PWSZ_Legnica_Nabor
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  wiadomości  >  Current Article

Już można wejść na obie wieże Zamku Piastowskiego

Przez   /   20/09/2013  /   3 Comments

Dzisiaj trzeba było odstać swoje  w kolejce, aby wejść do uroczyście otwartych wież Zamku Piastowskiego. W niższej można zobaczyć pieczołowicie odrestaurowaną, jedyną w Polsce Zieloną Komnatę z malachitowymi ścianami i wizerunkami dziewięciu bohaterów. Z wyższej rozciąga się zapierająca dech panorama miasta, otaczających je nizin i Pogórza Kaczawskiego. Przy dobrej widoczności widać i Śnieżkę, i Szrenicę, i Ślężę. 

W sobotę i niedzielę wieże będą dostepne dla wszystkich za darmo w godzinach od 9 do 16. Ze względów bezpieczeństwa zwiedzanie odbywa się w małych, piętnastoosobowych grupach, które będą wpuszczane na górę o każdej pełnej godzinie. Obie wieże oraz dziedziniec zamkowy i pawilon z reliktami Kaplicy Romańskiej będzie można zwiedzać bezpłatnie także w następnych dniach, od wtorku do soboty w godz.  9 – 18, aż do 31.10.2013r. Obejście całości z przewodnikiem zajmuje około 1,5 godziny.

Nieprzypadkowo podczas dzisiejszej uroczystości otwarcia wież przywoływano “Zemstę”, bowiem tak jak u Fredry, zamek w Legnicy jest podzielony pomiędzy dwóch właścicieli. Połowę ma w swej pieczy prezydent Legnicy, drugą połowę – marszałek Dolnego Śląska. Przyglądając się budowli łatwo zauważyć, którędy biegnie granica działek. Na marszałkowskiej części lśni w słońcu pięknie oczyszczony piaskowiec wokół okien, jarzą się otynkowane i świeżo pomalowane mury. Gminna połowa z przybrudzonymi kamiennymi ozdobami i odpadającym tynkiem prezentuje się dużo biedniej.

Na gruntowne prace modernizacyjno-konserwatorskie w marszałkowskiej części zabytku – tej z wyższą wieżą św. Piotra – w latach 2009-1013 wydano 6,3 mln zł (z czego 4,4 mln zł wyłożyła Unia Europejska). Zazdroszcząc sąsiadowi i rozmachu, i funduszy, miasto skupiło się na wieży świętej Jadwigi. Na prace przy murach, elewacji, kamieniarce i dachu oraz odrestaurowanie Zielonej Komnaty od roku 2011 poszło ponad 1,2 mln zł (350 tys. zł od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, 330 tys. z samorządu województwa, reszta z budżetu gminy).

Inaczej niż w “Zemście”, właściciele zamku nie toczą ze sobą wojen, choć stoją po różnych stronach politycznej barykady (marszałek jest z PO, prezydent ma serce bardziej po lewej stronie).  Dowiedli tego decydując się na wspólne udostepnienie swoich wież turystom. Muzeum Miedzi specjalnie wydało folder z najważniejszymi informacjami na temat Zamku Piastowskiego i mapą, która przyda się przy oglądaniu panoramy z wieży św. Piotra: ułatwi orientację w terenie.  Staraniem Urzędu Miasta w Legnicy ukazała się też bogato ilustrowana książka wrocławskiego historyka sztuki Jacka Witkowskiego o Zielonej Komnacie. W Rynku wciąż można oglądać wystawę fotografii pokazujących, jak niezwykły to zabytek.

Zdzisław Grosicki, dyrektor Gimnazjum nr 4 w Legnicy, które zajmuje część zamkowych pomieszczeń, na uroczystość otwarcia wież zabrał stary artykuł Gazety Wrocławskiej z 23 lipca 2004 roku. Ukazał się w nim tekst “Zagrzybieni bohaterowie”, w którym razem z dziennikarzem ubolewał, że wilgoć niszczy wizerunki rycerskich herosów uwiecznionych na ścianach Zielonej Komnaty. Teraz, przypominając tamten tekst, z satysfakcją ogłosił: – Bohaterowie w wieży św. Jadwigi już są odgrzybieni.

Przypomniał, że jesteśmy 41, może 42 pokoleniem, które ma okazję stąpać po schodach Zamku Piastowskiego w Legnicy. Naprawdę warto skorzystać z tej okazji.

W galerii prezentujemy zdjęcia z dzisiejszej uroczystości otwarcia wież św. Jadwigi i św. Piotra. Uczestniczyli w niej m.in. posłowie Małgorzata Sekuła-Szmajdzińska i Robert Kropiwnicki, wicemarszałek Radosław Mołoń, prezydent Tadeusz Krzakowski oraz szefowie zamkowych szkół: Zdzisław Grosicki z Gimnazjum nr 4 i Tomasz Szczytyński z Dolnośląskiego Samorządowego Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Legnicy.

FOT. PIOTR KANIKOWSKI

 

 

 

 

 

 

 

    Drukuj       Email
 • Publikowany: 2830 dni temu dnia 20/09/2013
 • Przez:
 • Ostatnio modyfikowany: Wrzesień 23, 2013 @ 11:24 pm
 • W dziale: wiadomości

3 komentarze

 1. Henio pisze:

  Fajnie że można oglądać panoramę Legnicy, oraz okolice.

 2. Piotr Kanikowski pisze:

  Oczywiście, ma Pani rację. Dziękuję za uwagę.

 3. jullela pisze:

  Proszę poprawić błąd ortograficzny. Nie sprawdzałam, ale jestem pewna, że piszemy malachit, a nie “malahit”.
  Wypadałoby sprawdzić przed publikacją.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

421-89697

Jawor. Osiemnastolatek nie żyje, dwie osoby ranne

Read More →