Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  wiadomości  >  Current Article

Legnica pędzi Szatana czyli jak radni zajęli się muzyką

Przez   /   29/04/2013  /   2 Comments

Odwrócony krzyż i pentagram w logo zespołu Christ Agony, który Legnickie Centrum Kultury zaprosiło na koncert do Legnicy, oburzył prawicowych radnych. Zażądali zaprzestania firmowania imprezy przez miejską instytucję. Zapowiedzieli też złożenie do prokuratury powiadomienia o promowaniu satanizmu. LCK uległ presji i wycofał się z organizacji koncertu. Niewykluczone jednak, że Christ Agony i tak zagra.

11 maja w legnickim klubie Spiżarnia miał się odbyć kolejny koncert z organizowanego przez LCK od 17 lat cyklu “Strefa de #”, prezentującego różne nurty muzyki niezależnej. Tym razem scenę zarezerwowano dla reprezentantów black metalu: grupy XAOZ z Legnicy, katowickiej Furii i ikony gatunku, jawnie satanistycznego zespołu Christ Agony z Morąga, który w swoim logo ma odwrócony krzyż i pentagram. Choć organizatorzy przewidująco zrezygnowali z umieszczenia tych symboli na plakatach, kontrowersyjny koncert nie umknął uwadze prawicowych środowisk. Po fali krytyki, Legnickie Centrum Kultury wydało oświadczenie, że wycofuje się z organizacji koncertu. “Celem organizowanych przedsięwzięć jest dostarczanie rozrywki, nie zaś kreowanie jakiegokolwiek zamieszania w sferze obyczajowej.” – wyjaśnia enigmatycznie powody takiej decyzji.

Rola klubu Spiżarnia polegała na udostępnieniu miejsce na koncerty z cyklu “Strefa de#”. Oświadczenie LCK zaskoczyło klub.

- Nikt nas dotąd o takiej decyzji nie powiadomił – mówi Bartłomiej “Bocian” Juraszek, menadżer Spiżarni. – Mamy zarezerwowany termin na 11 maja. Nie umiem powiedzieć, czy mimo wycofania się LCK z organizacji koncert się odbędzie. Będziemy o tym rozmawiać.

Bilety na koncert nie pojawiły się jeszcze w sprzedaży. Według Bartłomieja “Bociana” Juraszka nie byłby to pierwszy występ blackmetalowych zespołów w Spiżarni. Dwukrotnie koncertował tu na przykład Kat z Romanem Kostrzewskim. Wszystkie występy odbyły się bez przeszkód, w spokojnej atmosferze. I nigdy żaden zespół nie budził takich kontrowersji jak Christ Agony.

Tym razem pierwsza zareagowała Gazeta Polska Codzienna, publikując artykuł o tym, jak miejska instytucja kulturalna (LCK) zaangażowała się w promowanie satanistycznych idei. Podczas dzisiejszej sesji Rady Miejskiej w Legnicy powoływała się na niego radna Ewa Szymańska z Prawa i Sprawiedliwości. Twierdzi, że do niej także zwracały się w tej sprawie środowiska katolickie.

- W swoim i ich imieniu zgłaszam sprzeciw, żeby publiczne pieniądze wydawać na takie zespoły – mówiła Ewa Szymańska. – Jeśli klub chce, to niech to robi na swój rachunek.

Szymańską poparł radny Paweł Frost (Platforma Obywatelska): – Nie podejrzewam dyrektora LCK o satanizm, ale powinien być ostrożniejszy i bardziej uważać, kogo się zaprasza za publiczne pieniądze.

Radny Wojciech Cichoń (KWW Tadeusza Krzakowskiego) komentował: – Jeśli ktokolwiek z koleżanek i kolegów uważa, że zostało złamane prawo, to proszę zgłosić ten fakt do odpowiedniej instytucji. Skoro takie zespoły funkcjonują w Polsce, to znaczy, że wolno im funkcjonować.

Jacek Baczyński (PiS) podchwycił temat: – Jeśli ten koncert dojdzie do skutki, to pewne środowiska złożą zawiadomienie do prokuratury. Gdyby Legnickie Centrum Kultury się wycofało, można by tego uniknąć – zasugerował.

I dyskusja ruszyła.

Kazimierz Hałaszyński z SLD ironizował, że prawicy marzy się powołanie obok IPN urzędu kontroli prasy i widowisk.

Ewa Szymańska: – Kolega Hałaszyński ma doświadczenie z poprzedniej epoki.

Wojciech Cichoń: – Bardzo dobrze się stało, że zlikwidowano cenzurę. Gdyby to samo stało się z IPN,  to i nam żyłoby się lepiej.

Małgorzata Nowosielska (KWW Tadeusza Krzakowskiego) wypomniała Ewie Szymańskiej, że jej postawa całkowicie zaprzecza idei chrześcijaństwa.

- Przebaczam wszystkim – odpowiedziała jej radna PiS. – Ale jeśli mieszkańcy zwracają się do mnie z taką sprawą, to nie mogę się nie wypowiadać.

Kazimierz Hałaszyński: – Jak ktoś nie chce takiego koncertu, to niech na niego nie idzie i po problemie.

Lesław Rozbaczyło (PO): – Ja chodzę na koncerty do Spiżarni i ani razu nie widziałem tam bójek czy innych ekscesów.

Prezydent Tadeusz Krzakowski: – Z informacji, jakie właśnie do mnie dotarły, mogę powiedzieć, że koncert został odwołany.

Tu nasz kolega z portalu LCA sprostował informację podaną przez prezydenta, że koncert się jednak odbędzie, tyle że w jego organizacji nie będzie brało udziału Legnickie Centrum Kultury.

Jacek Baczyński: – Dobrze, że LCK się z tego wycofał. Tak błyskawicznie rada chyba jeszcze żadnej sprawy nie załatwiła.

Paweł Frost: – Dziękuję, panie prezydencie, za błyskawiczną reakcję.

Tadeusz Krzakowski: – Państwo z mrówki konia zrobicie. A koncert rozreklamowaliście na całą Polskę. Myślę, że w Spiżarni tłumy będą.

 

Blackmetalowcy śpiewają o Szatanie. W logo zespołu Christ Agony (Śmierć Chrystusa) wpisane są satanistyczne symbole: pentagram i odwrócony krzyż.

FOT. ARCHIWUM CHRIST AGONY

 

 

    Drukuj       Email
  • Publikowany: 2707 dni temu dnia 29/04/2013
  • Przez:
  • Ostatnio modyfikowany: Kwiecień 29, 2013 @ 3:35 pm
  • W dziale: wiadomości

2 komentarze

  1. młoda pisze:

    ludzie… nie spinajcie się i tak koncert się odbędzie, spiżarnia go sama organizuje, nie dobrze byłoby przepuścić takie zespoły…

  2. Tomasz Piątek pisze:

    No uwaga bo na koncercie ktoś będzie składał w ofierze szatanowi czarne koty albo dojdzie do aktów kanibalizmu…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

vote-3569999_1280

Legnickie Pole. Referendum – do usunięcia rada lub wójt

Read More →