AGEM new
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  gospodarka i finanse  >  Current Article

Ile się płaci za autocasco?

Przez   /   19/09/2022  /   1 Comment

Chociaż rośnie liczba kierowców zainteresowanych AC, na dodatkowe ubezpieczenie nie decydują się wszyscy. Główną przeszkodą jest koszt – nawet kilkakrotnie wyższy w porównaniu z ceną OC. Sprawdź, ile trzeba zapłacić za autocasco i dowiedz się, od czego to zależy.

Ubezpieczenie AC, w przeciwieństwie do OC, jest polisą nieobowiązkową. Stanowi dodatkową ochronę w razie nieprzewidzianych zdarzeń na drodze – zupełnie inną niż jest to gwarantowane w ramach obligatoryjnego ubezpieczenia komunikacyjnego. Między innymi to wpływa na koszt autocasco.

Od czego zależy cena ubezpieczenia AC?

Koszt ubezpieczenia AC, podobnie jak w przypadku OC, ma związek z ryzykiem ubezpieczeniowym. Im większe prawdopodobieństwo, że dojdzie do zdarzenia uwzględnianego w umowie, tym wyższa składka. Nie ma się czemu dziwić – ubezpieczyciel musi sobie jakoś zrekompensować to, że będzie musiał ponieść finansową odpowiedzialność za zaistniałą szkodę.

Na ryzyko ubezpieczeniowe składa się wiele czynników, w tym m.in.:

 • ·wiek kierowcy,
 • ·data otrzymania uprawnień do kierowania pojazdami,
 • ·miejsce zamieszkania,
 • ·rocznik i marka pojazdu,
 • ·miejsce garażowania auta,
 • ·zastosowane w pojeździe zabezpieczenia.

Szczególnie ważne są dwa ostatnie elementy – szczególnie w przypadku ochrony przed kradzieżą. Jeśli samochód garażuje na parkingu niestrzeżonym i nie ma zbyt wielu zabezpieczeń, składka będzie dużo wyższa.

Koszt ubezpieczenia AC – ile wynosi?

Tak samo jak w przypadku OC, i tutaj składka kalkulowana jest indywidualnie – na podstawie ryzyka, z jakim wiąże się konkretny kierowca. Trudno więc jednoznacznie wskazać, ile trzeba zapłacić za autocasco. Warto jednak wspomnieć, że ceny zaczynają się już od kilkuset złotych i mogą sięgać rzędu nawet kilku tysięcy złotych.

Koszt ubezpieczenia AC uzależniony jest głównie od:

 • ·ryzyka ubezpieczeniowego,
 • ·zakresu ochrony,
 • ·sposobu likwidacji szkody (wariant kosztorysowy lub wariant serwisowy),
 • ·wartości franszyzy integralnej,
 • ·wysokości udziału własnego w szkodzie.

Jeśli wybierzesz wąski zakres ochrony (np. tylko od kradzieży i uszkodzenia na skutek oddziaływania sił natury), a do tego ustalisz wysoki udział własny w szkodzie i wysoką franszyzę integralną, AC nie będzie cię wiele kosztować. Jeżeli natomiast zdecydujesz się na pełną ochronę – przy niskim udziale własnym i niskiej franszyzie – musisz liczyć się ze znacznie wyższą składką.

Jak wybrać dobre ubezpieczenie AC?

Jeżeli chcesz uniknąć rozczarowania wynikającego np. z odmowy likwidacji szkody, zbyt niskiego świadczenia, nie decyduj się na przypadkową ofertę ubezpieczenia. Nie wybieraj też najtańszej polisy. Aby dowiedzieć się, dlaczego, warto zapoznać się z artykułem dostępnym pod adresem: https://hotmoney.pl/ubezpieczenie-ac-jak-wybrac-autocasco-z-glowa/.

Pierwszym krokiem powinno być porównanie dostępnych propozycji – bez sugerowania się ceną. Na początku należy sprawdzić zakres ochrony oraz szczegóły związane z warunkami umowy. Dopiero potem można zweryfikować poszczególne oferty z uwzględnieniem kryterium cenowego.

    Drukuj       Email

1 komentarz

 1. ophrey pisze:

  jak ac to tylko z porównywarki dobrej gdzie dużo ofert i szczegółów… dlatego tylko mpay bo tam jest wszystko

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

Fot 1 (2)

W czerwcu podróżni mogą stanąć do kolejowego wyścigu

Read More →