PWSZ_Legnica_Nabor
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  gospodarka i finanse  >  Current Article

Legnica przejmie od sąsiadów zagospodarowanie odpadów

Przez   /   31/05/2021  /   No Comments

Rada Miejska Legnicy przyjęła sześć uchwał w sprawie zawarcia porozumień międzygminnych z sześcioma okolicznymi gminami – Kunice, Legnickie Pole, Ruja, Krotoszyce, Miłkowice i Chojnów – o przejęciu ich zadań w zakresie zagospodarowania odpadów komunalnych.

W ramach porozumienia gminy będą przekazywać swoje odpady komunalne (zebrane selektywnie i niesegregowane, odpady z PSZOK-ów itd) do zagospodarowania w miejskiej instalacji w Dobrzejowie. Do Legnicy trafiać też będzie odpowiednio skalkulowana dotacja celowa na zagospodarowanie tych odpadów.

- Porozumienie będzie mieć dla Legnicy efekt neutralny – wyjaśnia wiceprezydent Legnicy Jadwiga Zienkiewicz. System będzie się samobilansował. To znaczy, że finansowo Legnica nie będzie miała z tego ani złotówki.

Ale jednocześnie – jak zauważył radny Maciej Kupaj – podpisanie porozumień z gminami zapewnia miastu stały dopływ odpadów do legnickiej instalacji, co ogranicza stałe koszty ponoszone przez Legnicę na jej funkcjonowanie. Dzięki temu stawki za śmieci będą rosły wolniej.

- To krok w dobrym kierunku – uważa Maciej Kupaj.

Część radnych nie podziala tego entuzjazmu. Radna Jolanta Kowalczyk uważa, że podpisanie z  gminami porozumień pogłębi obecne problemy Legnickiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej z zagospodarowaniem (tzn. opłacalnym odsprzedaniem dalej) plastiku, papieru i opon. Sugerowała konieczność budowy własnej pirolizowni opon lub instalacji do recyklingu plastiku. Radny Andrzej Lorenc chciałby, aby przyjmowanie odpadów z gmin niosło za sobą możliwość obniżenia stawek dla mieszkańców Legnicy.

Na te uwagi odpowiadała wiceprezydent Jadwiga Zienkiewicz. Wskazywała, że obecnie 95 procent odpadów z gmin Kunice, Legnickie Pole, Ruja, Krotoszyce, Miłkowice i Chojnów i tak trafia do legnickiej instalacji. Nic więc się nie zmieni poza tym, że LPGK jako właściciel istalacji będzie miał zapewniony dopływ strumienia odpadów na odpowiednim poziomie.

Porozoumienie dotyczy wyłącznie zagospodarowania odpadów. Odbiór i transport będzie organizowany samodzielnie nadal przez każdą z gmin.

FOT. LPGK

 

    Drukuj       Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

SONY DSC

Złotoryja. Popłynęła krew u franciszkanów

Read More →