PWSZ1
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  sport  >  Current Article

Łucznicy z 43 państw na mistrzostwach w Legnicy

Przez   /   28/08/2018  /   No Comments

W Legnicy rozpoczęły się (27 sierpnia) jubileuszowe XXV Mistrzostwa Europy w Łucznictwie. We wtorek (28 sierpnia) pierwsze rundy kwalifikacyjne, w których weźmie udział 12 reprezentantów Polski.

Ceremonię otwarcia rozpoczął przemarsz wszystkich 43 reprezentacji, niosących flagi państwowe ulicami centrum Legnicy. Barwny pochód, podziwiany i fotografowany przez licznie zgromadzonych mieszkańców, dotarł do dziedzińca Akademii Rycerskiej, gdzie odbyła się uroczysta część inauguracji i przemawiali znamienici goście.

– Przybyli Państwo do miasta należącego do najważniejszych w Polsce ośrodków sportów łuczniczych. To głównie za sprawą znanych w kraju i za granicą szkoleniowców oraz zawodników z Ośrodka Sportów Łuczniczych Strzelec – zwrócił się do kilkuset przybyłych sportowców, trenerów, wolontariuszy i zgromadzonych gości Przewodniczący Komitetu Honorowego Mistrzostw, prezydent Legnicy Tadeusz Krzakowski – Jesteśmy dumni z powierzenia naszemu krajowi i miastu organizacji tej prestiżowej imprezy. Pragniemy godnie przyjąć przyjaciół z 43 państw naszego kontynentu, których połączyła wspólna pasja – łucznictwo. Dzisiejsza Legnica jest młoda, podobna do Was, drodzy łucznicy. Prężnie się rozwija i z optymizmem patrzy w przyszłość zjednoczonej Europy – powiedział prezydent Tadeusz Krzakowski.

Gości powitał także szef Komitetu Organizacyjnego, Józef Baściuk, przypominając, że tegoroczne mistrzostwa Europy to kontynuacja pięknych tradycji łuczniczych w naszym kraju. Pierwsze mistrzostwa świata w łucznictwie rozegrano w 1931 roku we Lwowie, a mistrzem został Polak, Michał Sawicki – przypomniał.

Ze sceny na dziedzińcu Akademii Rycerskiej pochwał organizatorom nie szczędził Przewodniczący Europejskiej Federacji Łuczniczej Mario Scarzella, który oficjalnie otworzył mistrzostwa. – Pozwólcie Państwo, że pogratuluję Lokalnemu Komitetowi Organizacyjnemu i Polskiemu Związkowi Łuczniczemu perfekcyjnej organizacji takiego wydarzenia, co wcale nie było łatwe, biorąc pod uwagę dużą liczbę uczestników. Podjęte wyzwanie przeprowadzono w najlepszy możliwy sposób – podkreślił Scarzella.

Flagę Europejskiej Federacji Łuczniczej oraz Polski przy akompaniamencie Mazurka Dąbrowskiego wciągnęli na maszt nasi reprezentanci – Kacper Sierakowski, Natalia Leśniak oraz Sylwia Zyzańska. W imieniu wszystkich uczestników XXV Mistrzostw Europy w

Łucznictwie ślubowanie złożyła legniczanka, Katarzyna Szałańska. Ceremonię otwarcia występami artystycznymi uświetniły zespoły Balbinki oraz Ocelot.

Wcześniej w parku Miejskim odbyły się pierwsze oficjalne treningi. Arenę mistrzostw pochwalił lider światowego rankingu łuków bloczkowych, Mike Schloeeser. – Obiekt wygląda bardzo profesjonalnie. Byłem tu już wcześniej, w 2011 roku, na mistrzostwach świata juniorów. Wiele się nie zmieniło. Dobrze wspominam tamte zawody i cieszę się, że znów jestem w Legnicy – powiedział Holender, który przed siedmioma laty został tu mistrzem świata juniorów.

We wtorek (28 sierpnia) początek walki o medale. W rundach kwalifikacyjnych wystąpi w sumie 12 reprezentantów Polski. Wśród nich legniczanka Katarzyna Szałańska (łuk bloczkowy). Ona także komplementowała arenę zmagań. – Pierwszy oficjalny trening, warunki świetne, nie wieje, słoneczko w plecy, a obiekt przygotowany jak zawsze znakomicie. W końcu jesteśmy w Legnicy – powiedziała z uśmiechem na twarzy. Na co liczy? – Forma to pojęcie płynne. Oczywiście, każdy z nas da z siebie wszystko. Planu minimum nie ma, nie chcemy nakładać na siebie dodatkowej presji. To jest sport, będziemy walczyć –zapowiedziała łuczniczka z Legnicy.

Źródło: Antoni Cichy, Press and Media Officer European Outdoor Archery Championships

FOT. URZĄD MIASTA W LEGNICY

    Drukuj       Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

vaccination-2722937_1920

Legnica łamie się w sprawie szczepionek HPV? Za późno

Read More →