Tomek
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  kultura  >  Current Article

Na Zakaczawie! Legnickie Spacery Historyczne

Przez   /   21/07/2021  /   No Comments

Muzeum Miedzi zaprasza w niedzielę ( 25 lipca) na kolejny wirtualny legnicki spacer historyczny. Tym razem poznamy cuda dzielnicy, czyli piękną historię Zakaczawia. Start o godz.14.00.

Podczas tego spaceru niezwykłą historię Zakaczawia przedstawi historyk Marek Żak, który opowie o cudach dzielnicy, gdzie po wojnie zaczęła się historia polskiej Legnicy. Badacz Muzeum Miedzi oprowadzi nas po  kinach, restauracjach, ulicach, kościołach, opowie o życiu mieszkańców. Będzie to wędrówka nie tylko po dawnej robotniczej dzielnicy, ale też przypomnienie dzisiaj mało znanych miejsc, które kryją intrygujące historie, zarówno te sprzed i jak po 1945 r.
Malownicze legnickie budowle i przestrzenie, w których mimo lata trwa karnawał, poznamy oglądając trzeci spacer. Bogactwo ozdób na fasadach legnickich kamienic zaprezentują Łucja Wojtasik-Seredyszyn i Barbara Pietras. Akcenty mitologiczne, historyczne, elementy fauny i flory – jakie sekrety znajdują się na ścianach budowli Rynku i Tarninowa? Co kryją  zapisane w murach historie? O tym dowiemy się 29 sierpnia.

Spacery historyczne są emitowane zawsze w niedziele o  godz. 14 , na stronie Muzeum Miedzi, muzealnym fanpejdżu FB oraz kanale YouTube.

Wirtualne legnickie spacery historyczne zawsze o godz. 14 w niedziele:
- 4 lipca „Śladami małych i dużych legnickich biznesów”,
- 25 lipca „Cuda dzielnicy. Piękna historia Zakaczawia”,
- 29 sierpnia „Niekończący się karnawał. Fasady legnickich kamienic”,
- 26 września „Legnica w objęciach Marsa. Wojsko w życiu miasta do 1914”,
- 31 października „Nie od razu zamek zbudowano. Grodziska w okolicach Legnicy”.

Legnickie Spacery Historyczne zaczęły się dwa lata temu, w 2019 r. W ramach projektu Muzeum Miedzi zorganizowało siedem takich wędrówek, podczas których jego pracownicy odkrywali przed mieszkańcami miasta i regionu szczególne miejsca, związane z historią i kulturą Legnicy. Spotkało się to z ogromnym entuzjazmem legniczan.
W 2020 r. spacery były kontynuowane, ale w przestrzeni cyfrowej. Projekt, czyli pięć filmów wyemitowanych w internecie, udało się zrealizować dzięki dofinansowaniu z Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura w Sieci”.
Ponieważ wirtualne spacery odniosły sukces, muzeum kontynuuje projekt. Po raz kolejny historycy opowiedzą o zapomnianych miejscach oraz przedstawią nie zawsze znaną historię Legnicy. Podczas pięciu spacerów przybliżą historię niemieckiego i polskiego przemysłu w Legnicy, zabiorą w piękne zakątki Zakaczawia, pokażą urok legnickich kamienic, a także opowiedzą, jakie znaczenia miało wojsko w życiu miasta, natomiast miłośnikom wątków archeologicznych przypomną, jak powstawały okoliczne grodziska.

Źródło: Muzeum Miedzi w Legnicy

RYC. MUZEUM MIEDZI W LEGNICY

    Drukuj       Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

b

Legnicka Akademia Filmowa – uczta dla miłośników filmu

Read More →