Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  kultura  >  Current Article

Jazzowy spektakl o życiu Komedy w Modrzejewskiej

Przez   /   08/10/2021  /   1 Comment

Pamiętacie piękną balladę ze słowami Agnieszki Osieckiej wyśpiewaną przez Edmunda Fettinga w filmie “Prawo i pięść”? Może także fascynującą muzykę do “Noża w wodzie”, albo kołysankę jako motyw przewodni “Dziecka Rosemary” Romana Polańskiego? Wszystkie łączy postać kompozytora, który będzie bohaterem muzycznego spektaklu “Nim wstanie dzień”. Jazzowe widowisko zobaczymy na legnickiej scenie w piątek 5 listopada w ramach cyklu Modrzejewska – Dom Otwarty.

“Nim wstanie dzień” (opowieść o życiu Krzysztofa Komedy Trzcińskiego) to interdyscyplinarny projekt sceniczny łączący teatr z muzyką na żywo i multimediami, który stworzono w w Teatrze Dramatycznym im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu z okazji 90. rocznicy urodzin genialnego polskiego kompozytora i pianisty jazzowego, twórcy znanych na całym świecie standardów jazzowych i muzyki filmowej. Premiera muzycznego spektaklu (29 listopada 2020) była częścią XIII Międzynarodowego Festiwalu Hałda Jazz Wałbrzych 2020. Z powodu pandemii zrealizowano ją jednak w ograniczonej formule streamingu live.

Muzyczny spektakl został jednak zauważony i doceniony dzięki czemu w rozszerzonej fabularnie formule zaprezentowany zostanie tej jesieni publiczności w Wałbrzychu, Wrocławiu, Jeleniej Górze, Legnicy i w Gdańsku. Rozbudowane ponadgodzinne widowisko łączące koncert kwartetu jazzowego z obrazem w połączeniu z grą aktora odtwarzającego postać Krzysztofa Komedy (Krzysztof Kosela) pozwolą prześledzić życie artysty od narodzin aż po tragiczny kalifornijski wypadek, którego skutkiem była śmierć kompozytora. Całości towarzyszyć będą symultaniczne pokazy multimedialne animacji stworzonych na podstawie archiwalnych zdjęć z prywatnego archiwum Tomasza Lacha (syna Zofii Komedowej-Trzcińskiej), pasierba Krzysztofa Komedy.

Akcja spektaklu rozgrywa się w szpitalu. Leżący w śpiączce tuż przed swoją śmiercią i podłączony do elektroencefalografu Krzysztof Komeda prowadzi monolog wspominając przeszłe wydarzenia. “Odczyt” z badającego aktywność mózgu urządzenia będzie widoczny na dużym ekranie w postaci obrazów-fotografii z życia kompozytora, który napisał muzykę do aż 65 filmów (oprócz już wymienionych m.in. także do “Niewinnych czarodziejów” Wajdy, „Do widzenia, do jutra” Morgensterna). Wszystko zaczęło się jednak i zakończyło od muzyki tworzonej dla Romana Polańskiego. Od studenckiej etiudy “Dwaj ludzie z szafą” (1958) po ostatni zilustrowany w USA film “Dziecko Rosemary” (1968).

“Nim wstanie dzień”. Pomysł i scenariusz: Krzysztof Witkowski, reżyseria: Krzysztof Witkowski, Michał Kosela, oprawa wizualna: Agata Szuba, Daniel Kusak. Wystąpią: Michał Kosela – aktor i narrator, Adam Kawończyk – trąbka, flet, kalimba, didgeridoo, Piotr Domagała – gitara elektryczna, gitara akustyczna, Krzysztof Witkowski – gitara basowa, Oleg Dylak – instrumenty perkusyjne, akordeon, duduk.

Spektakl na legnickiej Scenie Gadzickiego zaprezentowany zostanie w ramach wznowionego cyklu Modrzejewska – Dom Otwarty w piątek 5 listopada o godz. 19.00. Bilet 40 zł. Rezerwacja: tel. 76 72 33 505, bilety@teatr.legnica.pl.

Modrzejewska – Dom Otwarty to impresaryjny cykl, który wystartował w maju 2016 r. wraz z „Misterium buffo” Daria Fo w reżyserii Lecha Raczaka. Kolejnymi prezentowanymi gościnnie spektaklami były: „Remus” gdańskiego Teatru Miniatura w reżyserii Remigiusza Brzyka, „Intro” Teatru Dada von Bzdülöw z Gdańska w reżyserii Leszek Bzdyla i Katarzyny Chmielewskiej, „Msza za miasto Arras” Andrzeja Szczypiorskiego w monodramie Janusza Gajosa oraz „Bachantki” wg Eurypidesa łódzkiego Teatru Chorea. W ramach cyklu odbywały się także kameralne spotkania z poezją i literaturą.

Grzegorz Żurawiński, @kt Legnicka Gazeta Teatralna

FOT./RYC. MATERIAŁY PROMOCYJNE TEATRU MODRZEJEWSKIEJ

    Drukuj       Email
  • Publikowany: 112 dni temu dnia 08/10/2021
  • Przez:
  • Ostatnio modyfikowany: Październik 8, 2021 @ 12:19 pm
  • W dziale: kultura

1 komentarz

  1. Вероника pisze:

    5 listopada w Teatrze im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy odbedzie sie kolejny pokaz Nim Wstanie Dzien . Tytul spektaklu pochodzi od ballady skomponowanej przez Krzysztofa Komede, kt ra stala sie motywem przewodnim w filmie Prawo i Piesc w rezyserii Jerzego Hoffmana i Edwarda Sk rzewskiego, westernu nakreconego na podstawie powiesci J zefa Hena. Jego akcja rozgrywa sie w realiach Ziem Odzyskanych, do kt rych nalezala takze Legnica. Koncepcja kwartetu w spektaklu zmierza w kierunku wydobycia inspiracji etnicznych w muzyce Komedy oraz poszerzenia jej interpretacji o elementy brzmien czysto akustycznych. Zmiekczenie barw i wykreowanie harmonii w innym kontekscie instrumentalnym, nadaje swiezosc oraz nowy wyraz znanym i ogranym utworom.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

SONY DSC

Finał WOŚP w Legnicy. Kup dzieła sztuki na aukcji!

Read More →