schronisko
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  sport  >  Current Article

“Hej, Miedź!!!” Wystawa na 50-lecie klubu piłkarskiego

Przez   /   09/09/2021  /   No Comments

Muzeum Miedzi (w gmachu głównym) zaprasza w piątek (10 września) o godz.17.00 na wernisaż wystawy “Hej, Miedź!!! 50 lat klubu piłkarskiego Miedź Legnica”. Jest ona podsumowaniem, a zarazem przypomnieniem najważniejszych wydarzeń oraz sukcesów z półwiecza istnienia najbardziej znanego legnickiego klubu piłkarskiego. To także znakomita okazja do poznania historii legnickiego sportu z perspektywy czołowej drużyny regionu legnickiego, popularnej Miedzianki.

Na wystawie zaprezentowane zostały przedmioty i pamiątki związane z działalnością klubu w ciągu kolejnych pięćdziesięciu sezonów. Wśród nich znajdują się oryginalne stroje piłkarskie, afisze meczowe, puchary, dokumenty, fotografie oraz liczne pamiątki związane z działalnością Miedzi, pozyskane zarówno od klubu, jak i od kibiców. Miejsce honorowe zajmuje zaś Puchar Polski, który dwadzieścia dziewięć lat temu legniczanie wywalczyli po zaciętej walce z faworyzowanym Górnikiem Zabrze.

Wystawa została przygotowana wspólnie przez Muzeum Miedzi i klub MKS Miedź Legnica. Będzie dostępna od września 2021 do lutego 2022 w gmachu głównym muzeum.

Klub Sportowy Miedź Legnica powstał we wrześniu 1971 r. jako jedno z trzech stowarzyszeń sportowych, które powołano w miejsce zlikwidowanego zaledwie miesiąc wcześniej Międzyzakładowego Związkowego Klubu Sportowego (słynny MZKS). Patronem klubu, który przejął po poprzedniku m.in. sekcję piłki nożnej, stały się lokalne zakłady przemysłu ciężkiego: Huta Miedzi „Legnica”, Zakłady Mechaniczne „Legmet” oraz Fabryka Przewodów Nawojowych. Mało kto wówczas przewidywał, że właśnie pod ich egidą narodzi się najważniejsza piłkarska jedenastka miasta, która już pięćdziesiąt lat dostarcza emocji kibicom piłki nożnej. Do najważniejszych sukcesów Miedzi należy zdobycie Pucharu Polski i reprezentowanie naszego kraju w Pucharze Zdobywców Pucharów (1992 r.) oraz awans do Ekstraklasy (2018 r.).

    Drukuj       Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

kibice-miedzi-legnica-8219-770x496

Bilety na mecz Miedzi z Lechią Gdańsk już są

Read More →