helios1
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  rozrywka  >  Current Article

Huczne otwarcie sezonu w Zamku Piastowskim

Przez   /   25/04/2019  /   No Comments

Już w sobotę (27 kwietnia) rozpoczyna się sezon turystyczny w Zamku Piastowskim. Będziemy mogli wejść na wieże św. Jadwigi i św. Piotra, wdziać zbroję rycerską i najeść się chleba ze smalcem. Nie trzeba przypominać, że wieże wraz z kaplicą zamkową są wielką atrakcją naszego miasta. Każdego roku przybywają tutaj tysiące turystów i legniczan. Inauguracja sezonu tradycyjnie będzie okraszona wieloma atrakcjami.

W wydarzeniu weźmie udział Stowarzyszenie Historyczno–Eksploracyjne Księstwa Legnickiego. Grupa rekonstrukcyjna działająca przy stowarzyszeniu pozwoli nam przenieść się do średniowiecza. Będziemy podziwiać stroje XIII–wiecznych rycerzy, wdziać ich ciężką zbroję i zrobić sobie pamiątkowe zdjęcia. Oczywiście, nie zabraknie strawy. Organizatorzy uraczą nas świeżymi, ciepłymi podpłomykami z dżemem, a także chlebem ze smalcem i ogórkami. Wysłuchamy też opowieści o historii zamku.
Pierwsze wejście na wieże z przewodnikiem przewidziane jest ok. godz. 13.00. Ostanie wejście – o godz.17.00. Wieża św. Piotra z powodu remontu tarasu widokowego będzie dostępna dla zwiedzających tylko do poziomu siódmego. Stąd też obejrzymy piękną panoramę miasta i okolic, tyle tylko, że przez okna. Wstęp bezpłatny.
W czasie sezonu turystycznego, który trwa do końca października, wieże będziemy mogli zwiedzać od środy do niedzieli.
Przypomnijmy. Wieża św. Jadwigi należy do miasta. Słynie z Zielonej Komnaty, w której znajdują się piękne polichromie z XVI w. Renowacja wieży rozpoczęła się w 2011 r. Całość kosztowała około 1 mln 250 tys. zł. Przedsięwzięcie uzyskało dofinansowanie od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w wysokości 350 tys. zł. Kolejne 330 tysięcy to dofinansowanie z samorządu województwa. Pozostałe środki pochodziły z budżetu miasta.
Wieża św. Piotra, w drugiej części zamku, jest w administracji Samorządowego Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Legnicy. W tej wieży znajduje się pięć komór. Cześć schodów prowadzących na szczyt wieży poprowadzono wewnątrz muru zewnętrznego, co jest rzadko spotykanym rozwiązaniem. Widok roztaczający się z tarasu widokowego sięga w pogodne dni aż po szczyty Karkonoszy.

Źródło: Urząd Miasta w Legnicy

FOT. PIOTR KANIKOWSKI

    Drukuj       Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

rabczenko-2-1024x681

Wojewoda chce usunąć z rady miasta Jarosława Rabczenkę?

Read More →