schronisko
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  wiadomości  >  Current Article

Lubinianin chciał zarobić – oszuści oskubali go z kasy

Przez   /   06/12/2021  /   No Comments

Ponad 50 tysięcy złotych stracił 56–letni mieszkaniec Lubina, który dał się namówić do zainstalowania aplikacji, która umożliwiła przestępcom zdalne przeglądanie jego telefonu. Znaleźli w aparacie hasło do konta bankowego i okradli lubinanina z oszczędności. Policja apeluje o ostrożność i rozsądek.

Mężczyzna, który zatelefonował do 56-latka, podał się za brokera. Zaproponował obrót akcjami jednej z państwowych spółek i nakreślił szansę na duże zyski Potem aby wzbudzić zaufanie swojej ofiary, oszuści przelali na konto bankowe pokrzywdzonego 200 dolarów. Wmówili mu, że zarobił te pieniądze w kilka godzin w wyniku brokerskich operacji polegającym na szybkiej sprzedaży i kupnie akcji. Warunkiem przelania reszty „zarobionych” pieniędzy było zainstalowanie aplikacji anydesk, a następnie wpisanie numeru swojego konta.

Anydesk to aplikacja do tzw. zdalnego pulpitu. Umożliwia przeglądanie zawartości komputera lub telefonu i obsługiwanie go na odległość.

- Niestety pokrzywdzony zrobił to, co mu kazano i w ten sposób stracił 52 tysiące złotych. Przestępcy zaciągnęli pożyczkę na szkodę zgłaszającego, mając całkowity dostęp do haseł i konta bankowego mężczyzny, dzięki zainstalowanej przez niego aplikacji – opowiada ap. sztab. Sylwia Serafin, oficer prasowa Komendy Powiatowej Policji w Lubinie. – To nie jedyny przypadek, jaki został zgłoszony funkcjonariuszom w ostatnim czasie, dlatego ostrzegamy i apelujemy o zachowanie rozsądku przy tego typu transakcjach.  W przeciwdziałaniu tego typu przestępstwom bardzo ważna jest prewencja, czyli wyczulanie potencjalnych ofiar, aby mieli mniej zaufania do obcych osób oferujących szybkie wzbogacenie się, szczególnie na operacjach finansowych. Rozmawiajmy o zagrożeniach. Im większa będzie nasza świadomość, tym oszustom będzie trudniej osiągnąć cel.

FOT. POLICJA LUBIN

    Drukuj       Email
  • Publikowany: 254 dni temu dnia 06/12/2021
  • Przez:
  • Ostatnio modyfikowany: Grudzień 6, 2021 @ 1:19 pm
  • W dziale: wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

audi-g3b13790b2_1920

Legniczanie chcą 30 km/h na zbiorczej drodze południowej

Read More →