AGEM new
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  kultura  >  Current Article

Jutro święto kobiet: premiera spektaklu “Spójrz na nią”

Przez   /   12/09/2019  /   No Comments

Sezon w Teatrze Modrzejewskiej rozpocznie się w piątek premierą spektaklu “Spójrz na nią” z graną na żywo muzyką tria HuRaban i  wierszami legnickiej poetki Anny Podczaszy, pozamienianymi w pieśni lub piosenki. – To opowieść o życiu kobiety, która może być bohaterką legendy cygańskiej ale również zwykłą panią Haliną ze sklepu – zdradza odrobinę Hanna Włodarczyk, autorka scenariusza i muzyki.

Na przekór przesądom, premiera “Spójrz na nią” została zaplanowana na piątek 13 września. Jest jednym z głównych punktów w programie “Modrzejewska by Legnica” – rozpisanej na trzy dni imprezy przypominającej, ze 20 lat temu legnicki teatr przyjął za swoją patronkę Helenę Modrzejewską.

- Są dwa powody, dla których zrobiliśmy ten spektakl – wyłuszcza rzecz Jacek Głomb, dyrektor Teatru Modrzejewskiej. – Pierwszym jest Anna Podczaszy, zjawiskowa poetka mieszkająca w Legnicy, o której chcemy mieszkańcom przypomnieć. Być może teatralna publiczność sięgnie też po jej tomiki. Drugi powód, dla którego powstało “Spójrz na nią”, to nasza przyjaźń z HuRabanem. Dlatego jestem szczęśliwy, że możemy taki nietypowy spektakl dopisać do naszego repertuaru.

Premierowy spektakl tak bardzo różni się od wszystkiego, co już oglądali widzowie Teatru Modrzejewskiej, że wymyślono dla niego nowy termin literacki: pieśniodramat. Reżyserka Małgorzata Kazińska nie ułatwia zadania zdezorientowanym dziennikarzom. Mówi: – Nie możemy powiedzieć, że jest tu jakaś fabuła, linearnie opowiedziana historia. Widz dostanie raczej klocki, które może sobie sam ułożyć. W efekcie mimo braku narracyjnej struktury będzie bardzo konsekwentnie prowadzony ku pewnym  emocjom.

Hanna Włodarczyk widzi w “Spójrz na nią” teatralny odpowiednik wydawanych przez zespoły muzyczne albumów koncepcyjnych. Coś w rodzaju “Guseł” Lao Che albo “Triodante” Armii.

- Muzyka jest motorem tego spektaklu. Niesie słowa  – podkreśla Hanna Włodarczyk. – Te dwa rodzaje energii w tym przypadku są idealnie ze sobą splecione.

Anna Podczaszy: “Spójrz na nią” można by równie dobrze zatytułować “Posłuchaj jej” – wyśpiewanej opowieści o nadziejach i oczekiwaniach, o wyjściu z jednego świata – nie bez jego sprzeciwu – i próbie zbudowania swojego, o cenie, którą płacimy za podejmowanie swoich decyzji,  o zmianach, które w nas zachodzą przez lata, niby niepostrzeżenie – a jednak, o tym jak mościmy się i grzęźniemy w codzienności, którą konstruujemy przecież sami lub z pomocą najbliższych, o szukaniu “studni z dobrą wodą” i podobnych głupstwach – albo i nie głupstwach, jak kto woli”.

Ten pieśniodramat (dramat pieśnią? dramatyczna pieśń?) rozegra się w kuchni. Scenografka Melania Muras wyjaśnia: – To serce domu. Miejsce, w którym kobiety zdejmują żakiet po przyjściu z pracy i bardziej są sobą. W kuchniach spotykają się domownicy. Tu odbywają się rozmowy, toczy się życie.

Trudno nie dostrzec, że projekt ma silne feministyczne korzenie. Prócz wspomnianych Hanny Włodarczyk, Anny Podczaszy, Małgorzaty Kazińskie i Melanii Muras trzeba w tym kontekście wspomnieć o  HuRabanie, który będzie na żywo robił huraban na scenie. Grupę tworzą kobiety: Hanna Włodarczyk (gitara), Fabiana Raban (kontrabas, skrzypce, darbuka, garnki kuchenne, flety, kamancha, bębny obręczowe) oraz Monika Zapaśnik (bębny, wokal). Na scenie zobaczymy aktorki: Joannę Gonschorek, Magdę Skibę lub (zamiennie) Aleksandrę Listwan oraz (gościnnie) Monikę Zapaśnik. Jedynym mężczyzną w obsadzie jest Albert Pyśk. Zapowiada się więc prawdziwe święto pań.

Polecamy! Premiera 13 września o godz. 20 na Scenie na Nowym Świecie. Następne spektakle: 26 września o godz. 11, 27 i 29 września o godz. 19). Bilety: 35 zł (normalny), 30 zł (ulgowy), 20 zł (dla seniorów, od 60. roku życia). Rezerwacja: tel. 76 72 33 505 lub bilety@teatr.legnica.pl. Bilet można kupić także na stronie:  https://teatrlegnica.interticket.pl

FOT. PIOTR KANIKOWSKI

    Drukuj       Email
  • Publikowany: 168 dni temu dnia 12/09/2019
  • Przez:
  • Ostatnio modyfikowany: Wrzesień 12, 2019 @ 6:25 pm
  • W dziale: kultura

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

Twój Vincent 2

Legnica. “”Nasz Vincent” w holu Starego Ratusza

Read More →