Helios_baner
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  kultura  >  Current Article

Hanna Derecka z Panem Albertem podbijają świat

Przez   /   19/09/2022  /   No Comments

Zdjęcia Pana Alberta autorstwa legnickiej mistrzyni fotografii Hanny Dereckiej budzą zachwyty jurorów w prestiżowych konkursach. Najświeższy dowód uznania to wyróżnieniu w amerykańskim konkursie International Photography Awards. W sierpniu praca legniczanki przyniosła jej 1. miejsce i tytuł Black&White Portrait of the Year 2022 Monovisions Awards.

- Czasem spotykam kogoś na ulicy i od razu widzę gotowy kadr – opowiada Hanna Derecka. – Do niedawna nie miałam odwagi, ale obecnie często zdarza mi się zaczepić obcą osobę na ulicy i zaprosić na zdjęcia. Zdaję sobie sprawę, że jeśli tego nie zrobię, mogę stracić bezpowrotnie szansę na to, by stanęła przed moim obiektywem… Tak było z panem Wojciechem Konduszą. To jeden z moich pierwszych męskich modeli. Zwróciłam uwagę na jego piękną twarz, gdy wypoczywał z wnukiem nad wodą. Okazało się potem, że to działacz społeczny, historyk, filozof i autor książek.

Zrobione przez Hannę Derecką portrety Wojciecha Konduszy zdobyły uznanie w międzynarodowych konkursach. Zostały wystawione na targach sztuki w Salbzurgu oraz w galerii sztuki w centrum Madrytu. Przyczyniły się też do tego, że w 2020 roku władze Legnicy zaproponowały  wykonanie zdjęć do legnickiego kalendarza.

Z Panem Albertem, bohaterem nowej serii fotografii, było nieco inaczej.

- Odezwała się do mnie jego córka Ania, w odpowiedzi na moje ogłoszenie na Facebooku – opowiada Hanna Derecka. – Wysłała zwykłe zdjęcie starszego 70-letniego mężczyzny, w jasnym garniturze, z rozwianymi siwymi włosami, które mnie zachwyciły. Pan Albert, z zawodu masarz pochodzący z Żor, potem konserwator PGM w Polkowicach, wcielił się w rolę gentelmana z fajką, zafrasowanego mędrca oraz artystę w białej kryzie.

To właśnie fotografie pana Alberta w kryzie zdobyły nieprawdopodobne uznanie w środowisku fotograficznym i zostały wyróżnione wieloma nagrodami. Seria zdobyła, grupowo i indywidualnie, m.in. dwa złote medale w konkursie Society of Wedding and Portrait Photographers, srebrne medale w konkursach One Eyeland , MPA, The Portrait Masters oraz brązowy medal The Portrait Masters. Ponadto przyniosły legniczance mnóstwo wyróżnień i tytułów, przyznawanych przez międzynarodowe federacje zrzeszające mistrzów fotografii: Distinction FEP , Excellence FEP, Merit FEP; Nominee FAPA; Honorably mention IPA 2022. Fotografia Pana Alberta zajęła 2 miejsce w portrecie męskim w międzynarodowym konkursie 35 Awards. Uznana została za jedno ze 100 najlepszych zdjęć roku 2022 35 Awards.

Najbardziej prestiżową nagrodą jest zdobycie w sierpniu pierwszego miejsca i tytułu Black&White Portrait of the Year 2022 Monovisions Awards.

Hanna Derecka jest mamą czwórki dzieci w wieku od 5 do 19 lat. Od 10 lat pracuje jako fotografka prowadząc swoje studio fotograficzne w Legnicy. Od 2018 roku konsekwentnie podąża w kierunku artystycznej fotografii portretowej. Jak zapowiada, wkrótce będzie można ją odwiedzić na sesjach w nowym studio w samym centrum Legnicy.
- Remontuję wyjątkowy lokal przy ul. Dworcowej 12. Mieścił się tam najstarszy legnicki, drugi w Polsce, dworzec PKP – mówi Hanna Derecka. -Miejsce od dawna stoi puste, zamierzam w nim stworzyć piękną kreatywną przestrzeń, dostępną dla wynajmu również dla innych fotografów.

Zaintrygowanym twórczością Hanny Dereckiej polecamy jej strony na Facebooku (Studio Fotograficzne Stary Dworzec  Hanna Derecka PortraitsHanna Derecka Fotografia. Artystka jest również obecna na Instagramie (Hanna Derecka Portraits). W galerii można obejrzeć zdjęcia z nagrodzonej serii z Panem Albertem.

FOT. HANNA DERECKA

    Drukuj       Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

SONY DSC

Żelazny Człowiek szuka kąta. Frączkiewicz w muzeum

Read More →