Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  wiadomości  >  Current Article

Grosz, śledź i chleb. Kobiety Europy rozdają jałmużnę

Przez   /   30/03/2018  /   No Comments

Jak co roku od 15 lat panie ze stowarzyszenia Kobiety Europy staną pod legnicką katedrą z beczką śledzi, chlebem i trzosem jednogroszówek. Będą rozdawać je mieszkańcom, przypominając o praktykowanym w średniowieczu zwyczaju wielkopostnej jałmużny.

Przed wiekami robiły to legnickie zakony Kartuzów i Benedyktynek, stąd na czas Wielkiejnocy ściągali do miasta ubodzy z całej okolicy. Wspierała je fundacja księżnej Jadwigi, dzięki czemu każdy z żebraków dostawał na święta bochenek o wadze jednego kilograma, bałtyckiego śledzia i grosz z mennicy wrocławskiej. Jeden śledź, jeden bochenek chleba, jeden grosz – już nie z Wrocławia, a z Mennicy Polskiej w Warszawie -  taką formę przybrała jałmużna udzielana od 2003 roku przez Elżbietę Chucholską i jej koleżanki ze stowarzyszenia Kobiety Europy. To bardziej niż doraźna pomoc, symboliczny gest przypominający starą tradycję.

Początek imprezy dziś o godz. 14 przy arkadach obok katedry św. Apostołów Piotra i Pawła w Legnicy.

FOT. PIOTR KANIKOWSKI

    Drukuj       Email
  • Publikowany: 1033 dni temu dnia 30/03/2018
  • Przez:
  • Ostatnio modyfikowany: Marzec 30, 2018 @ 9:45 am
  • W dziale: wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

Przechwytywanie w trybie pełnoekranowym 25.01.2021 180746.bmp

Dolny Śląsk apeluje o większe unijne pieniądze. PiS przeciw

Read More →