IVIA2
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  wiadomości  >  Current Article

Już w poniedziałek ingres biskupa Siemieniewskiego

Przez   /   15/09/2021  /   1 Comment

20 września do katedry św. Piotra i Pawła w Legnicy zjedzie się duchowieństwo oraz wierni z kraju i zagranicy, aby uczestniczyć w ingresie biskupa Andrzeja Siemieniewskiego.

Ingres to uroczystość symbolizująca objęcie władzy przez biskupa ordynariusza nad diecezją. Moment, w którym hołd składają mu biskupi pomocniczy, księża, zakonnicy i wierni świeccy.

Biskup Andrzej Siemieniewski już 29 czerwca przejął z woli papieża Franciszka diecezję legnicką, zastępując odchodzącego na emeryturę biskupa Zbigniewa Kiernikowskiego. Ma 64 lata. Pochodzi z Wrocławia. Przez 15 lat był biskupem pomocniczym archidiecezji wrocławskiej.

Ingres rozpocznie się o godzinie 12, ale od godz. 11.30 będzie można obserwować wydarzenia w Legnicy za pośrednictwem diecezjalnego kanału w serwisie internetowym YouTube. Liturgia z katedry będzie transmitowana ponadto przez telewizję TVT Zgorzelec oraz Radio Plus Legnica.

Uroczystości zaczną się od procesji z plebanii katedralnej do katedry. Poza biskupem legnickim Andrzejem Siemieniewskim wezmą w niej udział m.in. abp Salvatore Pennacchio – nuncjusz apostolski – oraz abp Józef Kupny – metropolita wrocławski, który w drzwiach świątyni przedstawi nowego ordynariusza diecezji. Bp Andrzej Siemieniewski ucałuje krucyfiks i po pokropieniu blogosławioną wodą uda się do ołtarza, by odprawić mszę świętą.

Eucharystię koncelebrować z nim będą biskupi z Polski i zagranicy oraz prezbiterzy diecezjalni i zakonni, głównie z terenu metropolii wrocławskiej.  Po Ewangelii biskup Andrzej Siemieniewski wygłosi homilię. Na zakończenie mszy przewidziano przemówienia metropolity wrocławskiego i biskupa legnickiego.

Z względów bezpieczeństwa, uczestnicy ingresu są zobowiązani do stosowania się do obostrzeń antycovidowych, tzn. zasłaniania ust i nosa maseczkami, dezynfekcji rąk, przestrzegania dystansu.

FOT. PIOTR KANIKOWSKI

 

    Drukuj       Email
  • Publikowany: 31 dni temu dnia 15/09/2021
  • Przez:
  • Ostatnio modyfikowany: Wrzesień 15, 2021 @ 10:14 am
  • W dziale: wiadomości

1 komentarz

  1. dupa jas pisze:

    a glodz a glodz bedzie??Bo jak bedzie to przyjade panie biskup.Ale tylko dla niego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

SAVE_20211015_152000

Radny z Kunic: Spółka to najlepsza opcja

Read More →