o wszystko P.Redaktora jak w TVP nie powiedzieli.Jesli jednak januszki i grazynki dalej nic kapewu to na prosbe wyjasnie>>>>Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie zwolniło się 26 lekarzy. Dyrektor zrezygnował ze stanowiska. Kryzys kadrowy i finansowy trwa w placówkach całej w Polsce. Lekarze od lat alarmowali Ministerstwo Zdrowia o nadchodzącej katastrofie. Dziś mówią: “Nie mamy już siły”
  A w USD w Prokocimiu?

  „Tak naprawdę poważny problem z liczbą lekarzy na niektórych oddziałach zacznie się już w połowie listopada. Na razie mamy 26 wypowiedzeń, a na szpitalnych korytarzach słychać zapowiedzi, że będą kolejne. Ci lekarze mają trzymiesięczny okres wypowiedzenia, ale będą odbierać zaległe urlopy. To oznacza, że już niedługo będziemy mieć ogromne problemy kadrowe, większe niż do tej pory” – mówi Katarzyna Pokorna-Hryniszyn. W ośrodku zatrudnionych jest obecnie 268 lekarzy, a więc wypowiedzenia złożyło prawie 10 proc. z nich.
  W Krakowie szerokim echem odbiła się również rezygnacja z pracy prof. Mikołaja Spodaryka. Pediatra i ordynator oddziału zajmującego się żywieniem pozajelitowym złożył wypowiedzenie w sierpniu 2021. W rozmowie z „Wyborczą” mówił: „Powiedziałem sobie dość, dłużej nie wytrzymam tego systemu braku wszystkiego. Nawet gdybym miał już całkiem zrezygnować z zawodu”.
  Kilka dni temu premier Mateusz Morawiecki chwalił się, że w budżecie znalazło się dodatkowe 80 mld zł. Na medycynę ma być przeznaczony zaledwie miliard” – mówi w rozmowie z OKO.press dr Piotr Watoła, przewodniczący małopolskiego oddziału Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy (OZZL). „Kilkukrotnie więcej ma być przekazane na budowę dróg. To chyba żart. Tak wyglądają w Polsce priorytety?” – denerwuje się.>>> Ze nie powiem ze kilkanascie razy mniej niz na podwyzki dla policji i strazy granicznej nie mowac o prezesach spolek i poslach.Tak wiec januszki wraca sprawa i pytanie KTO WAM bedzie dupy podcierał?

 8. lustrator pisze:

  nie mozna miec swojego zdania przekonan>>>>tak trzymaj pacanku.Fantastycznie wypelniasz te luke entelektualna jaka zapanowała.Dawaj wiecej….a moze przejdziesz do historii.Tylko nie mlaszcz.

 9. do lustrator pisze:

  nie mozna miec swojego zdania przekonania opini bo jestes januszem z koscielnego zadupia co oglada tvp a lustrator vel dupa jas to wie wszak jezdzi ekologicznym samochodem nie januszowatym dislem 20 letnim rozmawia ostatnia rozmowe przeprowadzil z budka i siemioniakiem na pewnej imprezie a pokazala to fuj niedobra tvp a rpo stwierdzil ze restrykcje dla niezaszczepionych sa zgodne z prawem ciekawe czy uchodzcy sa zaszczepieni teraz czekamy na obelgi bluzgi helmuta lustratora

 10. lustrator pisze:

  Nie uzywaj słowa myslalem.Ponoc myslenie nie boli a ty je>>>>>sluszna uwaga.Mialo byc ,wiem ze nie rozroznia kosztow od dochodu.Teraz sprobuj sie podklejic ze swymi cennymi radami. A generalnie czekaj na odpowiedz Pana Redaktora jak codziennie czekasz na informacje TVP.Kwestia przyzwyczajenia czy pewnej ociezalosci umyslowej?

 11. dzidek23 pisze:

  Jest lustrator, bo jak… jego nie zabraknie. Chociaz przez chwile myslalem ze gdzies sie zgubiles dobry czlowieku. Jakos tak spokojnie bylo.

 12. Mieszkaniec pisze:

  Nie uzywaj słowa myslalem.Ponoc myslenie nie boli a ty jestes caly obolaly.Pytanie bylo do redaktora.Jezeli bedzie chciał odpowiedziec to odpowie.Juz cie tutaj ocenili i twoj intelekt.I prosze nie ublizac bo to nieładne.

 13. lustrator pisze:

  tak myslałem ze przychodu od kosztow nie rozrozni.Tak jak tego co jest do niego a co do janusza.

 14. Mieszkaniec pisze:

  Nie do ciebie pytanie i nie na temat odpowiedz.Daruj sobie pytanie bylo do pana redaktora.

 15. lustrator pisze:

  inna sprawa ze taki gosc jak mieszkaniec niekoniecznie potrafi rozroznic koszt od dochodu tak wiec moze mu byc trudno.W TVP jest jasniej.

 16. lustrator pisze:

  pyta taki ale odpowiedz go nie interesuje bo przeca i tak wie lepiej a dokladnie tak jak w TVP>>>>> To nie jest 70-procentowa podwyżka wynagrodzenia” – zauważył na środowej konferencji prasowej Artur Drobniak, wiceprezes Naczelnej Izby Lekarskiej. “Nasz protest dotyczy poza tym czego innego – my chcemy godnie pracować, świadczyć usługi medyczne, pomagać pacjentom – tak, by byli zadowoleni i nie musieli na nie czekać” – dodał.

  Medycy poinformowali, że w środę odebrali telefony z pogróżkami. “Przeraża nas to, co zaczęło się dziać – polityka rządu i budowania niechęci, czasami agresji wobec medyków, ma swoje owoce i dziś je zbieramy. Mieliśmy telefony, że +białe miasteczko+ stanie się krwawym szkarłatnym miasteczkiem. Jesteśmy ciekawi, czy pan minister (Adam Niedzielski-PAP), który był zbulwersowany groźbami w Sejmie skierowanym przeciw niemu (…) będzie oburzony również teraz” – mówił Drobniak.Zdaniem protestujących medyków przebieg rozmów z MZ jest żenujący. “Udowadniają one, że MZ nie chce żadnych zmian w systemie. Widzimy, że zamysłem rządu jest, by rozmowy trwały i pokazywały +dobrą wolę rządu+. A faktycznie żadnej dobrej woli nie ma. Przedstawiciele MZ nie są przygotowani, nie otrzymujemy obiecanych dokumentów i analiz. Na każdym spotkaniu wracamy wciąż do punktu wyjścia” – napisał Ogólnopolski Komitet Strajkowy Pracowników Ochrony Zdrowia w środowym komunikacie zamieszonym na Facebooku.

  Wyszczególniono w nim każdy z postulatów i stanowisko resortu. Pierwszy postulat to natychmiastowa zmiana ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego. “Nie doszliśmy nawet do rozmów o współczynnikach, harmonogramie wprowadzanie zmian, sposobie pokrycia kosztów w poszczególnych grupach. MZ nie zgadza się na żadne większe zmiany w tym obszarze. Wszystkie propozycje zostały odrzucone” – czytamy w komunikacie. Kolejny postulat to realny wzrost wyceny świadczeń oraz ryczałtów. “MZ odmawia szybszego przeprowadzenia procesu realnej wyceny, która pokrywa koszty

 17. Mieszkaniec pisze:

  Panie redaktorze czy pytał pan medykow czym kieruja sie odchodzac od polskich pacientow od lozek porzucajac prace.Powod jest jeden zarobki.A co kieruje nimi ze chca jechac na granice pomagac w ramach wolontariatu.I tu padnie pewnie z ich strony odpowiedz serce ratowanie zycia.Piekna idea i pewnie prawdziwa.

 18. lustrator pisze:

  dawaj dawaj nie udawaj wypociny kmiota to glupota tylko podatki zaplac pa picu>>>>>no jest to jakis wybuch ale czy entelektu???Ale nie zalamuj sie, dawaj…lataj te dziure.

 19. Do redaktora pisze:

  Redaktorze, jesteś w zmowie z Lustratorem? Pewnie się też dobrze znacie. Albo to nawet Ty piszesz komentarze pod własnymi artykułami?
  Niby tolerancyjny lewicowy redaktor a zezwala na takie chamstwo i obrazę? Przecież 90% komentarzy wychodzi od tego samego hejtera a Ty tak to zostawiasz? Pewnie chodzi Ci o reklamy, bo znajda się ludzie, którym się podoba taki język i będą wchodzić klikając (w większości przypadków niechcący) w nachalne reklamy.
  Redaktorze, proszę przy okazji zobaczyć jak layout Pana stronki wygląda w wersji mobilnej. Wszystko zasłonięte popupami, reklama przysłania reklamę. W latach 2000-2005 może to było modne, ale teraz jest żenujące

 20. do lustrator pisze:

  dawaj dawaj nie udawaj wypociny kmiota to glupota tylko podatki zaplac pa picu

 21. lustrator pisze:

  ale ty moze dasz rade wypelnic te LUKE. Dawaj ….

 22. do lustrator pisze:

  i znowu nie na temat nie udawaj kogos kim nie jestes juz nie ukryjesz deficytu intelektualnego wielkiego jak dlug publiczny made in poland

 23. lustrator pisze:

  go upomina ze nie na temat ale czego spodziewac sie od o>>>>>to ciekawa pijarowa zagrywka, nie szukajcie potrzebujących pod lasem , szukajcie potrzebujących wokół siebie,>>. nie czytaty a pisaty.To przynajmniej skladki zaplac.

 24. do lustrator pisze:

  ha ha ha i kto tu kogo upomina ze nie na temat ale czego spodziewac sie od obsranca pedz niemiecki owczarku na granice z bialorusia moze tam znajdziesz psychiatre ale tobie chyba juz nic nie pomoze

 25. lustrator pisze:

  a na koniec januszki i grazyny prawdziwy chit na dzisiaj.I bedzie tak coraz lepiej ale pensji wam Unia nie wyplaci >>Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzekł jednoznacznie: Przeniesienie sędziego bez jego zgody do innego sądu lub między dwoma wydziałami tego samego sądu może naruszać zasady nieusuwalności i niezawisłości sędziów. Sprawa zaczęła się od degradacji krakowskiego sędziego, byłego rzecznika KRS Waldemara Żurka.

 26. lustrator pisze:

  tak na marginesie tumaniatka male.To nie jest tekst o lekarzach to jest tekst o pomocy ludziom ktorzy tej pomocy potrzebuja.To nie jest tekst o was januszki ktorzy macie takie a nie inne pragnienia.Sa ludzie ktorzy maja wieksze i oczekuja wiekszej pomocy od waszych spasionych brzuchow.Rosumiem ze musicie wyc ze wam te brzuch rosna bo macie to ciagle w telewizyji a nikogo to nie obchodzi .Tak wiec januszki jeszcze raz. .Wy tu nikogo nie obchodzicie.Tu chodzi o cos zupelnie innego.

 27. do lustrator pisze:

  odpowiedz godna idioty.

 28. lustrator pisze:

  a chamowi.Obys nie musiał szukac pomocy w szpitalu albo twoi bliscy.Co ci odpowiedzą jedz na granice tam cie przyjmą>>>>.no wlasnie nie musze szukac bo mam to pod reka zorganizowane przez takich ludzi jak Grodzki Kopacz i Arlukowicz tylko z innego nazwiska.Ratownicy sa i jezdza,pielgniarki sa w tym polskie etc etc. Po szesciu latach rzondu PICu pajacyku wspominasz dziecinstwo??O tyle jest ciekawiej ze jeszcze troche a skonczysz w rosyjskiej sluzbie zdrowia tyle ze nie wiadomo czy jeszcze wtedy pozwola ci cos napisac w internecie.Tak wiec korzystaj januszku ile wlezie.W tym ze sluzby zdrowia.Bo to jus koniec.Wspomnisz Kopacz.

 29. lustrator pisze:

  dlaczego srodowisko medyczne nie zlozy wniosku do TSUE zeby zrownac zarobki we wszystkich krajach unii.Przeciez Bruksela traktuje wszystkich jednakowo.>>.ty jestes nieprzytomny czy TYLKO glupi?

 30. do lustrator pisze:

  wlasnie dupe bedzie podcierac rodzina ty jestes obesrancem bo nie masz rodziny.

 31. Mieszkaniec pisze:

  Mieszkaniec odpowiada chamowi.Obys nie musiał szukac pomocy w szpitalu albo twoi bliscy.Co ci odpowiedzą jedz na granice tam cie przyjmą.Tylko musisz potwierdzić ze jesteś uchodzcą.A jak ci się nie uda to zgłoś sie do Arłukowicza Kopacz i Grodzkiego.A dlaczego srodowisko medyczne nie zlozy wniosku do TSUE zeby zrownac zarobki we wszystkich krajach unii.Przeciez Bruksela traktuje wszystkich jednakowo.

 32. lustrator pisze:

  tak na marginesie mieszkaniec to nie przejmuj sie .Kurdupel bedzie jeszcze rzadził dziesiatki lat dzieki takim jak ty, opozycja zniknie tak jak i sądy a ty bedziesz szczesliwy dalej ogladajac TVP. Lekarze w tym czasie wyjada do UE albo przejda do sluzby w policji albo strazy granicznej.Tam zarobia duzo wiecej .A ty bedziesz miał raj tyle ze dupe bedzie ci podcierała rodzina o ile zechce.

 33. lustrator pisze:

  no patrz mieszkaniec pewnie maja cie juz w du….pie taki jak ty ich.I odchodza jak tylko sie da.Wlacznie z ratownikami,pielegniarkami.I zreszta slusznie.Oni sobie poradza a ty kwikniesz przy najblizszej okazji z imieniem kurdupla na na ustach. Odchodza bo maja juz tego burdelu dosc..Ogladaj dalej TVP to pozostaniesz tak durny jak dotychczas ale nie przejmuj sie .Zawsze chetnie cie poczytam.A tak na marginesie mieszkaniec to co w koncu z tym pie…ym dodatkowym talerzem w wigilie?

 34. Mieszkaniec pisze:

  I skonczy sie tragicznie.Odchodza od lozek polskich pacjentow.Tak walcza o podwyzki a wolontariat odstawiaja.tylko nie wiedza ze sa marionetkami i to na reke tak zwanej opozycji.

 35. lustrator pisze:

  a moze to jest lepsze moj ty milordzie>>>elefony z Wielkopolski w sprawie zagrożenia życia i zdrowia odbierają ratownicy z kraju, bo w Poznaniu brakuje dyspozytorów medycznych. Do obsadzenia natychmiast jest obecnie ponad 60 etatów – tak w skrócie wygląda rewolucja PiS w systemie ratownictwa.Wątpliwości budzi też nabór. PiS korzysta z furtki, jaką daje ustawa covidowa, i zatrudnia obecnie na stanowiskach dyspozytorów ratowników medycznych bez wymaganego, pięcioletniego doświadczenia. Bierze ludzi z ulicy. To się może skończyć tragicznie.

 36. lustrator pisze:

  a jak biedaku nie dasz rady znalezsc to zawsze sluze pomocom>>>Niech jadą” – krzyknęła z ław sejmowych Józefa Hrynkiewicz z PiS gdy posłanka PO Lidia Gądek powiedziała z mównicy sejmowej, że młodzi lekarze w każdej chwili mogą wyjechać za granicę, aby tam zarabiać. Na wypowiedź Hrynkiewicz zareagowała część posłów, krzycząc “skandal”.

  https://www.polsatnews.pl/wiadomosc/2017-10-12/niech-jada-poslanka-pis-wysyla-lekarzy-rezydentow-za-granice/

 37. lustrator pisze:

  swoja droga katoliczku maly ustalono juz czy ten pie..lony talerz ma byc na wigilie.

 38. lustrator pisze:

  moze raczej wez dupe w troki i sprobuj dolaczyc.Wtedy pokazesz ze sie nie boisz rosji ani lukaszenki.Jak probowali szukac wokol siebie to pewna idiotka z PICu zasugerowała zeby wyjechali za granice. Moze wezmiesz stara pierdolo na wstrzymanie czasami patrzac z boku.Sprobuj z dolu..

 39. patrząc z boku pisze:

  to ciekawa pijarowa zagrywka, nie szukajcie potrzebujących pod lasem , szukajcie potrzebujących wokół siebie, Kreml i Mińsk liczą na takich jak Wy !

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

obraz_2021-11-26_113904

Jawor. 40-latek urządził w domu piekło swojej partnerce

Read More →