Piast
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  wiadomości  >  Current Article

Legniczanie uprzątnęli syf po homofobach i rasistach

Przez   /   14/07/2020  /   22 Comments

Na wysłany przez Radosławę Janowską-Lascar sygnał kilkanaście osób stawiło się z farbą, pędzlami, wałkami i szczotkami, by usunąć z muru dawnej jednostki przy Al. Rzeczypospolitej w Legnicy ślady obecności rasistów i homofobów.

 

Kilka dni temu na ogrodzeniu ktoś namalował sprajem krzyż celtycki i hasła “White lives matter”, “Homofobia to nie zbrodnia’, “Chłopak + dziewczyna = normalna rodzina”. Zdjęcie napisów trafiło do Radosławy Janowskiej-Lascar z legnickiego Komitetu Obrony Demokracji. Bardzo ją poruszyło milczące społeczne przyzwolenie na homofobię w jej mieście. Aleją Rzeczypospolitej codziennie przejeżdżają tysiące samochodów, chodzą setki pieszych, a jednak nikt nie zareagował, nie wyłączając oficjalnych instytucji: urzędu miasta, straży miejskiej, policji. Rozmawiała o tym z przyjaciółmi.

- Doszliśmy do wniosku, że my musimy zareagować – opowiada Radosława Janowska-Lacar. Myślała o liście do prezydenta Tadeusza Krzakowskiego. Ostatecznie go nie wysłała, za to umówiła się ze swymi przyjaciółmi z KOD-u, że w poniedziałek po południu sami przyjadą zamalować syf po rasistach i homofobach. Dołączyli do nich radni Aleksandra Krzeszewska i Jarosław Rabczenko z Koalicji Obywatelskiej.

Jak tylko przystąpili do pracy, grupa mężczyzn po drugiej stronie ulicy zaniosła się kpinami. Zaraz potem jeden z kierowców zatrąbił i przyjaźnie pomachał do malarzy. Ale większość samochodów mijała ich obojętnie. Przechodni nie reagowali.

Po akcji Paweł Palcat opublikował w internecie zdjęcie jednego z rozbitych na murze jajek, którymi ktoś cisnął , gdy zamalowywał homofobiczne napisy.

“Nie mam złudzeń, napisy wrócą. Obawiam się też,że zamiast jaj w ruch pójdą kamienie. Ale nie odpuszczę. Tak nie wolno. Nikomu i nigdy” – pisze Paweł Palcat.

“Otwartym tekstem powiem, że takie sytuacje to bezpośredni skutek uprawianej przez obecny rząd i obecnego prezydenta nie tylko na użytek kampanii wyborczej obrzydliwej akcji szczucia przeciwko ludziom o innym kolorze skóry czy innej orientacji seksualnej” – komentuje na swoim Facebooku Radosława Janowska-Lascar.

Moje trzy gorsze: Ilu ich tam było? Osiemnaścioro? Dobrze policzyłem? “Lecz ludzi dobrej woli jest więcej, i mocno wierzę w to, że ten świat nie zginie nigdy dzięki nim. Nie! Nie! ” – śpiewa przejmująco Czesław Niemen i trudno się nie wzruszyć, gdy ktoś słyszy jego krzyk w radiu, prawda? Chyba wszyscy czujemy przy tym utworze ukłucie w sercu, że to o nas. Że to o nas, dobrych ludziach, Czesław Niemen śpiewa, że uratujemy świat. To piękny tekst, ale nie wiem, czy prawdziwy. Obserwacja podpowiada mi, że choć dobrych ludzi na świecie może być więcej niż złych, to i tak na każdym kroku tryumfuje obojętność. Stokroć prawdziwszy od tekstu Niemena jest, niestety, sznur samochodów  z upakowanymi po bagażnikach zakupami z Auchan sunący aleją Rzeczypospolitej obok wzywających do nienawiści haseł. Tym większa wdzięczność za tę akcję. Radka, dziękuję, bo wasza garstka naprawdę ratuje świat.  Piotr Kanikowski

FOT. PIOTR KANIKOWSKI

    Drukuj       Email
 • Publikowany: 336 dni temu dnia 14/07/2020
 • Przez:
 • Ostatnio modyfikowany: Lipiec 15, 2020 @ 5:47 pm
 • W dziale: wiadomości

22 komentarze

 1. lustrator pisze:

  no co tam pierdolo stara .Tamponik i jazda>>>>Na dawny ewangelicki cmentarz w Janowicach koło Lęborka wjechał ciężki sprzęt budowlany Proboszcz tłumaczy, że porządkuje teren dawnej nekropolii. – To brak szacunku dla tego miejsca – uważa Olga Sobczak ze Stowarzyszenia Magurycz, które odnawia stare cmentarze.>>>>ksiezulo rozpieprzył cmentarz bo dostał go za darmo a działka ładna.Ale co tam dziobaczku myslisz o naszych cmentarzach co to go ci banderowcyz UPA na ukrainie……

 2. lustrator pisze:

  zeby jednak dziobanie bylo ci mile i zdrowe to na pocieszenie>>>Wbrew zapewnieniom wojewody dolnośląskiego Szczawno-Zdrój nie dostanie wozu bojowego dla strażaków za najwyższą frekwencję w województwie dolnośląskim. A już mieszkańcy zastanawiali się, czy stworzyć dla niego jednostkę OSP. Wóz trafi ostatecznie do gminy, w której wygrał Andrzej Duda.

 3. lustrator pisze:

  aa zapomnialem i jendraszewskiegom glodzia i calego tego koscielnego zadupia.

 4. lustrator pisze:

  a tutaj to juz mozesz sie rozdziobac do rana .Tylko tamponik potem z powrotem.Opowiada nauczyciel pobity w Wieliczce po rzygowinach TVP i rzondu>>>Stanąłem w obronie czarnoskórego mężczyzny, którego zaczepili dwaj “patrioci”. Chwilę wcześniej, gdy krzyczeli w autobusie “je*ać Żydów”, nikt nie reagował. Nie jest to po raz pierwszy i na pewno nie po raz ostatni, tym razem jednak będzie szycie. Pozdrowienia dla wszystkich, którzy pieją, że w Polsce nie ma rasizmu, LGBT to nie ludzie tylko ideologia” – napisał we wtorek na Facebooku.

 5. lustrator pisze:

  tutaj troche dziobnji z wiatrem ale wczesniej wyjmji tamponik>>>Generał Polko o kompromitującej rozmowie Dudy: Wszyscy powinniśmy mieć pewność, że władze, są bezpieczne

  Wpadkę prezydenckich służb skomentował w rozmowie z Gazeta.pl . Generał Roman Polko, który dwukrotnie dowodził jednostką GROM.

  - To kolejna wpadka służb. Czy tam pracują profesjonaliści, skoro do prezydenta może się dodzwonić ktoś, to z niego szydzi? – stwierdził.
  - Wcześniej mieliśmy inne wpadki – na przykład przy weryfikacji prezesa Najwyższej Izby Kontroli, CBA miała też problem z kasjerką, która rzekomo wyprowadziła miliony. Trzeba więc zadać pytanie: Na czym polega praca służb? Tylko na podsłuchiwaniu w kraju? Wszyscy powinniśmy mieć pewność, że dzięki pracy operacyjnej rząd, prezydent, nasze władze, są bezpieczne – dodał generał Polko.

 6. lustrator pisze:

  tutaj mozesz podziobac troche o smiechu na swiecie z dudy po rozmowie z z rosyjskimi komikami>>>>Karykatura państwa. Cieszmy się, że powiedział tylko tyle a Rosjanie nie zeszli na poważniejsze tematy. Przecież wypowiadał się z taką swobodą, że mógł sypnąć informacje jakich nie powinien był sypnąć. Uwierzył, że Trzaskowski wydzwaniał do ONZ-u dzień wcześniej ogłosić swoje zwycięstwo, więc uwierzyłby we wszystko. Witek widzi w tym satyrę, ja widzę tragedię.

 7. lustrator pisze:

  Brawo cipuchno ziarno zostało rzucone a ty juz tylko musisz to wydziobac.

 8. Legniczanin pisze:

  lustrator pisze: 15/07/2020 o 14:52 czyli jak zwykle cipcip cipuchna

  Właśnie dlatego nic nie odróżnia cię od drobiu…!

 9. lustrator pisze:

  czyli jak zwykle cipcip cipuchna.A mowilem zeby tamponik na stałe.

 10. Legniczanin pisze:

  lustrator pisze: 15/07/2020 o 09:23 Tak to Taco Hemingway polski raper ma juz ok 5mln odslon a puscił to dwa dni przed wyborami .Tak to tacy jako on mlodzi pogonia was i kurdupla gdzie pierz rosnie

  Ta statystyka wskazuje jedynie odsetek kretynów w społeczeństwie! Oczywiście + 1szt (lustrator)

  Jakoś dziwnie nie przeraża mnie wizja kolejnej mobilizacji antyPiS-u. Hołotę rozgonią kibole i narodowcy a policji to pewnie zostanie wyłącznie sprzątanie. Właśnie takie szumowiny jak lustrator nawołują do aktów terroru strasząc głupią gawiedzią a jak dostają w dziób to kwiczą, że policja ich nie obroniła….

 11. lustrator pisze:

  tak jest a nawet odtworzyc dzielo i wpisac do rejestru zabytkow

 12. Kafar pisze:

  Myślę, że teraz policja powinna pociągnąć te wszystkie osoby, które zamalowały mur do odpowiedzialności za zniszczenie murala narodowego. Dziwię się też, że narodowcy dotychczas nie wystąpili na drogę prawną przeciw wandalom, którzy zniszczyli ich niezłomny wysiłek patriotyczny. Wstyd i hańba!

 13. lustrator pisze:

  tak domniemywam ze to była odpowiedz na zarzyganie calej sceny politycznej rzygami TVP i dudy, pokladami nienawisci i chamstwa.No cóz ..miales chamie zloty rog ostał ci sie jeno sznur.

 14. lustrator pisze:

  zuch.Jak sie chwyci za nos i przyziemi cie ogonku to zaczynasz mowic do rzeczy.Tak to Taco Hemingway polski raper ma juz ok 5mln odslon a puscił to dwa dni przed wyborami .Tak to tacy jako on mlodzi pogonia was i kurdupla gdzie pierz rosnie .Miales chamie zloty rog jak mawiał Gałczynski masturbujac sie w sypialni po rozwodzie z druga zona.Mial tez ciebie na mysli jak sie zdaje.

 15. Legniczanin pisze:

  Do lustratora… ty miernoto kajasz wszystko co polskie! Jad nienawiści pozbawił cię resztek racjonalnego oglądu świata….

  Jeżeli tak źle ci w tym kraju zabieraj manatki i wypad tam gdzie będzie ci lepiej…
  Nie musisz się z nami męczyć i nas męczyć swoimi rzygami nienawiści….

 16. lustrator pisze:

  a tu zeby przerwac twoja zalewowa biegunke szczescia troche przyziemia>>>Katechizmu polskiego dziecka” Władysława Bełzy: „Kto ty jesteś? Polak mały/ Jaki znak twój? Torba z białym/ Gdzie ty mieszkasz? Na strzeżonym/ W jakim kraju? Tym popierdolonym/ Czym ta ziemia? To mój zamek z piachu/ Czym zdobyta? Propagandą strachu/ Czy ją kochasz? Bardzo, mówię szczerze/ A w co wierzysz? W nic nie wierzę”.

 17. lustrator pisze:

  pisalem stara pierdolo ze tamponik w dupe przy takim zalewowej sraczce.Podobni tobie idioci palili przez sto lat czarownice ale im przeszlo.Zachodzi pytanie komediancie ..dlaczego.

 18. Legniczanin pisze:

  lustrator pisze: 14/07/2020 o 15:15 (…) Koscielne zadupie trzyma sie mocno…

  „U osób świeckich nadmierne zainteresowanie sprawami religii zwykle jest pierwszym symptomem szaleństwa” … Czy coś więcej trzeba w tym temacie???

 19. Legniczanin pisze:

  lustrator pisze: 14/07/2020 o 15:15 Panie Redaktorze nieuzasadniony optymizm. Koscielne zadupie trzyma sie mocno a Ci wspaniali ludzie to garstka ale warta upamietnienia.

  Prawie jak u Shakespeara:

  Od dzisiejszego dnia do końca świata,
  By imię nasze z ust do ust nie brzmiało,
  Nas, małej ale szczęsnej garstki braci;
  Bo kto dziś ze mną kroplę krwi wyleje,
  Mym będzie bratem, dzień go ten uszlachci,
  Jakkolwiek nizkie jego pochodzenie.
  Szlachta dziś w Anglii w miękkiem śpiąca łożu
  Przekleństwem swoją nazwie nieobecność,
  A mało będzie herby swoje cenić,
  Kiedy usłyszy szczęśliwego męża….

 20. lustrator pisze:

  Panie Redaktorze nieuzasadniony optymizm. Koscielne zadupie trzyma sie mocno a Ci wspaniali ludzie to garstka ale warta upamietnienia.

 21. fdfdd pisze:

  Redaktorze a gdzie obiektywizm w tekście?

 22. Legniczanin pisze:

  Homofobia jest taką samą skrajnością jak LGBT….
  Tylko dlaczego zamalowano napis “Chłopak + dziewczyna = normalna rodzina”?
  Czy on narusza czyjeś dobra? Przecież to jest odzwierciedlenie obecnie obowiązującej Konstytucji!

  Działacze KOD i LGBT naiwnie dowodzą, że każdy kto identyfikował się z inicjatywą antyPiS (48% głosujących) popiera LGBT ????? Dlaczego większości wyrażającej sprzeciw dla ideologii LGBT odbiera się prawa decydowania? Mniejszość ma mieć specjalne prawa, większe niż osoby żyjące w konkubinacie?

  Przecież to absurd i takie manifestacje jak opisana mają wyłącznie prowokować konfrontacje….

  I dla ewentualnych kontestujących… odróżniamy i wyrażamy sprzeciw wyłącznie wobec ideologii LGBT Preferencje seksualne poszczególnych osób to jest sfera ich obywatelskiej wolności …tolerowana przez innych o ile nie budzi zgorszenia….w stylu publicznych obscenicznych obrazków z love parade

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

content_88a9430b-2ecc-4e56-970a-d07ee0560b3f

Zetor był o krok od śmierci – dzięki DIOZ wraca do sił

Read More →