PWSZ1
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  gospodarka i finanse  >  Current Article

Legnica zyskała bulwar do spacerów nad Kaczawą

Przez   /   04/07/2019  /   No Comments

Droga z gładką jak stół nawierzchnią i ścieżką rowerową a obok, za eleganckim murkiem, bulwar z ławkami i leżankami, na których można odpocząć. Tak wygląda ulica Nadbrzeżna po przebudowie. Dziś została udostępniona kierowcom, cyklistom i spacerowiczom. – Kończymy kolejny etap rewitalizacji Kartuz – mówi prezydent Tadeusz Krzakowski. – To dzielnica, która szybko się zmienia, dzięki czemu poprawia się też jakość życia mieszkańców.

Ulica Nadbrzeżna ma 320 metrów długości. Firma Budromos, która wygrała przetarg na przebudowę, położyła nowy asfalt, wykonała parking i chodniki z kamiennych płyt.

- Zmieniła się organizacja ruchu – uprzedza kierowców Grażyna Litwin, dyrektor inwestycji miejskich. – Od ulicy Wrocławskiej w kierunku ul. Limanowskiego obowiązuje ruch jednostronny, ale rowerzyści mogą korzystać z kontrapasa i jechać nim pod prąd. Na fragmencie między ul. Limanowskiego a Kartuską ruch jest dwustronny.

Uroku uliczce dodał bulwar oddzielony od niej niewysokim kamiennym murkiem. To szeroki, w niektórych miejscach nawet na 4 metry, chodnik do spacerów wzdłuż rzeki. Ustawiono na nim 16 kamiennych kwiatonów z trawami ozdobnymi, 16 ławek i leżanki. Odtworzono nawiązujący do początków minionego stulecia słup ogłoszeniowy. Władze miasta liczą, że mieszkańcy Kartuz zadbają o te obiekty i nie pozwolą ich zniszczyć wandalom.

Koszt przebudowy ul. Nadbrzeżnej wraz z budową bulwaru to ok. 3 mln 346 tys. zł, z czego pond 1 mln 255 tys. zł stanowi zdobyte dofinansowanie unijne. Inwestycje  została zrealizowana w ramach Lokalnego Programu Rewitalizacji na lata 2015–2020.

- Inwestycja nie sprawiła nam technicznych trudności – mówi Tadeusz Bieńkowski, współwłaściciel firmy Budromos. – Największy kłopot mieliśmy z gruntem, który rozmiękł po opadach. Samochody grzęzły. Ale poradziliśmy sobie. Z efektu jestem zadowolony.

Promenadę pokochali już okoliczni mieszkańcy. Bulwar żyje: ludzie spacerują, łapią słońce na ławeczkach, bawią się z dziećmi. Kartuzy – niegdyś zaniedbane – pięknieją z roku na rok, nie bez zaangażowania mieszkańców, którzy aktywnie uczestniczą w kolejnych edycjach Legnickiego Budżetu Obywatelskiego.

Miasto kontynuuje remonty kamienic. Kilkaset metrów od ul. Nadbrzeżnej, przy ul. Kościelnej 3, dobiega też końca rozbudowa i adaptacja budynku po spółdzielni Renifer na Centrum Integracji Społecznej. Kosztem ok. 6 mln zł w ruinie przeznaczonej do rozbiórki powstaje obiekt, w którym będą się spotykać wszystkie pokolenia: dzieci, młodzież, dorośli i seniorzy. Placówka ruszy najpóźniej we wrześniu.

- Przeniesiemy tutaj świetlicę środowiskową z ul. Brackiej – zapowiada prezydent Legnicy.

Nie do poznania zmieniły się podwórza u zbiegu ulic Kamiennej, Kościelnej, Daszyńskiego i Wrocławskiej. Mieszkańcy mają do dyspozycji świetne miejsce do wypoczynku, relaksu i zabawy wśród zieleni. Powstały tutaj także dwa place zabaw, siłownia plenerowa, altana, pergole, trejaże i schody terenowe, nowe chodniki, drogi dojazdowe. Miasto przymierza się do przebudowy ul. Limanowskiego i budowy parkingu przy kościele św. Jacka. – Złożyliśmy już wniosek do wojewody dolnośląskiego o dofinansowanie zadania w ramach narodowego programu budowy dróg gminnych i powiatowych– mówi prezydent Tadeusz Krzakowski.

FOT. PIOTR KANIKOWSKI

    Drukuj       Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

kluczynski

Prokurator Kluczyński zastąpi Harasimiuka w PO

Read More →