AGEM new
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  styl życia  >  Current Article

Święto harcerzy 710 Drużyny Wędrowniczej “Kedyw”

Przez   /   06/05/2021  /   No Comments

W sobotę 8 maja jubileusz 35-lecia obchodzić będzie 710 Drużyna Wędrownicza “Kedyw” im. Gen. Stefana „Grota” Roweckiego w Legnicy. Uroczystości rozpoczną się w sobotę 8.05.2021 r. o godzinie 12.00 Mszą Świętą w kościele p.w. Św. Jana Chrzciciela w Legnicy. Wezmą w nich udział obecni i dawni członkowie drużyny, rodzice, przyjaciele, harcerze z innych jednostek. 

Podczas uroczystości druh podharcmistrz Artur Torbiński odbierze z rąk harcmistrza Sławomira Wasia Honorową Odznakę “Zasłużony dla Chorągwi Dolnośląskiej ZHP”. Odznaka nosi numer S-93 i została przyznana Rozkazem L5/2021 z 30.04.2021 r. przez Komendantkę Chorągwi Dolnośląskiej ZHP hm. Dorotę Kołakowską.

Po Mszy Św. i krótkim spotkaniu przy tortach na terenie parafii, w Lasku Złotoryjskim odbędzie się piknik rodzinny, który zakończy rozpalenie uroczystej harcerskiej watry (ogniska). Nie zabraknie także śpiewanek. Takich jak tu we wspomnieniu z Zamku Grodziec: https://www.facebook.com/zamek.grodziec.1/videos/755111877971929

710 Drużyna Wędrownicza “Kedyw” im. gen. Stefana “Grota” Roweckiego w Legnicy powstała 5 maja 1986 r. Jej drużynowym jest niezmiennie druh podharcmistrz Artur Konrad Torbiński, Harcerz Rzeczpospolitej.
Dla drużyny i jej członków szczególnie ważne są: tradycja, historia, patriotyzm. Do jej najważniejszych działań w ostatnich latach należą m.in. wyjazdy na akcję “Mogiłę Pradziada Ocal od Zapomnienia” w ramach której porządkowane są polskie cmentarze na Ukrainie. “Kedyw” bierze udział w rajdach, biwakach i zlotach harcerskich. Odnosi sukcesy na festiwalach piosenek. Stawia na kontakt harcerzy z przyrodą. Organizuje własne obozy i zimowiska. Reprezentuje ZHP ze sztandarem legnickiego Hufca na uroczystościach państwowych, samorządowych i religijnych.
W latach 1993-2003 drużyna organizowała rajdy harcerskie “Tarcza”, upamiętniające Bitwę pod Legnicą. Od 1987 r do 1999 brała udział w Białej Służbie podczas wszystkich pielgrzymek papieża Jana Pawła II do Polski. W początkowych latach istnienia jeździła regularnie na Rajdy “Asenał” do Warszawy. W 1997 brała aktywny udział w ratowaniu Legnicy przed powodzią. W latach 80-tych członkowie “Kedywu” współorganizowali Duszpasterstwo Harcerskie Ziemi Legnickiej. Brali udział w Pieszych Pielgrzymkach na Jasną Górę, do Krzeszowa i do Legnickiego Pola. Co roku, w wigilijny wieczór harcerze odwiedzają tych, którzy nie mogą tego czasu spędzić z rodziną. Spotykają się wtedy z osobami pełniącymi wtedy służbę w Pogotowiu Ratunkowym, w Straży Pożarnej i Policji, aby połamać się opłatkiem i zaśpiewać kolędy.

26.04.2021 r. Rada Miejska Legnicy uznała 710 DW “Kedyw” za Zasłużoną dla Legnicy”.

Do niedawna “Kedyw” był aktywny na portalu Facebook. Można tu zapoznać się z najnowszą historią drużyny  https://www.facebook.com/Kedyw710

Źródło: Hufiec ZHP w Legnicy

    Drukuj       Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

httpssanikom.festiwal.abrys.pl – Opera 21.06.2021 082152.bmp

Festiwal online – odpad surowcem przyszłości

Read More →