um_szol
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  gospodarka i finanse  >  Current Article

Ile kosztuje ubezpieczenie roweru i co warto wiedzieć?

Przez   /   04/02/2021  /   No Comments

Jazda rowerem sprawia nie tylko przyjemność, ale też pozytywnie wpływa na nasze zdrowie. Jednakże, każdy amator jednośladów, zanim wsiądzie na rower, powinien odpowiednio się zabezpieczyć. Przed rozpoczęciem sezonu rowerowego warto więc dowiedzieć się ile kosztuje ubezpieczenie roweru oraz w jakich sytuacjach będzie ono chronić cyklistę.

Czym jest ubezpieczenie rowerowe?

Pod pojęciem ubezpieczenia rowerowego kryje się najczęściej pakiet ubezpieczeń, których rolą jest ochrona roweru i rowerzysty w różnych sytuacjach. W skład pakietu wchodzi zazwyczaj ubezpieczenie OC, casco i polisa NNW a czasem także ubezpieczenie bagażu. Dostępne są oczywiście polisy o węższym zakresie, jednak nie gwarantują one kompleksowej ochrony.

Szeroki pakiet ochronny daje cykliście pewność, że ubezpieczenie będzie chronić nie tylko jednoślad, ale i jego samego – zarówno od szkód, które wyrządzi innym, jak i tych, które przytrafią się jemu. Warto więc wybierać oferty z szerokim zakresem ubezpieczeniowym, aby zapewnić sobie poczucie bezpieczeństwa.

Od czego zależy cena ubezpieczenia?

To, ile kosztuje ubezpieczenie roweru uzależnione jest od kilku czynników, które zestawione razem w różnych konfiguracjach mogą dać różne wartości składek. Co do nich należy?

  • okres na jaki wykupujemy ubezpieczenie (rok lub pół roku),
  • wysokość sumy gwarancyjnej,
  • zakres ochrony,
  • cena roweru,
  • wiek roweru,
  • przeznaczenia użytkowania roweru (sporty, praca zarobkowa),
  • zakres terytorialny (ubezpieczenie obejmujące Polskę lub świat).

Biorąc pod uwagę powyższe elementy, łatwo zauważyć, że cena ubezpieczenia w dużej mierze uzależniona jest od nas samych.

Ile kosztuje ubezpieczenie roweru?

Rozpiętość kosztów ubezpieczenia roweru może być dość duża. Za najtańsze zapłacimy bowiem około 40 zł a za najdroższe – nawet i 1000 zł. Mówimy tu oczywiście o skrajnych przypadkach – wykupieniu polisy podstawowej, chroniącej tylko przed niektórymi zdarzeniami oraz polisy kompleksowej – z najwyższą sumą gwarancyjną oraz ubezpieczeniem na całą Europę.

Ubezpieczenie rowerowe na potrzeby amatorów, powinno zamknąć się w kwocie od około 65 zł do maksymalnie 130 zł – z w pełni kompleksowym pakietem ochronnym. Osoby o większych potrzebach (np. z dodatkowym pakietem assistance, ubezpieczeniem bagażu) czy też z droższym sprzętem, zapłacą jednak nawet 200 czy 250 zł.

Co obejmuje ubezpieczenie?

Wielu cyklistów zapomina, że ubezpieczenie roweru nie jest równoznaczne z ubezpieczeniem rowerzysty. Dlatego też wybierając polisę, powinniśmy dowiedzieć się, czy aby na pewno obejmuje ona nas i nasz pojazd, oferując ubezpieczenie OC, casco i NNW. Wszak na drodze może wydarzyć się wiele różnych zdarzeń a przecież każdy rowerzysta chciałby być chroniony przed każdym z nich.

Pamiętajmy więc, że w sytuacji w której to my wyrządzimy komuś szkodę (np. zarysujemy rowerem auto), chroni nas ubezpieczenie OC, ale gdy szkoda zostanie wyrządzona nam (np. nasz rower zostanie skradziony) – zadziała ubezpieczenie casco. Jeśli natomiast spadniemy z roweru i złamiemy nogę, dostaniemy odszkodowanie z tytułu ubezpieczenia następstw nieszczęśliwych wypadków.

Assistance równie przydatny

Osoby, które wykorzystują rower do wykonywania pracy, uprawiania sportów lub jako środek transportu służący do dojazdów do pracy, mogą pokusić się o dodatkowy pakiet ubezpieczeniowy assistance. Za dodatkową opłatą uzyskamy wtedy dostęp do lekarza, roweru zastępczego, pomocy psychologa czy dowozu leków (na koszt ubezpieczyciela), gdy tylko ulegniemy wypadkowi.

Pamiętajmy jednak, że nie w każdej sytuacji ubezpieczyciel przyzna nam odszkodowanie. Jeśli nie będziemy przestrzegać zapisów OWU (np. zostawimy rower bez zabezpieczenia lub będziemy nim jechać po spożyciu alkoholu) to bez względu na to ile kosztuje ubezpieczenie roweru (które wykupiliśmy), ubezpieczyciel odmówi nam wypłaty pieniędzy.

    Drukuj       Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

Zespół BeraBand

Cudny BeraBand. Chłopcy z Liverpoolu zagrali w Jaworze

Read More →