UM_Legnica_BiP
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  wiadomości  >  Current Article

Legnica stawia pomnik zesłańcom Sybiru

Przez   /   22/12/2014  /   No Comments

Krystalizują się plany przebudowy placu Sybiraków i budowy Pomnika Zesłańców Sybiru według projektu legnickiego rzeźbiarza Grzegorza Niemyjskiego.

 

Miasto już wyłania wykonawcę tego zadania. Plac u zbiegu ul. Wrocławskiej, Kazimierza Wielkiego oraz Czarnieckiego, dziś prezentujący się niezbyt reprezentacyjnie, w przyszłym roku zmieni się nie do poznania. Zostanie przebudowany, wyłożony nową nawierzchnią z kostki granitowej, obsadzony drzewami, stylowo oświetlony i urządzony elementami małej architektury (ławeczki, kosze, latarnie).

Równocześnie z modernizacją placu będzie powstawał Pomnik Zesłańców Sybiru ( w lipcu radni zatwierdzili jego lokalizację). Projekt, przygotowany przez Grzegorza Niemyjskiego, składa się z kilku elementów stanowiących integralną całość. Uwagę przykuwają przede wszystkim trzy prostopadłościenne bloki z czerwonego granitu. Na najwyższym będzie „powiewać” wykonana z patynowanego brązu flaga z orłem. Na kamieni zostanie też umieszczone godło Związku Sybiraków oraz napis: „Pamięci Polskich Zesłańców Sybiru w latach radzieckiego terroru w hołdzie dla ich męczeństwa oraz wierności ideałom wolności i niepodległości Legniczanie”. Do kamiennych bloków będą prowadzić tory z czarnego granitu. Na kolejowych podkładach mają zostać wypisane nazwy kilku miejsc zsyłki.

RYC. MATERIAŁY URZEDU MIASTA W LEGNICY

    Drukuj       Email
  • Publikowany: 1926 dni temu dnia 22/12/2014
  • Przez:
  • Ostatnio modyfikowany: Grudzień 22, 2014 @ 4:56 pm
  • W dziale: wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

91146476_3062849087099527_9176549291236261888_n

Prezydent Legnicy chce odroczenia terminu wyborów

Read More →