Starostwo
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  kultura  >  Current Article

“Maraton/ Tren” Pawła Palcata w piątek w teatrze

Przez   /   13/01/2022  /   No Comments

Teatr Modrzejewskiej w Legnicy zaprasza 15 stycznia o godz. 17.30 na “Maraton/ Tren”, osnuty wokół osobistej tragedii monodram Pawła Palcata.  

Głęboko osobiste, przekraczające wszelkie konwencje i konwenanse, boleśnie szczere wyznanie Pawła Palcata, który organizuje żałobną ceremonię, aby tym lepiej przyjrzeć się urodzie życia.

Monodram jest jak niepowtarzalny seans terapeutyczny.

W spektaklu ważną rolę odgrywa muzyka Filipa Zawady i Jarka Jachimowicza, a także specyficzne nośniki pamięci, jakimi są nagrania z kaset magnetofonowych odtwarzające zapisy relacji z otoczeniem bezpośrednio po śmierci matki aktora. Jest w nim także ostatnie nagranie z poczty głosowej, którą na komórce aktora pozostawiła jego mama. Jak zapewnia Paweł Palcat wymowa monodramu – wbrew pozorom – jest jednak optymistyczna, pełna humoru, powietrza i nadziei. Jasna i świetlista. Jest bowiem w spektaklu także inspiracja z “Warsztatów umierania”, niezwykłej książki opisującej japońskie doświadczenia ze spotkań z ludźmi w żałobie, podczas których ich uczestnicy na nowo odkrywają radość życia. Elementy tych warsztatów wpisane są w treść monodramu.

„Maraton/Tren” to autorskie i najbardziej osobiste dzieło Pawła Palcata stworzone w 2017 roku w ramach Sceny Inicjatyw Aktorskich. To opowieść o rozstawaniu się z najważniejszą osobą w życiu każdego człowieka – z matką. Kompozycja kameralnego monodramu, który grano na Scenie na Strychu legnickiego Teatru Modrzejewskiej, oparta była na pomyśle, by doświadczenie człowieka próbującego uporać się z traumą i żałobą po stracie najbliższej osoby zestawić z wysiłkiem maratończyka. Dwudzielny tytuł spektaklu był tego konsekwencją i podpowiedzią dla widza.

“Treny” Kochanowskiego były tu oczywistą inspiracją, ale to bardzo niebezpieczny rodzaj sztuki, w którym nie ma mowy o dystansie, a w emocjach można się zagubić – zauważył prowadzący rozmowę.

Paweł Palcat: – Podczas pracy nad przygotowaniem monodramu miałem ogromne wsparcie w osobie Lecha Raczaka, który był opiekunem reżyserskim i artystycznym tego spektaklu i bardzo dbał, bym nawet w warstwie słownej budował dystans między sobą, a sytuacją, w której się znalazłem. Chodziło o to, abym w tych autobiograficznych motywach nie rozsypał się na scenie, ale też nie popadł w grożący mi w tej sytuacji emocjonalny ekshibicjonizm.

“Maraton/Tren”, 15 stycznia 17.30, Scena Gadzickiego. Bilety 30 zł – online i w kasie teatru 76 72 33 505

Grzegorz Żurawiński, @kt Legnicka Gazeta Teatralna

FOT. KAROL BUDREWICZ

    Drukuj       Email
  • Publikowany: 15 dni temu dnia 13/01/2022
  • Przez:
  • Ostatnio modyfikowany: Styczeń 13, 2022 @ 2:11 pm
  • W dziale: kultura

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

SONY DSC

Finał WOŚP w Legnicy. Kup dzieła sztuki na aukcji!

Read More →