wakacje
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  wiadomości  >  Current Article

Chleb i śledź na głód, grosz na szczęście – legnicka jałmużna

Przez   /   29/03/2013  /   No Comments

Długi ogonek przechodniów ustawił się po jałmużnę wielkopostną, tradycyjnie rozdawaną w Wielki Piątek przez legnickie stowarzyszenie Kobiety Europy. Niektórzy czekali w kolejce dwie godziny, by wrócić do domu ze śledziem, bochenkiem chleba i groszem na szczęście. – To dowód, jak bardzo takie działania są potrzebne – mówi Elżbieta Chucholska, inicjatorka akcji.

Dla potrzebujących przygotowano 200 jednogroszowych monet, dwieście bochenków chleba i 94 kilogramy bałtyckich śledzi.

- Chleb kupiłyśmy ze środków stowarzyszenia Kobiety Europy, a chleb zasponsorował nam doktor Ryszard Kępa. Wspaniały człowiek, na którego zawsze możemy liczyć – mówi Elżbieta Chucholska.

Gdy tylko zaczęły wykładać chleb na stołach pod arkadami, w pobliżu zaczęli gromadzić się ubodzy. Niektórzy czekali dwie godziny, by wrócić do domu z rybą i świeżym bochenkiem. Wielu przygnał autentyczny głód.

To już 10 lat stowarzyszenie Kobiety Europy rozdaje legniczanom po bochenku chleba, śledziu i jednogroszowej monecie. Wielkopostna jałmużna jest wzorowana na tej, której w średniowieczu udzielały biedakom dwa legnickie zakony: Kartuzi i Benedyktynki. Znaleziona w jakiejś książce informacja żebrakach, którzy przed Wielkim Piątkiem w tym celu ciągnęli do Legnicy z całego Dolnego Śląska zainspirowała Elżbietę Chucholską, by wskrzesić starą tradycję.

- W tym roku mija 590 lat od powstania zakonu Kartuzów, który opiekował się biedakami – mówi Elżbieta Chucholska. – Istniał krótko, a jednak wciąż inspiruje do aktów miłosierdzia.

Prawdopodobnie tylko Legnica rozdaje obecnie wielkopostną jałmużnę.

FOT. PIOTR KANIKOWSKI

    Drukuj       Email
  • Publikowany: 2659 dni temu dnia 29/03/2013
  • Przez:
  • Ostatnio modyfikowany: Marzec 29, 2013 @ 3:17 pm
  • W dziale: wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

SONY DSC

Syreny zawyły pod legnickim ratuszem. To protest

Read More →