CleanPoint
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  gospodarka i finanse  >  Current Article

Kiedy warto wybrać dom z poddaszem?

Przez   /   04/07/2017  /   5 Comments

Domy z poddaszem są równie popularne co domy parterowe. Ich zalety docenią szczególnie młode rodziny, które poddasze mogą wykorzystywać jako sypialnię. Będą one również doskonałe, jeśli nie możemy pozwolić sobie na budowę domu kondygnacyjnego, a każdy centymetr przestrzeni użytkowej jest dla nas cenny. Domy z poddaszem wydają się być doskonałym kompromisem pomiędzy domem parterowym a piętrowym. Jednak niewątpliwie to, co może stanowić dla niektórych inwestorów znaczną wadę, są skosy. Sprawdźmy zatem: kiedy warto wybrać dom z poddaszem? 

Dom z poddaszem — co warto wiedzieć na jego temat?

Dom z poddaszem zajmuje mniejszą powierzchnię niż dom parterowy. Wymaga jej jednak odrobinę więcej niż w przypadku domu piętrowego. Jeśli nie zależy nam na tak dużej przestrzeni użytkowej, jaką może zagwarantować dom piętrowy, to z pewnością dom z poddaszem użytkowym będzie świetnym rozwiązaniem pośrednim — łączącym zalety domu parterowego i piętrowego.

W jego przypadku o wiele łatwiej jest podzielić przestrzeń mieszkalną na dzienną i nocną. Zazwyczaj poddasze służy domownikom jako sypialnia, a parter domu jest wykorzystywany do aktywności w ciągu dnia. Nieco problematyczny może być wybudowanie na poddaszu łazienki. Jednak pojawia się coraz więcej rozwiązań, które dostosowane są do tego typu domów — np. skośne szyby prysznicowe. Odrobina szukania w salonach łazienkowych i może się okazać, że łazienka na piętrze będzie nawet bardziej atrakcyjna wizualnie i zachęcają do użytku, niż ta na parterze.

Ten typ domu jest również doskonały, gdy musimy liczyć się przy budowie z przysłowiowym “każdym groszem”. Możemy go budować etapami, co pozwoli nam nawet zamieszkać w jeszcze nie do końca wykończonym domu i odkładać na wyremontowanie kolejnej jego części. Projekty domów z poddaszem użytkowym to dobre rozwiązanie zwłaszcza wtedy, jeśli przestrzeń użytkowa może być mniejsza na wyższej kondygnacji.

Koszty budowy

Koszty budowy domu z poddaszem będą pozostawać w równowadze pomiędzy budżetem, jaki mielibyśmy przeznaczyć na budowę domu parterowego i piętrowego. Z pewnością nieco mniej w jego przypadku uda nam się zapłacić za grunt. Może wykorzystywać on nieco mniejszą powierzchnię działki, niż w przypadku domu parterowego, a mimo wszystko posiadać taką samą powierzchnię użytkową. Łatwiej będzie w nim również poprowadzić instalacje, co w przypadku “parterówek” może być problemem ze względu na dużą odległość poszczególnych kluczowych pomieszczeń w domu (łazienka, kuchnia).

Niewątpliwie dla funkcjonalności poddasza ważny będzie rodzaj dachu, jaki w jego przypadku zastosujemy. Zapłacimy za niego niestety więcej niż w przypadku domu piętrowego, w którym to możemy wybrać jego najbardziej podstawową wersję. Najlepszym rozwiązaniem zdaje się tutaj dach dwuspadowy, który pozwoli nam na najbardziej optymalne wykorzystanie przestrzeni na poddaszu.

Dom z poddaszem to znakomity dom dla młodych rodzin, który łączy w sobie zalety domów parterowych i piętrowych. Nasza ostateczna decyzja powinna być jednak podyktowana nie tylko jego funkcjonalnościami, ale i możliwościami, jakie daje nam na przyszłość. Warto w tym miejscu przeanalizować również kwestie związane z łatwością eksploatacji (i jej kosztami), a także funkcjonalnością w zakresie łatwości poruszania się po nim.

    Drukuj       Email

5 komentarze

  1. państwowiec pisze:

    a u nas tych krowich placków było za dużo.. to zaczęliśmy lepienie takich jakby mongolskich jurt na polach – takich tam półziemianek – nasi tego nie za bardzo chcieli ale jak znaleźli się najemcy ze wschodu to powiesiliśmy tam flagi narodowe i zrobiło się całkiem patriotycznie – jak biuro poselskie czy senatorskie ktoś tam otworzył to później fryzjer i cała reszta już była –nawet inspektorat zus tam teraz jest i lokalny portal24

  2. Lustrator pisze:

    wyraznie suweren dochodzi do formy ale wyraznie to nie te łamy.Najwyrazniej duze jasie w majonezie.Dojrzewajace.

  3. Ótimo trabalho na postagem. Você usou termo bastante bom para mostrar o seu entedimento.
    Com isso, você ensina muito pra as pessoas.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

raport_roczny_kghm_z_nagroda_the_best_of_the_best_3_0

Raport roczny KGHM najlepszy w Polsce. Znowu

Read More →