schronisko
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  gospodarka i finanse  >  Current Article

Koreańczycy zrezygnowali z kontrowersyjnej inwestycji

Przez   /   03/01/2022  /   2 Comments

Praktycznie na ostatniej prostej – po uzyskaniu decyzji środowiskowej – firma Sungeel HiTech wycofała się z planu wybudowania w Złotoryi zakładu przetwarzającego wadliwe baterie i ogniwa elektryczne. – Nie mamy w tej sprawie oficjalnego stanowska, ale inwestor stracił zainteresowanie działką. Pyta o nią inna firma – mówi burmistrz Robert Pawłowski.

 

Koreańczycy byli już o krok od zakupu trzech sąsiadujących ze sobą działek na terenie złotoryjskiej podstrefy Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Na jednej z nich miał stanąć zakład odzyskujący cenne surowce z wadliwych baterii i ogniw litowo-jonowych produkowanych w podwrocłwskiej fabryce LG. Wpłacili wadium za grunt, ale nie stanęli do przetargu.

Prawdopodobnie nie chcieli wchodzić w konflikt z mieszkańcami Złotoryi, którzy wiosną 2021 roku na różne sposoby wyrażali sprzeciw wobec tej inwestycji. Baterie i ogniwa elektryczne są kwalifikowane jako odpady niebezpieczne. Ludzie bali się utraty walorów środowiskowych, nie chcieli ryzykować skażenia gleby, wody, powietrza. W protest zaangażowała się duża, dwunastoosobowa grupa radnych.

Sungeel HiTech po swojej stronie miał burmistrza. Robert Pawłowski wespół z inwestorem próbował przekonać lokalną społeczność, że zakład będzie bezpieczny, i chyba mu się udało, bo do jesieni protesty wygasły. Pod koniec listopada, po skrupulatnie przeprowadzonym postępowaniu administracyjnym z udziałem mieszkańców, burmistrz wydał decyzję, pozwalającą inwestorowi na realizację planowanego przedsięwzięcia.

Jak ustaliła samorządowa Gazeta Złotoryjska, Sungeel HiTech nie zamierza zrobić użytku z tego dokumentu. “Na tym etapie inwestor nie rozważa zakupu ziemi ani budowy zakładu w Złotoryi. Brak zainteresowania tą lokalizacją wynika z bardzo nieprzychylnych oddziaływań społecznych. Co prawda burmistrz Złotoryi był otwarty na współpracę z nami, jednak niesprzyjający klimat wokół inwestycji wykreowany przez radnych odstraszył inwestora” – poinformował redaktora Piotra Maasa Mateusz Cuske, przedstawciel Koreańczyków.

- Widząc postawę części radnych i mieszkańców Złotoryi Sungeel HiTech zrezygnował z inwestowania w naszym mieście – mówi burmistrz Robert Pawłowski. – Zamiast u nas buduje swój zakład w Bukowicach koło Brzegu Dolnego.

FOT. PIOTR KANIKOWSKI

    Drukuj       Email

2 komentarze

  1. Abdullah pisze:

    Złotoryja to Taplary 2.0 z powieści “Konopielka”.

  2. Mieszkaniec pisze:

    A w Jaworze Chinczycy wizytowali działke pod budowe fabryki baterii.Radni Złotoryjscy to smietanka dbających o mieszkancow społeczniów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

sad121 (2)

25 lat więzienia dla ojca, który zabił swoje dziecko

Read More →