basen jawor
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  kultura  >  Current Article

“Hylemorfizm”. Wystawa laureatki Promocji 2017

Przez   /   08/08/2018  /   No Comments

Od 10 sierpnia do 2 września w Galerii Ring w Legnicy można będzie obejrzeć prace Kingi Popieli, laureatki I Nagrody (ex aequo z Mikołajem Kowalskim) w Ogólnopolskim Przeglądzie Malarstwa Młodych PROMOCJE 2017. Na wernisaż wystawy “Hylemorfizm” galeria zaprasza 10 sierpnia o godz. 17:30.

W swojej twórczości młoda artystka skupia się na ustanowieniu samodzielnego gestu malarskiego, indywidualnej pamięci ciała oraz jego ekspresji w stosunku do przestrzeni. Tworzone przez nią obrazy i rysunki stanowią punkt wyjścia do rozważań o ciele, geście i narzędziu, jako integralnych, nierozdzielnych czynnikach będących fundamentalnymi elementami dzieła malarskiego. Obraz staje się przyczynkiem do pracy, (nie)nachalnym zmuszeniem wszystkich członków ciała do działania, próbą zmierzenia się z materią płótna czy papieru i zapisanymi w pamięci biomechanicznej umiejętnościami.

„Kinga Popiela w swoim malarstwie stawia na ślady, jakie jej własne gesty pozostawiają na papierach i płótnach. Używa tworzonych przez siebie narzędzi, które w dużej mierze warunkują szerokość, „gęstość” i charakter powstających na płaszczyźnie form. Maluje właściwie całym ciałem, które (pod)świadomie wprawia w ruch, by z kolei uruchomić potencjał swoich pędzli i gąbek nasiąkniętych farbą.” (Marta Smolińska)

Na wystawie zobaczymy „rytmiczne kompozycje na długich zwojach-tapetach, w których mechaniczność gestów zawsze wymyka się kontroli i pozwala na „odchylenia” od powtarzanego modułu. To także organiczne, biomorficzne kształty, które zdają się unosić na neutralnych tłach niczym zadziwiające motyle, podwodne żyjątka czy osobliwe kwiaty”. (M.Smolińska)

KINGA POPIELA – urodzona w 1991 w Kaliszu, w 2017 roku obroniła tytuł magistra na Wydziale Malarstwa Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Pracę dyplomową wykonała pod opieką dydaktyczną dr hab. Dominika Lejmana oraz prof. dr hab. Andrzeja Pepłońskiego. Laureatka 27. Przeglądu Malarstwa Młodych PROMOCJE, Legnica 2017 oraz Festiwalu Art&Fashion Forum, Poznań 2014. Wyróżniona w 37. edycji Konkursu im. Marii Dokowicz, Poznań 2017 oraz Kaliskich Biennale Sztuki „A-Kumulacje”, Kalisz 2017. Nominowana do nagrody „Nowy obraz/Nowe spojrzenie” Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, 2018. Finalistka konkursu o Grand Prix Fundacji im. Franciszki Eibisch, Warszawa 2016.

Kinga Popiela (promocjantka): HYLEMORFIZM

Galeria RING

10.08. – 2.09.

Wernisaż: 10.08., godz. 17:30

Źródło: Galeria Sztuki w Legnicy

FOT. – MATERIAŁY PROMOCYJNE GALERII SZTUKI W LEGNICY

    Drukuj       Email
  • Publikowany: 461 dni temu dnia 08/08/2018
  • Przez:
  • Ostatnio modyfikowany: Sierpień 8, 2018 @ 1:30 pm
  • W dziale: kultura

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

SONY DSC

Polsko-gruziński spektakl na Scenie Gadzickiego

Read More →